23. 3. 2015 Daniel Ryl

Semifinálový soupeř: HC Oceláři Třinec!

Čtvrtfinále je minulostí a v cestě za mistrovským titulem stojí další soupeř. Sparta se v semifinále Česká pojišťovna play off 2015 utká s vítězem základní části z Třince. Oceláři si ve čtvrtfinále poradili po pěti zápasech s Mladou Boleslaví a společně se Spartou čekali na konec série mezi Kometou a Zlínem. Postup Brna nakonec poslal oba dva týmy proti sobě. Série začne v sobotu a v neděli na ledě Třince. Odvety v Praze jsou na programu ve středu 1. dubna a druhé pražské utkání se odehraje ve čtvrtek 2. dubna.

Třinec naplnil předpoklady a dokráčel si pro Prezidentský pohár!

Od začátku sezony bylo jasné, že mezi největší kandidáty na titul patří třinečtí Oceláři, kteří přes léto výrazně posílili kádr. Třinecký tým zvládl první krok a základní část jednoznačně ovládl. Slezský celek tak podruhé získal Prezidentský pohár, čímž se dotáhl na Spartu, která ho získala z předešlých šesti sezon dvakrát.

Vizitka Třince

• Rok založení: 1929
  • Největší úspěchy: mistr ligy (2011), vítěz ZČ (2010/2011, 2014/2015)
  • Účast v play off: 18x
  • Kapacita stadionu: 5200
  • Trenér: Jiří Kalous
  • Bilance se Spartou: 35-7-3-8-40
  • Skóre se Spartou: 297:324

Oceláři se během sezony vyhnuli delší sérii porážek, přesto napodobili Spartu a pardubický rekord 111 bodů po základní části pokořit nedokázali. Vinu na tom nese pět porážek z posledních sedmi zápasů základní části. Třinec i přes její nevydařený závěr skončil na prvním místě dva body před druhým Litvínovem, jehož spanilá jízda k Prezidentskému poháru nevedla.

Lepší útok než Slezané měla v základní části pouze Sparta. Třinec nastřílel svým soupeřům 183 branek, zatímco jich inkasoval pouze 117 a byl nejlépe bránícím týmem celé soutěže. Králem kanadského bodování se stal Jiří Polanský, který nasbíral 43 bodů (18+25) a zároveň byl nejtrestanějším mužem svého týmu.

Za sebou tak nechal i bijce a kapitána Rostislava Kleslu či obránce Tomáše Linharta. Obránci Sparty si budou muset dát pozor na elitního střelce Ocelářů Martina Adamského. Ten se v základní části trefil dvaadvacetkrát.

Třinec byl krůček od dramatu, ale rozhodl 11 vteřin před koncem

Opět se ukázalo, že umístění na prvních dvou místech tabulky nemusí být pro play off výhodou. Také Třinec se musel potýkat s dlouhou přestávkou a rozjetým soupeřem z předkola – Mladou Boleslaví. A Středočeši hned v prvním utkání ukázali, že nedají svou kůži lacino.

Vyprodaná Werk Aréna sledovala tvrdý boj, ve kterém padla branka až v polovině zápasu. Oceláři nakonec vybojovali vítězství 2:1, přestože je hosté přestříleli 16:30. Také druhé utkání bylo vyrovnané. Domácí v něm sice vedli po deseti minutách o dvě branky, ale středočeskému celku se podařilo během minuty a šesti vteřin vyrovnat. Domácí opět udeřili v závěru první třetiny a ve zbývajícím průběhu zápasu už branky nepadaly. Oceláři tedy zvítězili 3:2.

„V play-off nehrajeme na krásu, počítá se účelnost. Snažíme se plnit taktické pokyny trenérů, zatím nám to vychází. Nebudu tady popisovat náš recept, ale jednoduše řečeno, chceme se víc tlačit do branky, což se zatím docela daří, snažíme se také neprohrávat osobní souboje,“ po dvou vítězných zápasech devatenáctiletý David Cienciala.

Také on odcestoval s týmem do města Škodovek, kde jeho tým v prvním utkání prohrával o dvě branky, ale právě po trefě Ciencialy přidal vyrovnávací branku Hrňka. Boleslav se ovšem nevzdala a nakonec zvítězila 5:2. Ve druhém duelu rychle vedla a předvedla parádní boj, ale úvodní tři minuty druhého dějství ji stály výhru a Třinec měl po vítězství 2:1 první mečbol.

Oceláři tak v parádní atmosféře částečně splnili svůj úkol. „Byl tady kravál, to je fakt. Zápasy v takové atmosféře jsou vždy speciální, diváci umí tým vybláznit. Dokázali jsme se s tím vyrovnat, byli jsme po celý průběh aktivní, výhra je zasloužená,“ hodnotil druhé utkání pro klubový web Lukáš Galvas.

Páté utkání nebylo pro slabé povahy. První dějství nabídlo jednu branku na každé straně a oba týmy šly do druhého dějství za nerozhodného stavu. To změnil po patnácti minutách prostřední části Jakub Klepiš. Mladá Boleslav ale v poslední desetiminutovce během pěti minut otočila stav a zadělala na pořádné drama. Minutu před koncem se ovšem prosadil Martin Adamský a jedenáct vteřin před koncem rozradostnil domácí fanoušky Tomáš Linhart.

Jeho tým se po vítězství 4:3 radoval z postupu do semifinále a obránce Třince zářil štěstím. „V duchu jsem si jen říkal, že inkasovat takhle ke konci není vůbec dobré. Hokej se ale hraje šedesát minut, věřili jsme až do konce. Musím vyseknout poklonu Boleslavi, byl to opravdu kvalitní soupeř,“ chválil po utkání Středočechy.

Sparta na Třinec umí, v základní části třikrát vyhrála!

Oba celky se poprvé setkaly ve třináctém kole a Sparta se poprvé podívala do nové třinecké arény. A na první zkušenost bude vzpomínat v dobrém. Po dvou třetinách byl stav nerozhodný, ale v závěru zápasu se dokázal prosadit Daniel Přibyl a rozhodl o vítězství 2:1.

13. kolo: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Rákos (Doudera, Žejdl) – 15. Kumstát (Pech), 56. Přibyl (Hlinka, Polášek). Rozhodčí: Hradil, Lacina – Bryška, Skopal. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5118. Střely na branku: 23:18. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Nejlepší hráči utkání: Hrubec - Novotný.

Odveta na ledě Sparty byla opět vítěznou. Základ položil už po sedmi minutách Sabolič a trefa Jaroslava Hlinky byla brankou vítěznou. Hosté sice zkraje druhého dějství v oslabení udeřili, ale ve stejné přesilovce se prosadil Kumstát a vítězství 4:1 korunoval o dvě minuty později Pilař.

26. kolo: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Sabolič (Buchtele, Mikuš), 11. Hlinka (Ďaloga, Réway), 22. Kumstát (Barinka, Klimek), 24. Pilař (Hlinka, Piskáček) – 21. Adamský (Roth). Rozhodčí: Hodek, Pešina – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 6:10, navíc Barinka (SPA) 10 minut. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5931.Střely na branku: 27:21. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1. Nejlepší hráči utkání: Kumstát - Adamský.

Třetí vzájemný duel přinesl daleko větší bitvu a drama. Sparta se dvěma brankami ve třicáté minutě dostala do vedení 3:0, ale domácím se podařilo do 49. minuty otočit stav zápasu. Spartě se sice podařilo vyrovnat zásluhou Poláška, ale o její porážce 4:5 rozhodl tři minuty před koncem útočník Vladimír Dravecký.

39. kolo: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 5:4 (0:1, 1:2, 4:1)

Branky a nahrávky: 35. Adamský (Nosek, Plíhal), 42. Kreps (Orsava, Klesla), 42. Adamský (Dravecký, Hrabal), 49. Orsava (Klesla, Hrabal), 57. Dravecký (Polanský) - 2. Réway (Hlinka), 30. Procházka (Barinka, Volek), 30. Réway (Klimek), 53. Polášek (Réway, Hlinka). Rozhodčí: Hribik, Hejduk - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:13, navíc Dravecký a Polanský (oba TRI) 10 minut. Využití: 3:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5200. Střely na branku: 34:22. Průběh utkání: 0:3, 4:3, 4:4, 5:4. Nejlepší hráči utkání: Adamský - Réway.

Právě Třinec byl posledním soupeřem Sparty v základní části. Oceláři po první třetině vedli a během zápasu dokonce dvakrát o dvě branky. Domácí ovšem otočili stav zápasu, ale hosté nevzdali a čtrnáct minut před koncem opět vedli. Za domácí ale srovnal Ďaloga a obrat dokonal Dominik Volek. Sparta tak zakončil základní část divokým vítězstvím 6:5.

52. kolo: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 6:5 (1:2, 3:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 20. Novák (Kumstát, Mikuš), 27. Novák (Réway, Piskáček), 31. Cingel (Forman), 36. Polášek (Réway, Pech), 47. Ďaloga (Réway, Hrbas), 53. Volek (Réway, Bílek) – 10. Matuš (M. Doudera, L. Doudera), 16. Roth (Hrňa, Klepiš), 22. Pechanec (Matyáš, Chmielewski), 39. Chmielewski (Pechanec), 46. Chmielewski (Pechanec). Rozhodčí: Hodek, Pešina - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:5. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6035. Střely na branku: 24:29. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 4:3, 4:5, 6:5. Nejlepší hráči utkání: Novák - Pechanec.