25. 11. 2011 Tomáš Zetek

Proč Sparta hlasovala proti rozšíření extraligy?

Slovan Bratislava a Košice v české extralize? Pro příští sezonu ne! O tom rozhodlo čtvrteční hlasování APK. „Do budoucna se spolupráce nezříkáme, ale za aktuálních podmínek na to nebylo možno přistoupit,“ sdělil výkonný ředitel Zbyněk Černý, který za Spartu rozhodoval.

Jen jeden extraligový klub se zdržel hlasování. Zbylých třináct, včetně Sparty, bylo proti rozšíření extraligy o dva slovenské kluby. Proč jste se takto rozhodli?
Předně je třeba říct, že Sparta nemá nic proti tomu, aby v extralize působily slovenské kluby. Bohužel tento aktuální návrh ze strany Slovanu Bratislava a Košic nebylo možno zodpovědně přijmout.

Zbyněk Černý
výkonný ředitel HC Sparta Praha

Proč?
Otázka nezněla, jestli chceme slovenské kluby v extralize, nebo ne. Šlo o to, že podaný návrh obsahoval pouze herní plán ve čtyřech variantách. Ale když to zjednoduším, tak to je jedna z posledních věcí, které je v tomto případě třeba řešit. Materiál neobsahoval nic o ekonomických, marketingových ani sportovně-technických možnostech spolupráce jako jsou transfery hráčů, otevřenost či uzavřenost soutěže a podobně.

V případě, že slovenské kluby doplní návrh, je možné znovu otevřít diskuzi na toto téma?
Sparta je obecně českým lídrem co se týče propojování klubového hokeje v rámci Evropy. Byla prvním tuzemským klubem, který vstoupil do European Trophy a vedl vlastně komunikaci pro další české zástupce. Věřím, že spolupráce podobná té, která by mohla vzniknout se slovenskými kluby, je budoucností evropského hokeje. Ta myšlenka je zkrátka zajímavá a určitě jsme ji tímto rozhodnutím nesmetli ze stolu.

Jaká je tedy budoucnost česko-slovenského projektu?
Otázka nebude v případě opětovného návrhu znít, jestli přijmout, nebo ne. Otázka bude, za jakých podmínek by se to mělo stát, jak by měl takový projekt vlastně vypadat a hlavně v čem bude přínosem pro všechny strany. V tuto chvíli jsme nemohli ani hlasovat jinak, jelikož podmínkou slovenských klubů bylo, že musí naše stanovisko znát do 25. listopadu. Jednalo se o to, že by měli být v extralize už od následující sezony. Z tohoto důvodu jsme řekli ne, takovéhle téma se nedá řešit během čtrnácti dnů. Pokud přijde propracovanější návrh, který bude mít ekonomicky reálný základ, myslím, že bychom se jím měli zaobírat.

Čili jednoduše řečeno - míč je zpátky na slovenské straně?
Přesně tak. Není tajemstvím, že Slovan Bratislava má pozvánku z KHL. Oni si musí říct, jakým směrem se chtějí ubírat. Stejně tak se na to musíme dívat i my. Chomutov a Ústí nad Labem stály o rozšíření extraligy a APK tenhle návrh neodsouhlasilo. Naopak někteří lidé hovoří o tom, že by pro extraligu bylo dobré, aby se počet účastníků snížil. Tak proč by se bez jasně definovaného přínosu a cíle mělo odsouhlasit rozšíření o dva slovenské kluby? Jak říkám, nebráníme se řešení nového návrhu, ale ten aktuální přijatelný zkrátka nebyl.