28. 2. 2003 MiG

Rozhodlo, že jsme přestáli první třetinu, míní střelec rozhodujícího gólu

Tři body a třetí místo po dlouhodobé části extraligy si odvezli hokejisté Sparty z Třince. Dokázali v první třetině otevřít skóre, vždy tahali za delší konec a ve třetí části rozhodli Kratěnovým gólem po fatální chybě obránce Gřegořka o své výhře.
„Bylo dobré, že jsme přestáli první třetinu,“ liboval si po utkání Ondřej Kratěna. „Často se nám tady stávalo, že se utkání zlomilo na startu. Potom se to těžko obrací.“ O vítězství museli sparťané bojovat až do poslední minuty. Domácí dokázali dvakrát vyrovnat. Gól na 2:2 přišel velice rychle po vedoucí brance Pražanů. „Není to nekoncentrací, to je hokej,“ vylučuje laxnost Kratěna a připomíná, že i soupeř inkasoval gól dvacet sekund po vyrovnání.

V Třinci nastoupila Sparta se třemi útoky. Kubinčák, Špaňhel, Tomík i Zelenka zůstali sedět. „Trenéři nám to oznámili před zápasem s tím, že čtvrtý útok zasáhne do hry podle průběhu," prozrazuje „Krtek“. To se nakonec také stalo. Jinak ale křídlu elitní řady zvýšená zátěž seděla. „Určitě to vyhovuje každému hráči,“ říká. Sparťané se v kabině před zápasem dozvěděli o kontumaci zápasu Liberec - Třinec v neprospěch Ocelářů. Utkání tak z velké části pozbylo svůj náboj duelu o třetí pozici, rozhodnutí od stolu rozhojnilo náskok Holešovických před soupeřem o čtyři body. „Hráli bychom stejně, i kdyby to bylo jen o bod,“ nepochybuje Kratěna.

Stejného názoru byl i Petr Havelka, střelec druhé branky hostí. „Věděli jsme, že dnes musíme vyhrát. Byla to příprava na play off, musíme nabrat sebevědomí a dobrou náladu.“ S Kratěnou si Havelka notoval i v další otázce. Tři útočné řady, do kterých se prosadil v trenérské nominaci, se mu líbily. „Jsem víc na ledě, je větší sebevědomí.“ V Třinci zaujal nově složený útok Ujčík - Šimíček - Havelka obrovskou úporností a důrazem. Právě tyto vlastnosti vygenerovaly druhý gól sparťanů. Ti využili nedůslednosti domácích v rozehrávce ve vlastní třetině a Havelka po přihrávce Šimíčka zpoza branky skóroval.

„Na spoluhráče si nemůžu ztěžovat,“ vzkazuje sparťanská čtyřiadvacítka. „Dnes jsme si vytvořili šance, tlak, udrželi jsme puk ve třetině. Jen škoda, že se zápas rozkouskoval v oslabeních a přesilovkách. Sparta teď může přemýšlet o svém čtvrtfinálovém soupeři. Buď to budou Vítkovice nebo Budějovice. „Jsou to podobné týmy. Nemá smysl si vybírat, je jedno koho porazíme,“ nepochybuje o úspěchu Kratěna. „Máme za sebou komplikovanou sezónu, ale je pozitivní, že jsme se před play off dali zdravotně dohromady.“