2. 2. 2010 Tisková zpráva

Petr Bříza: Bereme na vědomí rozhodnutí disciplinární komise

Disciplinární komise APK na svém jednání dne 1.2.2010 řešila průběh utkání Zlín – Sparta hraného předcházející den, ke kterému oba kluby podaly své konkrétní připomínky. „Rozhodnutí disciplinární komise bereme na vědomí a nebudeme proti němu podávat žádné odvolání,“ uvedl Petr Bříza, generální manažer Sparty

Ze sparťanských hráčů byla obránci René Vydarenému za zákrok na protihráče Kubiše zastavena činnost nepodmíněně na jeden zápas. Na zlínské straně byli potrestáni dva hráči. Jan Švrček za zákrok do oblasti hlavy a krku na Jana Hanzlíka nesmí hrát dva zápasy. Za úder pěstí do obličeje Davida Výborného pak disciplinární komise Jiřímu Kučnému vyměřila nepodmíněný trest na čtyři zápasy.

Disciplinární komise kromě zákroků hráčů zkoumala i celý způsob vedení utkání. Za jednání proti fair play, nesportovní chování a fyzické napadaní, což dle jednotlivých paragrafů v důsledku vede k poškození pověsti O2 extraligy disciplinární komise uložila oběma klubům pokutu 100 000,- Kč.

Petr Bříza: Opět byly odkryty nedostatky v disciplinárním řádu

Disciplinární komise uložila oběma klubům stotisícovou pokutu. Jaké stanovisko k tomu zaujímá Sparta?
„Uloženou pokutu v žádném případě nebudeme převádět na samotné hráče. Jako mužstvo byli ve Zlíně vystaveni velmi agresivnímu prostředí a v takové chvíli stojíme jednoznačně za svým týmem. Od našeho hráče jsme nezaznamenali ani jeden pokus o likvidační faul, který by ohrozil zdraví protihráče, nemáme důvod nikoho finančně trestat.“

Nezvažovali jste proti rozhodnutí komise odvolání?
„Můžu mít jakkoliv jiný názor na výši trestů pro hráče, ale odvolání by bylo v této chvíli naprosto zbytečné a nic nezmění. Navíc by nás postavilo do role stěžovatelů na něco, co nemá uchopitelný základ. Musím totiž důrazně upozornit na fakt, že celé dění okolo utkání se Zlínem znovu odkrylo zásadní nedostatky v disciplinárním řádu extraligy.“

Mohl byste být konkrétní?
„V řádu bohužel nemáme zanesenou detailní metodiku jak posuzovat jednotlivé fauly, zákroky a situace a jak je trestat. A to zápasovým, ale i finančním postihem pro hráče. V zájmu extraligy považuji za naprosto nutné, aby disciplinární komise měla rozepsány typy prohřešků a rozmezí trestů. Zkusím dát příklad. Útok do oblasti krku a hlavy bez zranění bude trestán v rozmezí zákazu startu na 3 – 6 utkání a finanční pokutou pro hráče od 20tis do 80 000 Kč. Stejné provinění se zraněním v rozmezí 5 – 12 utkání a vyšším finančním postihem.“

Tato úprava by prospěla v transparentnosti posuzování komise, že?
„Určitě. Komise by pak posoudila závažnost provinění, jeho průběh a rozhodne se případ od případu i na základě jakési dosavadní herní minulosti hráče. Všichni zúčastnění i veřejnost mají ale od začátku řízení jasný přehled, v jaké výši se trest bude pohybovat. Vyhnete se prostě spekulacím, jakési lokální a klubové ukřivděnosti a dalších možností vzájemného osočování.“

Co dalšího podle vás v řádech extraligy chybí?
„Mám i mnoho výhrad k dění v našich arénách při utkáních extraligy, osobně je pro mě nepřijatelné, že extraliga toleruje hrubé urážky a vulgarity diváků a dokonce fanklubů, které jsou organizovány a podporovány kluby. Na jednu stranu chceme, aby na hokej chodily rodiny s dětmi, na druhou stranu tolerujeme chování diváků za hranicí základní slušnosti. V minulosti jsem se snažil takovýto návrh prosadit do Licenčního a Herního řádu, neprošlo to však hlasováním klubů. Současná podoba řádu byla ostatními shledána za dostačující. Dle mého názoru absolutně není. Za sebe i Spartu můžu prohlásit, že znovu budeme iniciovat jeho úpravu.“