24. 11. 2014 Robin Mana

Prodlouží Sparta sérii venkovních výher?

S cílem vyhrát třetí extraligový zápas v řadě a pokusit se v tabulce přiblížit druhému Třinci, míří sparťanští hokejisté na vzdálený ostravský led, kde se jim v poslední době daří. Naposledy zde totiž ztratili body v říjnu 2012. Podaří se jim prodloužit pět zápasů dlouhou sérii výher na ledě Vítkovic? Zápas 24. kola začíná v tamní ČEZ ARÉNĚ v útery 25. listopadu v 17 hodin.

Vítkovice tápou, přesto mají jasné lídry

Tým z Ostravy neprožívá právě nejlepší období. Vítkovičtí sice měli velmi dobrý start do sezony, když z úvodních pěti zápasů vytěžili dvanáct bodů, poté však následovala série devíti proher v řadě, ze které se modrobílí ani přes pozdější střídavé úspěchy dodnes nesebrali. Příliš nepomohla ani výměna trenérů, v rámci které Petera Oremuse nahradil Ladislav Svozil. V tabulce jim momentálně patří až předposlední, třináctá příčka.

Pohled na celkovou tabulku pro Vítkovické příliš radostný není, individuální statitistiky však dávají jasnou odpověď na to, kdo je týmovým lídrem. Útočník Ondřej Roman je s 19 body za 8 gólů a 11 asistencí nejproduktivnějším hráčem klubu a zároveň jeho nejlepším střelcem i nahravačem. Nejvytěžovanější hráč Vítkovic se takto radoval z branky i v říjnovém úvodním měření sil na ledě Sparty.

Další zajímavý zápis pak nalezneme v kolonce nejaktivnějšího střelce. Tím je druhý nejproduktivnější hráč klubu, Vladimír Svačina. Ten je totiž zdaleka nejvíce střílejícím hráčem týmu. V dosavadních třiadvaceti startech vyslal na branky soupeřů celkem 104 střel - druhý nejlepší, Erik Němec, se přitom zastavil na čísle 66. Svačinovi se navíc začíná jeho činnost i vyplácet, když už ve čtyřech po sobě jdoucích zápasech dokázal skórovat.

TÝMOVÝ DUEL: VÍTKOVICE VS. SPARTA ŘEČÍ STATISTIK

VÍTKOVICE vs. SPARTA
Ondřej Roman 19 (8+11)Nejproduktivnější útočníkJaroslav Hlinka 19 (7+12)
Petr Šenkeřík 7 (1+6)
Lukáš Zíb 7 (0+7)
Neproduktivnější obránceAdam Polášek 18 (4+14)
Ondřej Roman
Lukáš Zíb +58Nejlepší hráč v Radegast IndexuMichal Barinka +76
Daniel Dolejš (90,12 %)
Filip Šindelář (88,34 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Filip Novotný (91,62 %)
Rastislav Staňa (90,68 %)
4927Průměr diváků na domácích zápasech5407

Sparta domácí přestřelku zvládla, víc bodů ale vozí z venku

V zápasech Sparty s Vítkovicemi tradičně padá hodně branek. Jen v základní části minulého ročníku skončil ve čtyřech duelech puk v brance hned třicetkrát. Zdaleka největší hody však nabídl první duel nové sezony na ledě Sparty, ve kterém gólovou přetahovanou nakonec ovládla Sparta těsným poměrem 7:6.

Celkově jsou však sparťané v poslední době úspěšnější na ledě soupeře, kde jejich neporazitelnost trvá již déle než dva roky. Pražané zde zvládli dokonce oba čtvrtfinálové zápasy play off, zatímco doma jedno utkání série ztratili. A v základní části dokonce před vlastními fanoušky padli v obou případech.

Proti Vítkovicím to vždycky bude trochu jiné, říká Klimek

Poté co po zákroku útočníka Kubiše nedohrál zápas se Zlínem nebylo jasné, jak dlouho jeho absence potrvá. Nejlepší sparťanský střelec se však stihl vrátit již v minulém střetnutí s Pardubicemi a nyní se postaví svému bývalému klubu z Vítkovic. A sám přiznává, že tento souboj pro něj zůstává čímsi speciálním.

V utkání se Zlínem jste prožil nepříjemný střet u mantinelu, jaké byly okamžiky bezprostředně poté a jak probíhala rekonvalescence?
Už je to v pohodě, přece jen už je to týden, ale musím říct, že mi ze života zmizelo asi pět hodin. Kluci říkali, že se mnou byla sranda, protože jsem pořád dokola opakoval stejné věci. Ale naštěstí už je to dobré, necítím žádné problémy.

Je pro vás zápas s Vítkovicemi ještě pořád něčím speciálním, nebo to po roce stráveném ve Spartě už tak neberete?
Je fakt, že už jsme toho proti nim odehráli dost. Potkali jsme je i v play off a už to není takové, jako ty první zápasy. Pořád to ale pro mě bude trochu něco jiného, přece jen jsem tam strávil pár let.

Vítkovicím se moc nedaří, jak si to vyvsvětlujete? Myslíte, že hrají hodně pod svoje možnosti?
Měli silný začátek, ale pak přišel měsíční útlum. Co jsem slyšel, tak nastalo určité zlepšení, když došlo na výměnu trenérů a celý ten tým se zvedá. Určitě nás nečeká nic jednoduchého.

Na koho je třeba si dát největší pozor?
Určitě na jejich útok Roman, Svačina, Huna. Ten je pořád nejnebezpečnější, v každém zápase dávají góly. Na ně se musíme zaměřit a pohlídat si je. Hlavně v přesilovkách.

Pro vás ale hovoří výborná bilance z venkovních zápasů. Už šest zápasů v řadě jste v této sezoně venku neprohráli. Čím to je? Cítíte se doma svázanější?
To vůbec nevím. Mně osobně se hraje lépe doma, před vlastními fanoušky. Netuším co za tím hledat, asi je to jen náhoda. Ale budeme rádi, když tu sérii prodloužíme.

Sestavy z posledního zápasu:

HC Vítkovice Steel: Dolejš – Čerešňák, Klok, Zíb, Malec, Stehlík, Kovář, Štencel, Pastor – T. Svoboda, Burger, Olesz – Huna, Roman, Svačina – Vandas, Húževka, Szturc – E. Němec, Kolouch, Kucsera. Trenér: Ladislav Svozil.

HC Sparta Praha: Staňa – Polášek, Piskáček, Ďaloga, Mikuš, Pilař (A), Barinka, Švrček – Réway, Hlinka (A), Rolinek – Sabolič, Pech, Buchtele – Kumstát, Cingel, Klimek – Dvořáček, Volek, Chlapík. Trenér: Josef Jandač.