31. 3. 2003 MiG

Nevěřícné kroucení hlavou

Druhý mečbol slávisté proměnili. Předpokládanou výhodu většího hřiště nedokázali sparťané ani jednou využít! Méně jak dvě branky na zápas, taková je nelichotivá vizitka obrovského útočného potenciálu Sparty v semifinálové sérii.
K postupu Slavii stačila nevídaná věc, pouze jednou vyhrát na vlastním hřišti. „Akorát jsme to v kabině rozebírali, sami jsme nad tím kroutili hlavou,“ nevěřícně bilancoval výsledky domácích zápasů František Ptáček. Přitom domácí šli v šestém utkání poměrně rychle do vedení díky Petru Leškovi. Slávisté rychle utkání otočili až do vedení o dvě branky. Nejprve přišlo bleskové a trochu diskutabilní vyrovnání na 1:1, které rozhodčí ověřoval na videu. „Když rozhodčí použil video, tak asi byl,“ smiřuje se s verdiktem trenér Alois Hadamczik. Do vedení poslal Slavii Kolařík, třetí zásah přidal Sup. „Třetí gól jde na můj vrub,“ přiznal se Petr Bříza.

Jiskřičku naděje vykřesal Broš střelou přímo z vhazování! „To jsem ještě věřil v obrat,“ říká Hadamczik. Jenže do kolen Spartu opět poslal Krátoška, pojistku přidal v dlouhé hře bez brankáře Beránek. Sparta je vyřazena, v kabině domácích se rozhostilo ticho. „Nepříjemný ticho, radši hned odejít,“ popisuje Ptáček atmosféru v kabině. Pocity sparťanů by asi každý odhadl. „Zklamání, hořkost,“ říká Bříza.

Slavia prožívá historický úspěch. Doposud stála ve stínu Sparty, nyní z něj vystoupila, zaslouženě? „Byla lepší. Nemá lepší hráče, ale byla zarputilejší, a to zapříčinilo, že postoupila,“ přiznal trenér Holešovických. Se svou analýzou přispěl i Bříza: „Slavia nás předčila v důrazu, vyhrávala hodně osobních soubojů, nás zradily přesilovky. Nemohli jsme je dostat pod tlak, i kvůli jejich důrazné obraně, přes kterou jsme měli problémy dostat se do šancí.“ Kapitán Sparty Jaroslav Nedvěd to vidí trochu jinak: „Nepřipouštím si, že by Slavia byla lepší. Ale v daný okamžik asi o krok dál byla,“ přiznává nakonec. „Byla to hodně vyrovnaná série,“ bilancuje.

Souboj Bříza vs. Málek. „Napsalo se o tom hodně, ten souboj jsem prohrál,“ uznává porážku Bříza. Slávistický gólman ukázal svoji jedinečnost především při samostatných nájezdech, v obou případech z nich vyšel vítězně. „Je v nich jednička v lize,“ připisuje Málkovi pomyslný titul zkušený sparťanský gólman. Přestože slávisté po celou sérii praktikovali dost nepříjemný a účelný způsob hry, očekával se spíše postup Sparty, jejíž sestava je prošpikována špičkovými hokejisty. „Poslední tři roky jsme byli na výsluní. Nebyl takový hlad po úspěchu, chtěli jsme to uhrát zkušeností a technikou,“ dívá se zpět Bříza.

Rozhodující momenty série? Těžko určovat. „Každý zápas měl svý momenty. Dneska například náš gól paradoxně nastartoval Slavii, místo nás,“ zpozoroval Ptáček. Sezóna pro Spartu končí ziskem bronzové medaile. Myšlenky některých z hokejistů Sparty se budou upínat směrem k reprezentaci. Po zápase prohodil několik slov s reprezentačním trenérem Lenerem Petr Bříza, pozvánka do reprezentace by mohla přijít i na jeho adresu. „Pokud budu nominován, přijmu jakoukoli roli, třeba i roli předskokana,“ říká odhodlaně.

Zda-li budou hokejisté Sparty do příští sezóny vstupovat opět pod vedením Aloise Hadamczika osvětlil ředitel Luboš Koželuh: „Myslím, že trenér Hadamczik bude na Spartě i příští sezónu.“