7. 2. 2011 Petr Schwank

Nedali jsme na 4:0, viděl příčinu neúspěchu nováček Forman

P r a h a - 25 a půl roku. S takhle nízkým věkovým průměrem už Sparta hodně dlouho na led nenaskočila. Ale časy se mění a vzhledem k situaci v tabulce je logické, že se nabízené šance chytá stále větší počet nadějných holešovických odchovanců. Jedním z nich byl i Miroslav Forman. V zápase s Budějovicemi oblékl „áčkový“ dres teprve podruhé v kariéře. „Pocity mám poměrně smíšené,“ shrnul své dojmy z utkání, v němž sparťané ztratili tříbrankový náskok.

Sparťanský junior si odbyl extraligovou premiéru v rudém dresu nedávno proti Litvínovu. Že nastoupí i proti Jihočechům nebylo jasné, trenéři se však nakonec rozhodli, že ano. „Sestava se sice dolaďovala až dnes ráno, ale já už tušil, že asi budu hrát. Připravoval jsem se však už od včerejška na trénincích,“ říká dvacetiletý talent.

Spoluhráči v lajně se mu nezměnili. Nastoupil společně s Hromasem a navrátilcem Dragounem jako křídlo čtvrté formace. „Oba jsou to už zkušení hráči, co mají v extralize odehráno hodně zápasů,“ chválí své parťáky z útoku Forman. „Pro mě je super s nimi hrát, nabírám od nich spoustu zkušeností.“

Úvod utkání sparťanům nad očekávání vyšel. Domácí příznivci by asi marně hledali lepší úvod do zápasu od dob posledního derby. Po dvou přesilovkových trefách a ráně Karpova, jíž přiřkl gólový statut až videorozhodčí, utekli soupeři hned o tři branky. „První třetinu jsme zahráli parádně. Ve druhé jsme mohli přidat na 4:0 a je jen škoda, že se nám to nepovedlo.“

Miroslav Forman

Místo toho spustili hosté podobnou kanonádu, jako v první dvacetiminutovce Holešovičtí. „Dostali jsme blbý gól na 3:1. Pak nám dvakrát rychle ujeli a bylo to no,“ smutní Forman.

Přitom to byl právě on, kdo mohl být u potenciálního čtvrtého sparťanského zářezu. Prodral se až k ráně, kterou Kovář jen vyrazil a to rovnou k bruslím Karla Hromase. „Ta střela mi moc nesedla, šla po ledu, ale gólman to asi nečekal a vyrazil přímo Karlovi na hokejku,“ popisuje osudný moment. „Je to škoda, mohlo to dopadnout jinak a třeba taky rozhodnout zápas.

O tom, zda puk náhodou nepřekročil brankovou čáru pak ještě rozhodčí chvíli debatoval s kolegou u videa. Branka podle jejich soudu nepadla. „Byla to spojnice,“ dává jim s úsměvem za pravdu Forman.

Do ochozů se i přes pokulhávající výsledky Hořavova mužstva vměstnalo přes osm tisíc fanoušků, tedy prakticky stejně jako v pátek proti Litvínovu. „Jsme rádi za podporu. Osobně jsem to po minulém zápase moc nečekal. Každopádně jsem si to užíval,“ říká mladík s třiatřicítkou na zádech.

Není tajemstvím, že Sparta prochází generační obměnou a tím pádem její řady značně omládly. „Tohle na Spartě nikdy nebylo. Přednost dostávali vždycky zkušenější a starší hráči, takže jsem rád, že se to teď takhle změnilo,“ poukazuje Forman na fakt, že příležitosti hrát v áčku využívá stále více talentovaných juniorů.

Jediné, co teď může Formana a další mladíky ze sparťanské mládeže trochu mrzet je fakt, že se Spartě v současnosti příliš nedaří, prohrála třetí zápas v řadě. „To je možná jediná škoda, ale jinak je super, že mladí hráči mají možnost dostat se do áčka.“