4. 9. 2013 Tereza Velikovská

Nový kapitán Rolinek: Je to pro mě čest!

Velezkušený reprezentant, kapitán mistrů světa z roku 2010, vyhlášený bojovník. A nyní také kapitán Sparty! Útočník TOMÁŠ ROLINEK dostal od kouče Josefa Jandače důvěru a obměněný sparťanský tým s velkými ambicemi povede s céčkem na dresu. „Bude na nás určitě vyvinut tlak, aby se podařil úspěch. Ne každý zápas se povede, ale z naší strany můžu říct, že každé utkání budeme bojovat,“ slibuje před blížícím se startem extraligy.

S kapitánským céčkem jste již nastoupil do přípravných zápasů. Čekal jste, že od kouče Jandače dostanete jako kapitán důvěru i v sezoně?
Je pravda, že jsem sice odehrál za Spartu málo přípravných zápasů, ale céčko jsem na dresu měl. Nebylo však jisté, jestli budu kapitán i dál, až nyní se trenér rozhodl. Je to pro mě obrovská čest, vést Spartu do sezóny jako kapitán. Moc si toho vážím. Je tu sice nový tým, ale je tu spousta kluků, kteří by mohli dělat kapitána. Doufám, že jim půjdu příkladem.

Přestože se kádr Sparty v létě hodně obměnil, nepřekvapilo vás, že jste se stal kapitánem jako nově příchozí hráč?
Jsou tu noví hráči, ale většinou když přijdete do nového týmu, tak si zvykáte. Není to tak, že byste hned dělali kapitána. Doufám tedy, že to dopadne dobře.

Znám ho už dlouho jako hráče i jako člověka. Splňuje všechny parametry pro hráče, který nám v klíčových zápasech pomůže. Svým výkonem, zarputilostí, bojovností a zkušeností.
- trenér Josef Jandač

S tím vést tým jako lídr máte spoustu zkušeností i z národního týmu, může se sparťanská kabina těšit na nějaké vaše motivační proslovy?
V kabině je více starších hráčů, kteří mohou k výkonu týmu cokoliv říct, ať už jde o výkon špatný nebo dobrý. Určitě to není o jednom hráči, že když budu mít já céčko, že budu mluvit nejvíc ze všech.

Sparťanské publikum vás velice dobře zná právě z reprezentace, chtěl byste mu přesto před startem sezony něco vzkázat?
Aby nás podporovali. (úsměv) Samozřejmě ne každý zápas se povede, ale z naší strany můžu říct, že každé utkání budeme bojovat. Může se stát, že některé zápasy nám to třeba nepůjde a puk nám bude přeskakovat hokejku. Ale já prosím fanoušky, aby byli trpěliví a v sezoně nás povzbuzovali. Zrodil se tu nový tým, takže uvidíme, jak se povede začátek sezony. Ale chceme do ní vstoupit vítězně, to je pro nový tým vždy důležité.

Pro vás osobně bude tento ročník náročný i tím, že budete muset skloubit klubové a reprezentační povinnosti, což už jste si vyzkoušel během Českých hokejových hrách v Pardubicích. Berete to tak, že již od srpna se v národním týmu bojuje o nominaci na MS a olympiádu v Soči?
Tuhle otázku už většina reprezentantů dostala právě v Pardubicích. I když spousta kluků odpověděla tak, že už nyní bojují o olympiádu, já musím říct opak. O olympiádu se bude bojovat až v listopadu v prosinci, teď většina hráčů stejně ještě není rozehraná, příprava na ligu je v plném proudu. Myslím, že tento turnaj stejně trenérovi moc nenapověděl. I kdyby to někomu nyní extra vyšlo a další turnaj hrál špatně, tak by podle mě stejně nejel na olympiádu.

Ambice? Nechci říkat přímo titul, ale finále určitě, ví Rolinek

Kvůli reprezentačním povinnostem jste přišel o přípravné duely s finskými týmy JYP Jyväskylä a KalPa Kuopio. Díval jste se v Pardubicích po skončení svého zápasu, jak Sparta hrála?
Věděl jsem, že Sparta hraje v pátek a v neděli, takže jak jsme dohráli, tak jsem samozřejmě hned koukl na online na výsledek.

Potěšilo vás alespoň na dálku střelecké procitnutí útočníků, kteří se v předchozích utkáních trápili a prosazovali se hlavně beci?
V zápasech, které jsem odehrál, se hodně prosazovali obránci a nám útočníkům to střelecky nešlo. Ale vždycky je to otázka času, než si to všechno sedne. Poslední zápasy už se kluci rozstříleli. Je sice pravda, že jsme také dostali víc gólů, než je zdrávo, ale zároveň je dobře, že útočníci nezapomněli dávat góly. A dávat je dál budou.

Do startu ligy už zbývá jen devět dní, co tým do té doby čeká?
Tak samozřejmě hodně tréninku. Po posledním pátečním přípravném zápase s Chomutovem už to ale budou podle mě spíše lehčí tréninky a ladění posledních detailů. Hodně se budeme zaměřovat na přesilovky, protože ty rozhodují zápasy. Bude to o tom být dobře motivovaní na první domácí zápas.

V říjnu vás čeká první duel s Pardubicemi. O víkendu jste si již vyzkoušel, že pardubické publikum vás má stále rádo, budou pro vás vzájemné zápasy zvláštní?
Pikantní to bude, to každopádně. Když přijedu do Pardubic nebo když Pardubice budou hrát tady, tak to pro mě pořád bude prestižní. Bydlím tam, hrál jsem tam spoustu let. Bude to pro mě určitě mít náboj.

Sparta je každoročně pasovaná na jednoho z hlavních favoritů na titul. Letos tomu vzhledem k nabitosti kádru opět neunikne, jaké to pro vás je?
Tento rok to určitě nebude jiné. Tlak tady bude, Sparta je špičkový český tým a top klub. Ambice tady nikdy nebyly malé, tým je sice nový, ale i tak bude na hráče vyvinut velký tlak, aby se podařil úspěch. Nechci říkat přímo titul, ale finále určitě.