5. 9. 2013 Pavel Hrdina

Podruhé proti Chomutovu, tentokrát doma

Letní příprava je u konce, Spartu čeká poslední generálka před blížícím se prvním extraligovým kolem. Do Tipsport Arény přijedou chomutovští Piráti, kterým se v srpnu nepodařilo v devíti zápasech ani jednou vyhrát v základní hrací době a v European Trophy visí na chvostu tabulky. Tým, jehož nové posily zatím hledají správnou herní pohodu, se představí na pražském ledě v pátek 6. září netradičně už od 13 hodin.

Pirátům se v přípravě nedaří. Během srpna odehráli hned devět zápasů, z toho sedm v rámci European Trophy. Hned sedm z nich, včetně domácího duelu se Spartou, ovšem prohráli. Těsná vítězství nad vídeňskými Capitals a Kalpou Kuopio se sice rodila v divácky atraktivních zápasech, byla však hodně vydřená až v nastavení, resp. po samostatných nájezdech.

Tým vedený exslávistickým trenérem Čelanským zatím z vysokého počtu proher nedělá velkou vědu. „Loni jsme skoro všechno vyhráli a pak se to promítlo do sezóny, do které jsme vstoupili trochu uspokojeně. Na konci jsme se pak divili, že jsme poslední. Kdyby to teď bylo opačně, tak bych byl určitě rád,“ vyjádřila se po posledním střetnutí Chomutova s JYP Jyväskylä opora týmu David Hruška.

O soupeři: Změny v kádru

Týmy Jižní divize

Nedá se říct, že by Piráti v minulé sezoně v extralize pohořeli. Jako nováček se v elitní čtrnáctce se dokázali udržet díky s přehledem zvládnuté baráži a pro letošek mohou, vyzbrojeni novými zkušenostmi, zamířit o něco výš. V kádru ovšem došlo k několika velkým přesunům, a nepřesvědčivé výsledky v přípravě zatím neprozrazují, nakolik se obměna podařila.

Jednou z přední tváří chomutovského klubu v uplynulých sezonách byl kapitán Milan Kraft. Toho v modrobílém dresu už neuvidíme, neboť ukončil aktivní hráčskou kariéru. V Chomutově ale pokračují například obránce Lukáš Pulpán, střelec David Hruška, Tomáš Divíšek, který do Chomutova přišel v průběhu loňské sezony, Štěpán Hřebejk, Marek Sikora, Jaroslav Kůs, obránci Tomáš Bartejs, Martin Rýgl a další.

Tým dále opustili gólman Milan Řehoř, jeden ze strůjců postupu do extraligy, Milan Procházka, který v Chomutově strávil čtyři sezony, Petr Macháček, jemuž klub neprodloužil smlouvu, hostování ukončili Michal Důras i Tomáš Káňa, který čistým hattrickem v posledním utkání zajistil Chomutovu setrvání v extralize. Do Kanady se potom vrátil tvrdý obránce Brett Palin.

Obranné řady naopak vyztuží bek Tomáš Malec, který předchozí tři sezony strávil v brněnské Kometě. Do obrany přichází z týmu Vienna Capitals André Lakos. V útoku se v dresu Chomutova nově objeví Josef Balej, který s Plzní vybojoval titul, a dvojička Jaroslav Svoboda a Ľuboš Bartečko, která přišla z pražského Lva.

V individuálních statistikách ET se, dílem i kvůli tomu, že se týmu Pirátů výsledkově příliš nedaří, na předních příčkách se nachází jen jedno jméno z aktuálního kádru.

Opora David Hruška

Zkušený útočník David Hruška se v šesti odehraných zápasech trefil hned pětkrát. Lepší bilanci než on má v letní European Trophy pouze šest hráčů. Šestatřicetiletá dlouholetá opora pražské Slavie působí v Chomutově od sezony 2009. Místnímu klubu pomohl Hruška postoupit do extraligy a v loňském ročníku výrazně přispěl i k uhájení příslušnosti Pirátů v nejvyšší české soutěži.

Poslední vzájemný zápas

Chomutovští budou mít Pražanům co vracet. V prvním zápase v rámci European Trophy před vlastními diváky podlehli hokejistům s „S“ na prsou vysoko 6:1, přičemž je soupeř přehrál jednoznačně ve všech herních činnostech. Povedený návrat do Sparty si odbyl gólman Filip Novotný, který nestačil pouze na střelu Petra Meinera. Naopak za hosty se gólově prosadilo hned šest hráčů.

„Kluci hráli parádně a zodpovědně zezadu, takže hlavně díky nim jsem tam už potom neměl v podstatě nic velkého na práci,“ prohlásil po zápase Filip Novotný. Piráti byli pochopitelně méně nadšení. „Pocity moc dobré nejsou, když jsme prohráli 1:6. Zápas rozhodně nemůžu hodnotit kladně. Nepadalo nám to tam na rozdíl od sparťanů, kteří dali gól úplně ze všeho,“ nechal se slyšet mladík Ondřej Kaše.

Spartě se doma daří

Holešovičtí měli v srpnu poměrně specifický program. Po úvodním přípravném zápase proti Atlantu Mytišči téměř měsíc nehráli doma. Následný finský dvojboj proti JYP Jyväskylä a KalPa Kuopio ale svěřenci trenéra Jandače zvládli bez problémů a v tabulce jižní divize European Trophy se posunuli na průběžné čtvrté místo.

“Jsme spokojení, protože jsme splnili to, s čím jsme do zápasu šli. Chtěli jsme hrát aktivně, hodně napadat a být agresivní, což celkem šlo. Na druhou stranu jsme ale dostali čtyři góly. Měli jsme dost vyloučených, ale naštěstí jsme těch gólů dali šest,“ těšilo jednoho ze střelců nedělního zápasu Dominika Simona, který vedle slibné střelecké potence nezapomněl zmínit ani poměrně vysoký počet inkasovaných branek.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila