29. 3. 2002 MiG

Pomohly nám náhodné góly, shodují se sparťané

Potřetí za sebou postoupili hokejisté Sparty do finále české ligy. Nejrychlejším možným způsobem prošli semifinálovou sérií, kde vyřadili Slavii. Tu totálně položily čtyři inkasované branky v první třetině třetí zápasu. Gólově se znovu prosadily první dvě řady Sparty, Zelenka se díky trefě dvě a čtvrt minuty před první sirénou zapsal do Klubu hokejových střelců.
Dva hráči Sparty si připsali po dvou trefách do branky soupeře. Ondřej Kratěna měl po utkání vítězný pocit. „Je to krásný, nádherný. Kvůli tomu se ten hokej hraje. Supr!,“ radoval se. Přitom odmítal, že by bylo utkání tak jednoduché, jak napovídá výsledek. „Tak snadné to zase nebylo. Strašně jsme zaspali v úvodu, kdy jsme nechali soupeře během prvních dvou střídání těžce vystřelit a Ujčíka jet samotného na bránu. Kdyby padl gól, mohlo to být úplně jinak.“

Obě Kratěnovy branky byly velmi šťastné. První střelu si obránce Kadlec srazil sám do branky. „U druhého gólu ani nevím, kudy mu to propadlo,“ smálo se sparťanské křídlo. „Musí se to zkoušet a něco se tam ujme. Dali jsme z přesilovek šťastné góly, vypálili jsme a padlo to tam. V Edenu jsme zkoušeli víc kombinovat, teď jsme stříleli,“ hledal důvody pro vysokou úspěšnost v početních výhodách. Své góly přitom nijak nepřeceňoval „Pocit je to hezký, ale důležité je, že jsme postoupili a splnili to, co jsme si vytyčili.“

Všichni aktéři série se shodovali v jednom. Sparta měla obrovskou oporu v brankáři Petru Břízovi. “Jeho výkon nás dostal tam, kde jsme – do finále,“ potvrzoval Kratěna. Na otázku zdali byl jasně lepší než Málek řekl: “Jednoznačně.“ Trenér Vladimír Růžička na tiskové konferenci znovu zopakoval, že považuje gólmana Sparty za nejlepšího v lize. „Má odchytáno asi sedmnáct play off. Málek teprve dvě. Kdyby měl takové zkušenosti, vypadalo by to asi jinak,“ hájil svého svěřence trenér Slavie.

Jaroslav Hlinka vstřelil také dvě branky, ale mrzela ho jediná inkasovaná. „Naštvalo mě to, protože jsme Břízovi chtěli vrátit, co pro nás celou dobu dělal. Mrzelo mě, že nevychytal nulu. Určitě potvrdil, že je nejkvalitnější brankář v lize. Chytal výborně a byl nejlepší hráč našeho mužstva.“ Málka přitom pochválil za dva první zápasy. „Chytal velmi dobře, ale dnes dostal rychlé góly.“ Ty byly i podle Hlinky jen dílem náhody. „Žádná taktika. Spadlo to tam! Dali jsme čtyři góly a bylo po zápase.“ Centr skóre otevřel už po pěti minutách hry. „Dostal jsem puk na naší modré, zkusil jsem kličku do strany, vystřelil jsem zdálky a Málkovi to propadlo. Myslím, že pod lapačkou. Druhý gól byl o štěstí. Chtěl jsem to hodit Ríšovi, hodně jsem to zvedl a trefil jsem obránce do kalhot,“ popisoval zásah, na kterém se rozhodující měrou podílel slávistický nešťastník Novák.

O finálovém soupeři Sparty se rozhodne nejdříve v pondělí. Holešovickým je celkem jedno, koho dostanou. „Oba mančafty jsou hokejově podobné, mají dobré hráče, takže se tam moc se tam vybírat nedá. Budeme nachystaní v plné síle,“ říká Kratěna. „Myslím, že to budou Vítkovice,“ míní Hlinka.