4. 5. 2017 Tereza Velikovská

Pět sparťanů si zahraje na mistrovství světa

V pátek 5. května startuje mistrovství světa v hokeji 2017, které hostí francouzská Paříž a německý Kolín nad Rýnem. A Sparta bude mít na šampionátu hned pětinásobné zastoupení! Kromě Petra Vrány v dresu českého týmu se na šampionátu představí čerstvá posila Nor Alexander Reichenberg. A také trojice pravidelných slovenských reprezentantů ve složení Andrej Kudrna, Juraj Mikuš a Martin Gernát.

Útočník PETR VRÁNA ve své první sezoně ve sparťanském dresu zazářil, dlouho bojoval o post nejproduktivnějšího hráče Tipsport extraligy. Skvělé výkony mu vynesly pozvánku do přípravného kempu a kouč Josef Jandač si ho nakonec vybral i do finální nominace. "Mám z toho samozřejmě velkou radost. Už se mi dříve stalo, že jsem odjel přípravu a byl jsem vyřazený těsně před mistrovstvím. O to větší radost mám, že jsem se tentokrát do nominace dostal," těší Vránu, který odehrál kompletní České hokejové hry v Českých Budějovicích a jedním gólem pomohl k českému triumfu na turnaji.V dresu Norska, na které český tým narazí již v pařížské základní skupině, se představí čtyřiadvacetiletý útočník ALEXANDER REICHENBERG. Ten se stal v úvodu května jednou z prvních posil Sparty pro sezonu 2017/2018. Reichenberg dosud působil v Lillehammeru a Hamaru, v jehož dresu si již zahrál proti Spartě v Champions Hockey League. Nyní ho čeká jeho první světový šampionát dospělých, na který byl nominován i díky pěti kanadským bodům v reprezentačním dresu v této sezoně. Pětadvacetiletý slovenský útočník ANDREJ KUDRNA se v reprezentaci našich východních sousedů poprvé objevil v sezoně 2014/2015, od té doby nastřádal již 22 zápasů se ziskem 12 kanadských bodů. Nyní ho čeká jeho první seniorský světový šampionát v kariéře, zkušenosti ovšem má již z juniorského mistrovství světa v roce 2011. Nominaci si vybojoval poté, co se v dresu Slovenska v této sezoně představil hned ve 13 utkáních, ve kterých vstřelil pět branek a přidal čtyři asistence.To obránce MARTIN GERNÁT nakoukl do seniorské reprezentace poprvé až v této sezoně, v uplynulých letech ale Slovensko již reprezentoval na světovém šampionátu osmnáctek i dvacítek. Nyní ho tedy čeká jeden z vrcholů dosavadní kariéry. Gernát byl ve své první reprezentační sezoně mezi dospělými pilným účastníkem, kromě náročného programu Sparty v Tipsport extralize i Champions Hockey League totiž odehrál ještě 14 utkání v národním týmu. Získal v nich pět kanadských bodů za jeden gól a čtyři asistence.Nejbohatší reprezentační zkušenosti ze slovenského tria má obránce JURAJ MIKUŠ, který se po účastech na mistrovství světa do 18 i do 20 let poprvé objevil v seniorské reprezentaci již v ročníku 2010/2011. Od té doby odehrál v dresu Slovenska 49 utkání se ziskem 11 kanadských bodů. Mikuše čeká jeho třetí mistrovství světa v kariéře. Představil se jak na šampionátu v Praze a Ostravě v roce 2015, kde jeho tým skončil na devátém místě, tak na loňském turnaji v Rusku, kde Slováci rovněž obsadili devátou příčku.


Kromě pětice hráčů z aktuálního kádru Sparty si na mistrovství světa zahrají ještě další tři hráči, kteří v ročníku 2016/2017 oblékali její dres. Jde o slovenského útočníka Lukáše Cingela s českým forvardem Michalem Řepíkem, kteří skončili po sezoně, a o obránce Slovenska Michala Čajkovského. Ten odehrál za pražský celek 19 zápasů v úvodu základní části a poté přestoupil do Jekatěrinburku hrajícího Kontinentální hokejovou ligu.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

11. ročník tradiční akce Sparťanská krev

Stahujte novou sparťanskou mobilní aplikaci

Sparta zve na 12. ročník Letní hokejové školy

Michálek: Na osobní statistiky koukat nebudu