27. 9. 2006 Vojtěch Gibiš

Salfický chytal v derby i s holou rukou

Dušan Salfický prožil povedený večer, v prvním pražském derby v kariéře pochytal spoustu slávistických příležitostí a radost mu nezkazily ani dva smolné góly, které inkasoval. Při tom prvním se dokonce pokoušel o zákrok holou rukou, neboť mu protihráč při pádu sundal vyrážečku.
Čtyřiatřicetiletý gólman oblékal v minulosti v extralize dres Pardubic a Plzně, proto bylo pro něj první pražské derby v této sezoně premiérové. A souboj dvou odvěkých rivalů z hlavního města si také náležitě užil. “Pomohla mi hlavně první třetina, ve které jsem něco chytil. Pak jsme se uklidnili naším prvním gólem. Jinak jsem se snažil atmosféru spíše nevnímat, soustředit se jen na svůj výkon. Pak už to ale nešlo. Sparťanští fanoušci vytvořili výbornou atmosféru. Ne, že bych jí přímo podlehl, ale začal jsem si užívat zápasu, vedli jsme vysokým rozdílem. Takže jsem se pak už trochu bavil,“ vyprávěl po zápase dobře naladěný gólman.

Salfického se podařilo slávistům přelstít až v devětatřicáté minutě. Žižka upadl na branku Sparty tak nešťastně, že Salfickému přirazil prst ve vyrážečce na levou tyč branky, čímž brankář Sparty s bolestivou grimasou o vyrážečku přišel. Toho využil Vlasák, který se střelou k levé tyči tak neměl větší problémy. “Ten jejich hráč mi přicvakl hokejkou palec k tyčce. Spadla mi vyrážečka, ale rozhodčí nepřerušil hru. Mohl písknout nějaké postavení hráče v brankovišti, ale myslím, že v pravidlech není, že by musel přerušit hru, když brankář ztratí část výstroje. Hrálo se dál a já jsem inkasoval, Ale co, stalo se,“ mávnul rukou nad obdrženým gólem chrudimský rodák.

Salfický se pokusil o chycení puku i bez nasazené vyrážečky, nebyl však úspěšný. “Ale dalo se s tím chytat,“ smál se velezkušený gólman. “I když možná mi podvědomí napovědělo, abych s tou bolavou rukou uhnul. Kdyby mě ta ruka nebolela, tak jsem to třeba chytil. Kluci mi říkali, že lepší inkasovaný gól než zlomená ruka a sádra do prosince,“ líčila letní sparťanská posila. Ač bylo poranění prstu velmi bolestivé, pokračoval Salfický v chytání dál. “Je to přicvaklý první kloub k tyčce. Je to jako když se praštíte do prstu kladivem. Doktor mi prst na ledě prohmatal, takže to snad bude dobré.“

Sparťanského brankáře spíše mrzel druhý gól, kdy vyjel za branku, ale tam jej obelstil Vondrka, přihrál před branku mladíkovi Endálovi, pro kterého nebyl problém trefit prázdnou klec. “Vzniklo to z toho, že jsem zvyklý za brankou pomáhat Jirkovi Vykoukalovi. Hokejku jsem držel jen čtyřmi prsty, takže mi s ní nešlo moc hrát. Puk jsem jen zastavil a celou situaci vypustil. Byla to moje chyba. Jirka Vykoukal na mě sice křičel, ale to bylo na poslední chvíli a já jsem už pak nemohl nic udělat. Docela mě to štve, že dělám takové hlouposti a zbytečně inkasuji. Ale hlavní jsou tři body,“ oddechl si dvojnásobný mistr světa.

Foto: Tomáš Kulhánek, www.hc-slavia.cz