26. 4. 2005 Tadeáš Drahorád

Nikdy nezapomeneme...

I přesto, že se Sparta celkově umístila na nejhorším místě za posledních deset let, jsme měli možnost zaznamenat několik událostí nebo okamžiků, na které se nezapomíná. Pojďme si je společně připomenout.
Největší hvězdou náhradník?
Je to jako příběh z pohádky. Téměř neznámý brankář dostal šanci a dobyl celou extraligu. Všechno začalo 5. listopadu v 21. kole v zápase proti Plzni, kdy Tomáš Pöpperle za stavu 0:3 nahradil Petra Břízu, který dostal osobní trest. Pražané dokázali zápas otočit a vyhrát 5:4 v prodloužení. Bříza se zranil a náhradník Pöpperle se tak posunul na místo prvního brankáře. V sedmi zápase pustil za svá záda čtrnáct gólů a udržel dvě čistá konta. Na začátku se mluvilo o pár vydařených zápasech a vedení Sparty ještě zvažovalo, jestli klub neangažuje zkušenějšího gólmana. Pöpperle ale nikoho nepustil ke slovu a všechnu tíhu tedy vzal na sebe. Mladík dostával málo gólů a po pár týdnech zcela opanoval brankářské statistiky celé soutěže. Na populárním Spengler Cupu Pöpperle vychytal Spartě druhé místo, když zastínil i švýcarského reprezentanta Aebischera, jehož si Holešovičtí na turnaj vypůjčili. Jediné, co bude sparťanský objev asi dlouho mrzet, je prvních a zároveň dvanáct posledních minut, které odchytal v play - off, kde dostal přednost před veteránem Břízou. Tři branky a následná prohra 1:5 dodala Vítkovicím kuráž k vyřazení letošního mistra Prahy. Dvacetiletý Tomáš Pöpperle byl zvolen nejlepším nováčkem extraligového ročníku 2004/2005.

Spengler Cup
Sparta byla v sezóně 2004/2005 po roce pozvána na nejstarší evropský turnaj. Už od roku 1923 se vybrané kluby sjíždějí do švýcarského Davosu, aby se poprali o prestižní trofej. V minulých letech byli Pražané spíše do počtu. Na konkurenci špičkových zahraničních klubů prostě nestačili. Zčásti to bylo zapříčiněno i tím, že turnaj nemá v Čechách takový ohlas jako v Evropě a hráči na něj jezdili neradi. To vše se ale letos změnilo. Hned v prvním zápase sparťané přestříleli ruský Metallurg Magnitogorsk 6:5. O den později odcházeli s porážkou 2:4 IFK Helsinki. I Team Canada prohrál se Spartou 2:4. V posledním skupinovém zápase už Pražanům o nic nešlo, přesto ale Davos potrápili. Švýcaři tehdy vyhráli 6:4. Ve finálovém zápase se Holešovičtí utkali právě s domácím Davosem. Po velké bitvě vyhráli Švýcaři 2:0. I druhé místo je ale pro Spartu Praha jistě úspěch.

Vítězná série a domácí spolehlivost...
Z úvodních devatenácti zápasů Tipsport extraligy vyšla Sparta bodově naprázdno jen jednou, v pražské Sazka Areně v derby se Slavií. Další část sezóny už tak veselá nebyla, přesto však Lenerova družina dokázala vybojovat druhé místo po základní části. Nedobytnost T-Mobile Areny zrušili až hráči Moelleru Pardubice v 33. kole den před Štědrým dnem. Tři body si z Holešovic vezla i Slavia a bojovné Karlovy Vary. Možná až příliš spoléhali sparťani na to, že doma byli ze všech týmů v dlouhodobé části nejlepší. V play - off ze tří zápasů vyhráli jeden...

Sparta - Slavia 4:2
V 17. kole v neděli 24. října odehrála Sparta jeden ze svých nejlepších zápasů. Před 12 546 diváky prohrávali domácí se Slavií už 0:2 a vzhledem k bilanci z posledních let, konkurent z hlavního města Spartu pravidelně přehrává, už v triumf celku v černých dresech věřil málokdo. V 38. minutě snížil na rozdíl jediné branky Tomáš Netík. V poslední dvacetiminutovce srovnal skóre v 45. minutě Martin Chabada, o tři minuty později přidal další branku Petr Nedvěd a sportovní hala ožila. Krásný zápas plný emocí, soubojů i gólů zakončil svou brankou v poslední minutě znovu Petr Nedvěd.