10. 8. 2013 Petr Horčička

Reprezentant Mikliš: Třetí místo je skvělé!

B ř e c l a v – Výběr české reprezentace do 18 let dosáhl velkého úspěchu. Podceňovaný tým prohrál v prvním utkání s Kanadou v poměru 0:4 a ve druhém klání se Švýcarskem prohrával po první třetině už o tři branky. Čeští mladíci přesto dokázali na Ivan Hlinka Memorial Cupu vybojovat třetí místo. V Břeclavi reprezentoval Českou republiku i sparťanský obránce ONDŘEJ MIKLIŠ.

Svěřenci trenéra Jakuba Petra v základní skupině prohráli s Kanadou (0:4), po samostatných nájezdech zdolali Švýcarsko (4:3) a v klíčovém utkání o postup do vyřazovacích bojů přehráli Švédsko (5:2). O postupu českých mladíků do semifinále se delší dobu diskutovalo. Nakonec ale rozhodlo pravidlo vzájemných zápasů, a ty měli Češi nad Švýcarskem lepší. V kabině českého týmu vypukla euforie. „Říkali jsme si, že to bude hodně těžké, ale trenér nás uklidňoval tím, že říkal, že to půjde a bude to dobré. Šli jsme do toho naplno a vyšlo to,“ popisoval Mikliš.

Ondřej Mikliš

Semifinále našim reprezentantům do 18 let nevyšlo, Američané byli nad síly a zvítězili výsledkem 5:3. V sobotním utkání o třetí místo čekalo na Čechy utkání s Ruskem, které naši borci zvládli a vyhráli gólem v poslední minutě 3:2. „Když jsme sem přijeli, vůbec jsme to nečekali. Skončit na takhle prestižním turnaji na třetím místě je skvělý pocit,“ ohlížel se sedmnáctiletý obránce. Zároveň také prozradil, že si celý turnaj užil a prožil spousty srandy. „Náš autobusák hodně vtipkoval. Celkově byla sranda a turnaj jsme si užili,“ usmíval se.

Mezi nejtěžší soupeře na turnaji patřilo Rusko a Švédsko

Čeští mladíci na turnaji prohráli s oběma zámořskými soupeři, všechny evropské soupeře pak svěřenci trenéra Jakuba Petra porazili. Mikliš hledal rozdíly mezi evropským a zámořským hokejem. „Zámořský hokej je hodně rychlý a souboje se hodně dohrávají. Žádný velký rozdíl to ale není,“ vysvětloval Mikliš, který byl jedním ze dvou zástupců sparťanského klubu. Tím druhý byl útočník Jiří Černoch.

Jedním dechem si ovšem kvalitu Ivan Hlinka Memorial Cupu pochvaloval. „Hrál se tu výborný hokej, turnaj měl velkou kvalitu. Chtěl bych poděkovat spoluhráčům za výborně odvedenou práci,“ liboval si. Po celou dobu turnaje bylo v jihomoravském kraji velké horko. Ve čtvrtek tu dokonce padl teplotní rekord. Podle jeho slov to kvalitě ledu moc nepřidalo. „Led byl hrozný, ale zvládli jsme to,“ uvedl talentovaný bek.

Mikliš přišel do Sparty v dorosteneckém věku ze Šumperka a s Pražany se v následující sezoně hodlá poprat o titul. „Jsem v Praze moc spokojený. Jsem moc rád, že jsem se posunul dále a dostal se do Sparty,“ pochvaloval si mládežnický reprezentant. Ten si zároveň klade ty nejvyšší cíle. „Myslím, že bychom to mohli urvat a vyhrát mistra republiky,“ prohlásil.

Foto: Roman Kantor, Eva Solaříková