4. 5. 2017 Tereza Velikovská

Pět sparťanů si zahraje na mistrovství světa

V pátek 5. května startuje mistrovství světa v hokeji 2017, které hostí francouzská Paříž a německý Kolín nad Rýnem. A Sparta bude mít na šampionátu hned pětinásobné zastoupení! Kromě Petra Vrány v dresu českého týmu se na šampionátu představí čerstvá posila Nor Alexander Reichenberg. A také trojice pravidelných slovenských reprezentantů ve složení Andrej Kudrna, Juraj Mikuš a Martin Gernát.

Útočník PETR VRÁNA ve své první sezoně ve sparťanském dresu zazářil, dlouho bojoval o post nejproduktivnějšího hráče Tipsport extraligy. Skvělé výkony mu vynesly pozvánku do přípravného kempu a kouč Josef Jandač si ho nakonec vybral i do finální nominace. "Mám z toho samozřejmě velkou radost. Už se mi dříve stalo, že jsem odjel přípravu a byl jsem vyřazený těsně před mistrovstvím. O to větší radost mám, že jsem se tentokrát do nominace dostal," těší Vránu, který odehrál kompletní České hokejové hry v Českých Budějovicích a jedním gólem pomohl k českému triumfu na turnaji.

V dresu Norska, na které český tým narazí již v pařížské základní skupině, se představí čtyřiadvacetiletý útočník ALEXANDER REICHENBERG. Ten se stal v úvodu května jednou z prvních posil Sparty pro sezonu 2017/2018. Reichenberg dosud působil v Lillehammeru a Hamaru, v jehož dresu si již zahrál proti Spartě v Champions Hockey League. Nyní ho čeká jeho první světový šampionát dospělých, na který byl nominován i díky pěti kanadským bodům v reprezentačním dresu v této sezoně.

Pětadvacetiletý slovenský útočník ANDREJ KUDRNA se v reprezentaci našich východních sousedů poprvé objevil v sezoně 2014/2015, od té doby nastřádal již 22 zápasů se ziskem 12 kanadských bodů. Nyní ho čeká jeho první seniorský světový šampionát v kariéře, zkušenosti ovšem má již z juniorského mistrovství světa v roce 2011. Nominaci si vybojoval poté, co se v dresu Slovenska v této sezoně představil hned ve 13 utkáních, ve kterých vstřelil pět branek a přidal čtyři asistence.

To obránce MARTIN GERNÁT nakoukl do seniorské reprezentace poprvé až v této sezoně, v uplynulých letech ale Slovensko již reprezentoval na světovém šampionátu osmnáctek i dvacítek. Nyní ho tedy čeká jeden z vrcholů dosavadní kariéry. Gernát byl ve své první reprezentační sezoně mezi dospělými pilným účastníkem, kromě náročného programu Sparty v Tipsport extralize i Champions Hockey League totiž odehrál ještě 14 utkání v národním týmu. Získal v nich pět kanadských bodů za jeden gól a čtyři asistence.

Nejbohatší reprezentační zkušenosti ze slovenského tria má obránce JURAJ MIKUŠ, který se po účastech na mistrovství světa do 18 i do 20 let poprvé objevil v seniorské reprezentaci již v ročníku 2010/2011. Od té doby odehrál v dresu Slovenska 49 utkání se ziskem 11 kanadských bodů. Mikuše čeká jeho třetí mistrovství světa v kariéře. Představil se jak na šampionátu v Praze a Ostravě v roce 2015, kde jeho tým skončil na devátém místě, tak na loňském turnaji v Rusku, kde Slováci rovněž obsadili devátou příčku.

Kromě pětice hráčů z aktuálního kádru Sparty si na mistrovství světa zahrají ještě další tři hráči, kteří v ročníku 2016/2017 oblékali její dres. Jde o slovenského útočníka Lukáše Cingela s českým forvardem Michalem Řepíkem, kteří skončili po sezoně, a o obránce Slovenska Michala Čajkovského. Ten odehrál za pražský celek 19 zápasů v úvodu základní části a poté přestoupil do Jekatěrinburku hrajícího Kontinentální hokejovou ligu.

11. ročník tradiční akce Sparťanská krev

Stahujte novou sparťanskou mobilní aplikaci

Sparta zve na 12. ročník Letní hokejové školy

Michálek: Na osobní statistiky koukat nebudu