17. 4. 2006 Vojtěch Gibiš

Netík: Štěstí se tentokrát přiklonilo ke Slavii

Trenér Výborný provedl drobné změny ve složení útočných řad, Tomáš Netík přeskakoval mantinely s Markem a Kašpaříkem. Třiadvacetiletý forvard se dostal po Markových nahrávkách do několika slibných šancí, ale Fraňka se mu překonat nepodařilo.
Vy jste měl v pátém finále hodně šance, z toho dvě velké gólové. Proč se Fraňka nepovedlo překonat?
Asi jsem ty situace neřešil optimálně. Teď si ty akce vyčítám. Jel jsem dva na jednoho s Jardou Hlinkou a místo nahrávky sem se rozhodl vystřelit. Zkoušel jsem to Fraňkovi mezi nohy, ale bohužel to nevyšlo. Když o tom teď přemítám, tak si říkám, že jsem to radši měl dát Jardovi. Chvíli nato sem ujížděl z pravé strany a věřil jsem, že Fráňu prostřelím, už jsem mu jednou podobného góla dával. Ten bekhend měl ale tentokrát jít výše.

Slavia asi tentokrát nezačala tak aktivně, jak jste určitě čekali. Myslíte si, že to mohlo být způsobené nějakým psychickým blokem z nepříznivého vývoje série?
Asi ano. Věděli jsme, že bude Slavia ve strašně těžké pozici. Chtěli jsme toho využít. Slavia nezačala nijak super, nelítali po ledě. My jsme ovšem zase inkasovali jako první. Hned jsme srovnali na 1:1. Štěstíčko, které v minulých zápasech přálo nám, se tentokrát přiklonilo na stranu Slavie. Novák jednou skóroval od modré čáry, podruhé dal branku o břevno.

Tlak Slavie přišel na začátku druhé třetiny. Čím to, že se vám v úvodu druhé dvacetiminutovky tak nedařilo?
Nevím, jak to vypadalo z tribuny. Bylo to za nerozhodného stavu, což bylo pro nás dobré, Slavia se musela bát o výsledek. Proto se možná snažili dostat nás víc pod tlak. Po chvíli se jim také podařilo skórovat, na což jsme my ještě stačili odpovědět. Poté jsme měli využít některou z našich šancí. Měl jsem ji já, Pepa Straka a další. Pak jsme ale inkasovali potřetí a zvrátit výsledek na Slavii potřetí by byl asi malý zázrak.

V pondělí se Slavii podařilo využít dvě přesilovky, vám jednu. V čem byla změna? Vždyť v předchozích čtyřech zápasech finále využila každá strana po jedné početní výhodě…
Myslím, že je to v tom, že se začínají více prosazovat zkušení hráči na obou stranách.

Do utkání jste nastoupili v trochu pozměněných útocích. Pomohlo to třeba vám osobně?
Těžko říct, tuhle sestavu trenéři postavili. Honza Marek mi dvakrát výborně nahrál, takže třeba mě to asi pomohlo. Ale třeba by mi tu nahrávku dal Pepa Straka stejně. Trenéři chtěli něco udělat, ale bohužel to ve výsledku tentokrát ovoce nepřineslo. Chtěli to prostě zkusit.

Celý zápas v Sazka Areně byl dost vynervovaný. Myslíte si, že to bylo zatím nejvyhecovanější utkání série?
Nemyslím si to. Vyhecované to bylo, protože Slavii šlo o všechno a hráli navíc doma. Nemohli už prohrát a od toho se všechno odvíjelo. Pracovaly emoce, každé vyloučení bylo tisíckrát přemílané. Navíc v hale bylo šestnáct tisíc lidí, křičelo se na rozhodčí. Bylo to vyhrocené utkání, ale nic extrémního.

V závěru zápasu byl vyloučen Petr Bříza za sekání. Nebojíte se, že byste o mohli Petra Břízu na páteční zápas přijít?
Nemluvili jsme o tom. Incident jsem viděl jen jednou, ale nemyslím si, že by ho nějak hodně trefil. Neviděl jsme to na videu, ale myslím si, že to bylo normální sekání.

Cestu za titulem jste si trochu zkomplikovali. Myslíte si, že by vám mohlo pomoci domácí prostředí T-Mobile Areny?
Musíme stát nohama na zemi. Slavia je jedním z nejlepších mužstev této sezony. Proto by nebylo lehké ji porazit třikrát za sebou. Pátý finálový zápas byl velmi vyrovnaný, zase rozhodl jeden gól. Rozhodlo prostě zase štěstí. Máme šanci v pátek rozhodnout doma, kde bude fantastická atmosféra, v sérii vedeme 3:2. Co bychom si v dané chvíli mohli více přát?