22. 5. 2014 Jiří Liebreich, Roman Zajíček

Rolinek: Postoupili jsme, a proto jsme veselí!

Česká hokejová reprezentace porazila tým USA ve čtvrtfinále mistrovství světa v Bělorusku 4:3. Za nepříznivého stavu 0:1 vstřelil první gól českého týmu jeho kapitán - TOMÁŠ ROLINEK. Ten však zůstává tradičně skromný: "Je jedno, jakým způsobem gólu dosáhneme nebo kdo ho dá. Jsme veselí, protože jsme postoupili."

Vedli jste už 4:1, v poslední minutě jste ale bránili už jen jednobrankový náskok. Jak jste zvládal poslední minutu na ledě?
Nechci říct, že jsme třetí třetinu pokazili, protože jsme ji hráli výborně. Chtěli jsme držet náskok, aby to měli co nejtěžší. V závěru to ale byly obrovské nervy. Za celý turnaj jsme neodehráli 60 minut v klidu, dnes to bylo vidět. Sami jsme si to zkomplikovali.

Byly pro udržení jednobrankového náskoku klíčové obětavé zákroky v poslední minutě?
V závěru jsem vůbec nevěděl, jaký je čas. Přišlo mi, že to strašně pomalu utíká. 50 sekund jsme se bránili v pásmu, snad tam zvonila i tyčka. Honzu Koláře to na konec trefilo – skákali jsme do střely oba, trefilo to jeho. Zaplaťpánbůh, že to takhle dopadlo – my jsme veselí, protože jsme postoupili. To jsme si přáli – jak jsme toho dosáhli, to nyní házíme za hlavu.

Budete hrát o medaile, panuje velká úleva?
Proto jsme sem přijeli, ačkoliv se turnaj vyvíjel všelijak. Jsem strašně šťastný, mluví ze mě teď emoce.

Podařilo se vám vstřelit první branku zápasu, jak jste situaci viděl vy?
Trenéři nás upozorňovali, že jejich gólman (Tim Thomas) střely vyráží – potom je v bráně místo. Snažili jsme se chodit do brány, padl z toho první gól. Je jedno, jaký to byl gól. Já speciálně dávám takovéhle šťastné góly, třeba nohou, však vy víte… Když jsme hladoví a ta touha tam je, tak je jedno, jakým způsobem gólu dosáhneme.

Rozhodčí neuznali gól Romanu Červenkovi, který kopl puk do Thomase, od něhož se kotouč dostal zřejmě za brankovou čáru. Bylo to podle vás správné rozhodnutí?
Věděli jsme, že je puk za čárou, ale báli jsme se toho pohybu Červenkovy nohy. To bylo sporné. I kdybychom prohráli, tak bych asi mluvil stejně, ten gól podle mě neměl platit. Dobře to neuznali.

Zřejmě klíčový okamžik pro utkání byl faul Justina Abdelkadera na Vladimíra Sobotku. Jak jste situaci viděl vy?
Zákrok jsem vůbec neviděl, bylo to mimo hru. První, co udělám, až přijdu do kabiny je, že se zeptám, jak na tom Vláďa je. Vypadalo to totiž hodně špatně.

Zřejmě nejlepší výkon na turnaji podal brankář Salák, pochválíte ho?
Alexander Salák podal skvělý výkon. Když chcete dosáhnout něčeho velikého, tak potřebujete, aby vám zachytal gólman.