28. 11. 2013 Daniel Ryl

O šesté vítězství v řadě na ledě Zlína!

Úspěšné derby se Slavií a cenné vítězství nad Kometou se stalo minulostí. Sparta opět míří na led svých soupeřů a své víkendové cestování zahájí na zlínském stadionu. Utkání v nepřátelské atmosféře startuje v pátek 29. listopadu v 17:30 hodin.

Zlínské PSG se spoléhá zejména na zkušenosti...

Poslední vicemistr opět působí celkem nenápadně a také letos by mohl všechny fanoušky překvapit. V dosavadním průběhu soutěže předvádí střídavé výkony a vítězství střídá porážku. PSG se aktuálně drží na pátém místě tabulky se ziskem 39 bodů.

Bodově nejbohatší konto má zkušený Petr Leška. Nedávno osmatřicetiletý útočník Zlína nastoupil do čtyřiadvaceti zápasů, ve kterých nasbíral devatenáct bodů. Celkem třikrát se radoval ze vstřelené branky a na šestnácti brankách se podílel jako asistent. V tabulce pravdy se drží na kladné šestce, což je druhá nejlepší bilance z celého týmu. Tabulce střelců ovšem vévodí jedenáctigólový Jaroslav Balaštík. Zkušený útočník k tomu přidal šest asistencí a patří mu druhé místo klubových statistik. Obráncům vládne Jiří Marušák, jenž nastřílel tři branky a přidal k tomu deset asistencí.

Poslední extraligové kolo nabídlo reprízu loňského finále. Berani zavítali na led Plzně a sehráli s ní vyrovnané utkání. Necelých pět tisíc fanoušků čekalo na branku až do třiatřicáté minuty, kdy se ve vlastním oslabení prosadil hostující Kubiš. Köhlerovo vyloučení bylo nakonec potrestáno z hole Slováka. Domácí tým ožil a do konce druhého dějství přidal ještě dvě branky. Na toto utkání nezapomene domácí obránce Marcel, který skóroval hned v prvním extraligovém zápase. Třetí a zároveň vítěznou branku si minutu před koncem prostředního dějství připsal Jakub Lev. Hosté už se zmohli pouze na zkorigování výsledku, o které se postaral útočník Čech.

Svěřence Rostislava Vlacha nečeká nic lehkého, což si uvědomuje také trenér Zlína. "Postavení Sparty svědčí o tom, že má skvěle složené mužstvo. Navíc přišel výborný začátek a s ním také zdravé sebevědomí," chválil pátečního soupeře pro klubový web PSG. Jaký recept by mohl platit na tým, který neprohrál už čtrnáct kol v řadě? "Dostat co nejméně branek a zodpovědně bránit. Můžeme udeřit z rychlých protiútoků a základem je velmi dobrý výkon gólmana." Zlínský trenér by rád potěšil diváky. "Chceme jim předvést dobrý hokej a věřme, že se šťastnějším koncem pro nás," zadoufal lodivod Zlína.

TÝMOVÝ DUEL: ZLÍN VS. SPARTA ŘEČÍ STATISTIK

ZLÍN vs. SPARTA
Petr Leška 19 (3+16)Nejproduktivnější útočníkPetr Ton 32 (18+14)
Jiří Marušák 13 (3+10)Neproduktivnější obránceJan Piskáček 12 (0+12)
Jaroslav Balaštík 73 střelNejpilnější střelecPetr Ton 80 střel
Michael Vandas 15,79 % (3/19)Nejúspěšnější střelec Petr Ton 21,25 % (18/80)
Libor Kašík (94,07 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Tomáš Pöpperle (93,52 %)
Filip Novotný (96,15 %)
Luboš Horčička (34)
Tomáš Štůrala (13)
Libor Kašík (8)
Brankáři (obdržené branky)Tomáš Pöpperle (39)
Filip Novotný (1)
4021Průměr diváků na domácích zápasech6368

Z kabiny Sparty: Zlín je doma velmi nepříjemný, tvrdí Forman

V posledních dvou duelech si Sparta poradila se Slavií a brněnskou Kometou. Oba dva týmy praktikují nepříjemný styl hokeje, který dal pražskému týmu několikrát zabrat. Výjimkou není ani Zlín, páteční soupeř Sparty. "Zlín je doma hodně nebezpečný a nepříjemný. Možná právě kvůli tomu bude tento zápas nejtěžší z těch tří," tuší útočník Sparty Miroslav Forman.

O přednostech zlínského týmu sparťané moc dobře ví. "Když budu hodnotit podle předchozích sezon, tak mají důslednou defenzivu a jsou silní před brankou." Čtyři z posledních osmi zápasů skončily remízou a pokaždé se z vítězství radoval Zlín. Třikrát zvítězil po prodloužení a jednou po samostatných nájezdech. "Nedával bych tomu velkou váhu. Je to spíše náhoda, protože v nájezdech už to je také o štěstí," brání se obavám Forman.

Ve Zlíně na Spartu nečeká žádná procházka růžovým sadem. "Tu nepřátelskou atmosféru trochu vnímám. Nevadí mi, když nám nadávají. Spíš nás to ještě více vyburcuje k lepšímu výkonu," přesvědčuje mladý útočník. Člen čtvrtého útoku Sparty bude chtít přidat třetí utkání v řadě se vstřelenou brankou. "Už se cítím výborně, tak doufám, že to naší lajně vydrží a bude se dařit celému týmu."

V pražském duelu se z vítězství radovala Sparta...

První vzájemné střetnutí této sezony nabídlo dvanácté kolo a Sparta do utkání vstoupila velmi aktivně. Odměnou jí byla Sičákova branka ze třetí minuty zápasu. V páté minutě druhé třetiny zvýšil náskok Klimek, ale o tři minuty později snížil Balaštík. Tvrdou ránu inkasoval Zlín čtyři desetiny sekundy před koncem druhého dějství, když vstřelil vítěznou branku Petr Kumstát. Sparťané si zbytek utkání pohlídali a ve třetí minutě poslední třetiny přidal čtvrtou branku Pacovský. Zlín už dokázal pouze snížit zásluhou Ondráčka.

12. kolo: HC Sparta Praha – PSG Zlín 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky:3. Sičák (Rachůnek I., Philipp), 25. Klimek (Rachůnek I., Přibyl), 40. Kumstát (Buchtele, Piskáček), 43. Pacovský (Ton, Gřegořek) – 28. Balaštík (Veselý, Zámorský), 60. Ondráček (Veselý, Matějíček). Rozhodčí: Hribik, Polák - Jindra, Skopal. Vyloučení: 3:4, navíc Kubiš (ZLN) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5577. Střely na branku: 33:33. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2. Nejlepší hráči utkání: I. Rachůnek - Melenovský.

Zajímavosti pátečního zápasu:

Po úvodním duelu šla Sparta do čela. Právě vítězství 4:2 v prvním vzájemném utkání této sezony poslalo holešovický celek do čela extraligové tabulky. Sparta od té doby bodovala dvanáct zápasů v řadě a prohrála pouze jednou na ledě Třince. Od října už do čela nikoho nepustila a aktuálně vede ligu s desetibodovým náskokem.

Pozor na Jaroslava Balaštíka! Narozeniny zlínského útočníka spadají na 28. listopad a zkušený útočník bude určitě toužit po gólovém dárku. A rozhodně to není žádné sci-fi, protože právě Balaštíkovi se proti Spartě daří. Z posledních pěti vzájemných zápasů se neprosadil pouze jednou, a to v předposledním vzájemném duelu loňského ročníku.

Remíza hraje do karet Zlínu. Celkem polovina z posledních osmi vzájemných duelů skončila remízou a pokaždé se radoval Zlín. Aby toho nebylo málo, tak pokaždé zvítězil 2:1. Ve třech případech rozhodl v prodloužení a jednou po samostatných nájezdech. Jedinou statistickou nadějí Sparty by mohl být fakt, že pouze jeden ze zmíněných čtyř duelů prohrála ve Zlíně.

Sestavy z posledního utkání:

PSG Zlín: Horčička - Marušák, Valenta, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Horák, od 22. min navíc Matějíček - Balaštík, Leška, O. Veselý - Kubiš, Holík, Čajánek - Honejsek, Melenovský, Čech - Ondráček, P. Sedláček, Köhler. Trenér: Rostislav Vlach.

HC Sparta Praha: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Švrček, Kubát, Sičák, Philipp, Gřegořek - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Simon, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.