13. 4. 2014 Daniel Ryl

Otevřou sparťané bránu do ligového finále?

Fanoušci Sparty, vzhůru do boje! Semifinálová série mezi Spartou a Kometou Brno dospěla až do sedmého utkání, ve kterém už není prostor pro zaváhání. V holešovické aréně se bude bojovat o každý milimetr ledu a mantinely budou dunět. Postupující si to rozdá o Pohár T. G. Masaryka a titul mistra extraligy v sezoně 2013/2014 se Zlínem. Rozhodující sedmý duel startuje v pondělí 14. dubna v 19:10.

O návratu do Prahy rozhodl smrtící úvod v podání Sparty!

V pátém utkání se ze zisku mečbolu radovala Kometa, která na svém ledě mohla dotáhnout postup do vysněného finále. To by ovšem musela zvládnout úvod šestého zápasu. Sparta byla aktivnějším týmem a odměnou jí byla branka Tomáše Divíška, na kterého navázal důrazný Miroslav Forman a poslal Spartu do slibného vedení. O minutu a šestnáct vteřin později se ke kotouči dostal Jaroslav Hlinka a propálil brankáře Čiliaka. Pro domácí tým to byl tvrdý zásah, což si Vladimír Kýhos uvědomil a vzal si oddechový čas. Ten ovšem Kometě nepomohl. O chvíli později šla totiž do čtyř a za pomocí brusle domácího hráče přidal čtvrtou branku opět Hlinka. Brankář Čiliak neváhal a přenechal místo zkušenému Jiřímu Trvajovi, který se v letošním play off podíval do branky poprvé.

A po chvilce už musel lapit jeden z pokusů Sparty. Pražané si dostatečný náskok užívali a už se nikam nehnali. Opařená Kometa už tušila, že takovou ztrátu bude dohánět těžko, ale snahu jí nelze odepřít. V prostřední části ovšem branky nepadaly, ale minutu před koncem využil Buchteleho pobídky Daniel Přibyl a přidal pátý zásah do brněnské svatyně. Domácí tým ještě v závěrečné třetině snížil zásluhou Michala Kempného a Tomáše Svobody, ale náskok Sparty nesmazal. Ta si bez zaváhání došla pro důležité vítězství, odtáhla nůž od svého krku a vrátila celou sérii zpět do Prahy, což byl její cíl.

Snad bude sedmička šťastná, věří Tomáš Svoboda

Střelec druhé branky nehledal po šestém duelu výmluvy. "Začali jsme strašně, odhazovali puky a dělali moc chyb," mrzelo po utkání zkušeného Tomáše Svobodu, který ovšem odmítá zmatek. "Sparta nás potrestala, ale už nemá cenu se v tom babrat. Čeká nás sedmý zápas a musíme ho vyhrát," připustil pro klubový web Komety.

Co stálo za tragickým úvodem v podání Brna? "Spletli jsme se, co budeme hrát. Byli jsme opatrní a pouštěli Spartu před bránu. Nebyl tam žádný důraz, kontakt, pohyb. Bylo to šílené," nevykrucoval se autor tří branek v letošním play off. Sedmadvacetiletý útočník našel v šestém utkání také pozitiva. Zejména ho těšil fakt, že Kometa dokázala zmírnit porážku. "Poslední třetina se nám podařila a je to pro nás dobře, že jsme ten zápas nedokončili jako spráskaní psi."

Zároveň si uvědomuje, že Kometa dosáhla velkého úspěchu. "Sedmý zápas na Spartě, co víc si přát? To asi čekal málokdo," těšilo po utkání Svobodu, který svému týmu věří. "Nesmíme být pasivní. Věřím, že pro nás bude sedmička šťastným číslem. Zápas bude mít vysokou kvalitu a věřím, že Spartu dokážeme porazit," vyzdvihl tři vítězné zápasy Komety v semifinálové sérii s vítězem základní části.

TÝMOVÝ DUEL: SPARTA VS. KOMETA V PLAY OFF

SPARTA VS. KOMETA
Petr Ton 12 (5+7)Nejproduktivnější útočníkVojtěch Němec 11 (6+5)
Jan Piskáček 6 (3+3)Neproduktivnější obránceMichal Kempný 5 (2+3)
Petr Ton 38 střelNejpilnější střelecJan Hruška 34 střel
Tomáš Divíšek 25,00 % (1/4)Nejúspěšnější střelecVojtěch Němec 31,58 % (6/19)
Radek Philipp +50Nejlepší hráč v Radegast IndexuJan Hanzlík +53
Tomáš Pöpperle (92,79 %)Brankáři (úspěšnost zákroků)Marek Čiliak (91,69 %)
Jiří Trvaj (94,74 %)
Tomáš Pöpperle (22)Brankáři (obdržené branky)Marek Čiliak (24)
Jiří Trvaj (1)

Z kabiny Sparty: Musíme hrát jako v Brně, nabádá Krejčík

V šestém utkání jste odvrátili mečbol. Vracíte se na koni, nebo to před sedmým duelem nehraje roli?
My jsme při odjezdu do Brna věřili, že to urveme. Nikdo z nás nechtěl prohrát a skončit sezonu. Věřili jsme si, což během prvních dvou třetin prokázalo. Věděli jsme, že je dokážeme přehrát. Zítra do toho půjdeme stejně a věřím, že postoupíme my.

Jakub Krejčík

Může se ta porážka projevit na psychice Komety?
Těžko říct. Už to je buď a nebo. Oba týmy na tom jsou úplně stejně, takže do toho půjdou s tím, že chtějí vyhrát.

Domácí prostředí může být v tak důležitém utkání ošemetné. Může vám to být po psychické stránce ku prospěchu, nebo naopak?
Pravda je, že domácí zápasy nebyly z naší strany ideální. Lépe jsme hráli, když nám teklo do bot a v sérii jsme prohrávali. Teď už se rozhodne a my chceme odvrátit konec sezony a postoupit do finále.

Budete chtít utkání rychle rozhodnout, nebo se budete soustředit na svou hru a čekat na brněnské chyby?
Chceme hrát jako první dvě třetiny v Brně. Nepustit je ke kotouči a hrát svou hru. Nesmíme je podcenit, protože v posledním utkání v Brně jsme ve třetí třetině trochu polevili a potom se trochu obávali.

Vy jste zatím v české extralize odehrál jediné play off. V dresu Slavie jste ho okusil v sezoně 2010/2011 a obě série dospěly až do sedmého duelu. Vy už ty zápasy musíte milovat, nebo ne?
(směje se) To je pravda. Už to je nějaký pátek a ty vzpomínky nemám příliš dobré, protože nás v semifinále vyřadil Třinec. Nemyslím na to, teď je to buď a nebo, nečeká nás nic jednoduchého, ale věřím, že to zvládneme a postoupíme.

Společně s vámi tehdy bojovalo v dresu Slavie kvarteto hráčů Komety. Jednalo se o čtyřku Čermák, Kuboš, Svoboda a Žižka. Vybavilo se to někomu z vás, nebo už je to zaprášené stářím?
(usmívá se) Vůbec ne. Už je to dýl. Každý teď žije přítomností a na tohle není čas myslet. Každý z nás už se soustředí na ten zítřejší zápas.

V Praze se více dařilo Kometě, radovala se celkem dvakrát

Semifinálová série mezi Spartou a Kometou začala v Praze a lépe do něj vkročila Kometa. Brňanům se podařilo trestat naivní hru a chyby sparťanů. Prosadili se celkem pětkrát, z toho dvakrát se dokázal trefit Hynek Zohorna. Sparta tedy musela v úvodním duelu zkousnout nepříjemnou porážku 2:5.

SF1: HC Sparta Praha - HC Kometa Brno 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 28. Hlinka (Piskáček, Ton), 56. Buchtele (Pilař, Ton) – 14. Zohorna (Pivko), 27. T. Svoboda (Vondráček, Kempný), 35. Kováčik (Káňa, Němec), 52. Zohorna (Pivko, Kováčik), 57. Hruška. Rozhodčí: Jeřábek, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:10. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9812. Střely na branku: 34:19. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4, 2:5. Nejlepší hráči utkání: I. Rachůnek - Kempný.

Druhé utkání už vyznělo lépe pro Pražany. Holešovický celek zvládl hlavně první třetinu, ve které se radoval celkem třikrát. Nejpre při přesilovce prolomil střeleckou smůlu Petr Kumstát a o pět minut později se ujala dělovka Jakuba Krejčíka. Neuběhly ani dvě minuty a Sparta se radovala potřetí, když využil přesilovku čtyř proti třem obránce Jan Piskáček. Hrdinou večera byl také Lukáš Pech, který po souboji s obráncem Žižkou upadl sám a u rozhodčích odvolal trest pro svého soupeře. Do Brna se po vítězství 3:0 odjíždělo za nerozhodného stavu.

SF2: HC Sparta Praha - HC Kometa Brno 3:0 (3:0, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Kumstát (Pech, I. Rachůnek), 16. Krejčík (Přibyl, Forman), 18. Piskáček (Kumstát, Hlinka). Rozhodčí: Šindler, Minář - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 11:13. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 9187. Střely na branku: 27:29. Průběh utkání: 3:0. Nejlepší hráči utkání: Pöpperle - Pivko.

Nerozhodný stav série vydržel také po brněnském dvojutkání a pátý duel byl na programu v Praze. V něm byla od začátku aktivnější Sparta, ale v cestě jí stála vlastní střelecká nemohoucnost a pozorný Marek Čiliak v brance Brna. Dvě minuty před koncem úvodního dějství ujel domácí obraně Libor Pivko a poslal svůj tým do vedení. O 38 vteřin později bylo ovšem vyrovnáno, když se prosadil Dominik Simon. Pražané svého soka přehrávali, ale další branku nepřidali. Utkání tedy dospělo až do samostatných nájezdů, ve kterých se šťastně prosadil Jozef Kováčik a rozhodl o porážce Sparty 1:2 po samostatných nájezdech. Kometa si do šestého utkání na svém ledě odvezla mečbol.

SF5: HC Sparta Praha - HC Kometa Brno 1:2sn (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 19. Simon (Divíšek, Krejčík) – 18. Pivko (Raška), rozhodující sam. nájezd Kováčik. Rozhodčí: Jeřábek, Šindler - Barvíř, Pešek. Vyloučení: 4:5. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 11738. Střely na branku: 36:23. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Nejlepší hráči utkání: Divíšek - Čiliak.

Zajímavosti k sedmému duelu s Kometou:

Do sestavy se vrací hříšníci a možná brněnský lídr. Pro sedmé utkání bude k dispozici dvojice hříšníků ze čtvrtého duelu. V Holešovicích se téměř jistě představí dlouholetý sparťanský obránce ve službách Komety Jan Hanzlík a k dispozici bude možná také nejproduktivnější útočník Brna - Vojtěch Němec. Právě po faulu na něj byl potrestán Tomáš Rachůnek, kterého budou mít k dispozici trenéři Sparty. Na Rachůnkově místě se ovšem daří Tomáši Divíškovi a realizační tým Pražanů bude před sedmým duelem hodně přemýšlet.

Napraví Sparta loňský neúspěch? Na svou poslední zkušenost se sedmým zápasem nevzpomínají sparťané zrovna nejlépe. Naposledy k němu došlo při loňské čtvrtfinálové sérii s Třincem. Sparta tehdy také odvracela na svém ledě mečbol, ale v sedmém duelu na hřišti Třince prohrála 0:5 a její sen o titulu se rozplynul. Neúspěšnou čtvrtfinálovou sérii pamatuje deset nynějších hráčů Sparty a jedenáctý nastoupí v dresu Komety. Ano, Jan Hanzlík.

Historie se opakuje a opět v ní hraje roli Zlín. Není potřeba příliš pátrat a zajímavý poznatek je na světě. Vítěz sedmého duelu se ve finále utká se Zlínem. Vy můžete pouze hádat, kdo byl soupeřem Třince v semifinále po loňském vyřazení Sparty. Ano, byl to opravdu Zlín. Bude jeho soupeřem tentokrát Sparta, nebo se bude radovat opět soupeř?

Sestavy z šestého duelu na brněnském ledě:

HC Sparta Praha: Pöpperle - Piskáček, Krejčík, Sičák, Polášek, Philipp, Kubát - Ton, Hlinka, Klimek - Kumstát, Pech, Rolinek - Forman, Přibyl, Buchtele - Simon, Divíšek, I. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.

HC Kometa Brno: Čiliak (13. Trvaj) - Kováčik, Kempný, Kuboš, Dlapa, Miller, Žižka, od 21. navíc Dujsík - Novotný, Čermák, J. Svoboda - T. Svoboda, Hruška, Káňa - Vondráček, Koreis, Burian - Zohorna, Raška, Pivko - od 21. navíc Mrázek. Trenér: Vladimír Kýhos.