6. 3. 2002 Miroslav Grossmann

Novák sází na obranu

Těsně před play off se vrátil do sestavy Sparty útočník Václav Novák, který před olympijskou přestávkou doplatil na zranění ruky a musel vynechat několik zápasů. Hráč, který před čtyřmi lety přišel do Sparty, si trpělivě buduje místo v kádru, přesto v probíhající sezóny nezakotvil výše, než ve čtvrtém útoku. Nyní, stejně jako celý tým, vyhlíží vrchol sezóny - play off!
Jak to bylo s tvým zraněním ruky? Jsi už v pořádku?
Ve Švýcarsku jsem inkasoval při zápase s Kanadou sekeru přes ruku a dostal jsem zánět šlach. Je to zranění, které se špatně hojí, dodnes mě to bolí a ještě asi dlouho bude. Při zápase nemohu ruku pořádně ohnout a nemám v ní sílu, protože jsem kvůli tomu neposiloval. Na play off si ji nechám opíchnout, abych necítil bolest. Chci si zahrát, moc se těším.

Zranění se týmu vůbec nevyhýbají...
Nedá se s tím nic dělat. Každý tým mívá takové problémy, s tím se musíme vyrovnat, i když ti hráči opravdu chybí.

Když jsi přicházel do Sparty, musel jsi tušit, že pro tebe nebude jednoduché prosadit se do základní sestavy. Je pro tebe touha hrát ve Spartě tak velká, že neodejdeš za této situace do jiného klubu?
Samozřejmě. Sparta je nejlepší a nejbohatší tým v lize. Je snem každého hokejisty hrát tady. Jsem tu čtyři roky a pořád bojuji o místo. Není to z psychického hlediska jednoduché, ale jsem s tím vyrovnán.

Hokejově jsi vyrůstal v Liberci. Letos budou Severočeši útočit na postup do extraligy. Sleduješ výsledky svého bývalého klubu?
Určitě ano. Pocházím odtam, takže sleduji tamní fotbal i hokej. Přeji si, aby došli co nejdál. Bylo by perfektní, kdyby Liberec postoupil do extraligy.

V Liberci nedávno působil i Valdemar Jiruš. Spojuje vás to?
Nehráli jsme tam současně, ale právě díky tomu, že tam také působil, si spolu o tom dost povídáme. Podobné je to u Jardy Nedvěda.

Dnes ve Spartě hraješ s Havelkou a Kašpaříkem. Jak se ti s nimi spolupracuje?
To je dobrá otázka. Je to výborné, ale je těžké hrát na čtyři lajny a přitom se udržovat v tempu. Nechodíme na přesilovky, ale občas jdeme na oslabení. Přál bych si víc příležitostí a důvěry.

Splnili jste první cíl, kterým byl postup do play off z prvního místa. Zápasy podobné poslednímu vzájemnému duelu s Třincem jsou ale minulostí a ve vyřazovacích bojích budou hrát týmy úplně jinak. Je si toho podle tebe tým vědom?
V osmičce jsou vyrovnaní soupeři, kteří hrají výborný hokej. Jsme zvyklí, že proti nám chce každý předvést co nejlepší výkon. Myslím, že v play off to bude podobné.

Viděl jsi nějaký rozdíl mezi dvěma kandidáty na soupeře Sparty, tedy Znojmem a Třincem? Vadí ti třeba dlouhé cestování?
Cestování do Třince bude náročné, ale teď už si nemůžeme vybírat. Oba týmy se umějí vyhecovat, najednou hrají zvláštní hokej. V play off se to neotevře, musí se hrát zezadu.

Dýchal tým vrcholem sezóny už dlouho před úvodním utkáním?
Přijde to v momentě prvního zápasu, možná už den předtím to vnímáme jinak. V každém zápase hrajeme naplno, i když třeba v posledním zápase ve Varech byla šance si na ledě vyzkoušet všechno, co budeme potřebovat v play off.

Co bude pro Spartu důležité v letošním boji o titul?
Věřím, že nás jako vždy podrží výborný Petr Bříza. Půjde to perfektně, když budeme hrát ze zajištěné obrany a pomůžeme tak brankáři. Věřím, že gól vždy dáme.