16. 4. 2006 Lucie Vítková

První mečbol má Sparta v pondělí v Sazka Areně

Jediný krok zbývá hokejistům Sparty do vysněné mety. V pondělní podvečer sehrají svěřenci trenéra Výborného první utkání, po jehož konci může propuknout obrovská oslava. A nebo také ne. Vedení 3:1 na zápasy je příjemné, ovšem určitě ne rozhodující. Bitva o každý kousek ledu startuje ve vysočanském chrámu v 17:00. Můžeme se těšit na další sparťanský obrat?
O soupeři ...
Tak takhle si to slávisté dozajista nepředstavovali. Přestože jsou v zápasech lepším mužstvem a po většinu hrací doby určují tempo zápasu, jsou krok od zklamání. Zkraty ve třetí třetině stály Slavii již hodně. Ve tří ze čtyř utkání podlehla Slavia vinou hrubých chyb a to i přestože všechna utkání doposud vždy vedla. Vladimír Růžička ovšem zbraně neskládá, v minulosti se svým týmem srdnatě série otáčel několikrát a většinou opravdu uspěl. Svým hochům věří i v tuto chvíli.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Všechny hvězdy sešívaných svými výkony zastiňuje talentovaný Vladimír Sobotka. Teprve osmnáctiletý mladíček na ledě létá a je u všeho zajímavého, co se na ledě šustne. Na Břízu vyzrál již dvakrát, další šance zmařil popřípadě gól připravil svým spoluhráčům. Jestliže v předchozích kolech zářili zkušenostmi opráskaní mazáci, ve finále vyčnívá jednoznačně tento mladík. Je dostatečně drzý, nebojí se jít do souboje ani před branku. Skvěle si rozumí s dravým Hruškou a zkušeným Ivo Prorokem. Právě tohoto hokejistu si vybral Růžička jako posilu pro vyřazovací boje a Prorok se charismatickému kouči odměňuje body. Nasbíral jich již osm, když poslední dva údery zasadil v posledním zápase. Byl jediným mužem, který dokázal překonat jinak vynikajícího Břízu, a to hned dvakrát.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Napínavý a vyrovnaný duel prvního „pražského“ finále nenašel po 70 minutách vítěze, rozhodly nájezdy. Sparťané zásluhou Tona a vítězného gólu Ondřeje Kratěny přestříleli slávisty 2:1 a ujali se v boji o titul vedení 1:0! Zápas vyšperkovaly výkony obou brankářů, Petra Fraňka a Petra Břízy, který chytil nájezd zatím v play-off bezchybného Vlasáka. Sparta zvítězila 4:3 po samostatných nájezdech, když poprvé v historii dobyla Sazka Arenu.

O den později se radovali těsně Slavisté. Ti zhatili sparťanskou taktiku již v první třetině, kdy se po výborném výkonu ujali dvoubrankového vedení. Sparta dlouho nemohla najít recept na Fraňka, to se povedlo až osm minut před koncem pohotovému Markovi. Na druhý obrat to však nestačilo, Slavia vítězstvím 2:1 srovnala stav série.

Před víkendem se série přestěhovala do doposud nedobyté T-Mobile Arena. Do domácího stánku Sparty se vměstnala nejvyšší návštěva ročníku, aby shlédla další díl velkého finále. V 5. minutě se trefil hostující Sobotka a Slavia dokázala hubené vedení držet téměř třiapadesát minut. Poté se Sparta nadechla k velkému obratu, který odstartoval brankou v početní výhodě Pilař. Utkání v prodloužení na konečných 2:1 upravil Straka, který těžil z parádního pasu Tona.

V pátek se očekávala znovu velká bitva, což do ochozů přilákalo zase vyšší návštěvu. Slavia se netajila touhou utkání vyhrát a podle toho k zápasu přistoupila. Po první dvacetiminutovce vedla již o dvě branky, přesto se ani napotřetí neponaučila a znovu prohrála. Hlinka, Ton a Sivek obraceli zdánlivě ztracené utkání znovu až v posledním dějství. Vítězství 3:2 přiblížilo Spartu mistrovskému poháru, zbývá jediný krok.

Po čtyřech letech může být v Holešovicích opět veselo. Takhle blízko triumfu už sparťané dlouho nebyli. Poté, co ve vlastní Areně dokázali udržet domácí neporazitelnost a dvakrát zvítězili, je od prvenství dělí jediná výhra. Na tu má Sparta tři pokusy, přičemž hned ten první hodlá využít. "Bude to těžké, hlavně si musíme dát pozor na začátek zápasu,“ uvědomuje si Michal Sivek, autor vítězné branky posledního duelu. Nohama pevně na zemi stojí všichni. Možná také proto, že několik hokejistů ze současného mužstva pamatuje situaci ze semifinále před dvěmi lety. Navíc ne nadarmo se říká, že poslední krok je nejtěžší. A Slavia je opravdu silný protivník. “Při každém střídání musíme dát Slavii najevo, jak moc o titul stojíme,“ plánoval Petr Bříza. Utkání se odehraje v Sazka Areně, kde se Spartě dlouho nedařilo. Ovšem Holešovičtí zlomili prokletí nejmodernějšího stadiónu v Evropě v nejlepší čas a nyní si věří. Do karet jim bude rovněž hrát psychická výhoda.
Ve Spartě nejvíce září:
Obranným řadám Sparty velí nenápadný mazák Jiří Vykoukal. Pětatřicetiletý obránce laboroval celou sezónu s bolavými koleny, ovšem v nejdůležitější fázi sezóny září. Nechybuje, nezmatkuje, puk si dokáže podržet a poté ideálně rozehrát. Právě na něm stojí výkony obrany, trenéři jej považují za klíčového muže. Chodí na přesilovky, kde plní roli neúnavného obstřelovače branky. Do statistik se zapsal již třemi kanadskými body, ale nejvíce vyčnívá v +/- bodech, ve kterých patří mezi nejlepší v celé soutěži. Ve finálové sérii se dlouho nemohl prosadit Jaroslav Hlinka. Přestože na ledě svými výkony vyčníval, štěstí mu nepřálo. Svůj první bod proti Slavii si sparťanský centr první formace schoval na nejdůležitější okamžik. V posledním střetnutí časomíra stačila odkrájet jen patnáct vteřin, když útočník bleskurychle snížil. O dvanáct minut později připravil branku ještě pro Sivka a navýšil si tak svůj náskok v klubové produktivitě, nasbíral třináct bodů.
Utkání je na programu na velikonoční pondělí od 17:00 v Sazka Areně.
Ze zápasů bude na našich stránkách tradičně připraven online přenos. V přímém přenosu utkání odvisílá televize ČT2.