24. 4. 2013 Pavel Hrdina

Sledge hokejisté se probojovali do Soči!

Česká sledge hokejová reprezentace se na mistrovství světa v Jižní Koreji umístila na čtvrtém místě, které jí zajišťuje postup na zimní paralympiádu v Soči v roce 2014. V sestavě národního týmu nechyběli útočník ZDENĚK KRUPIČKA a gólman MICHAL VÁPENKA, dvě stabilní opory z holešovického celku a členové All Star týmu nedávno skončené sezony české sledge hokejové ligy.

Na turnaj, který probíhal od 13. do 20. dubna, vyrážela česká reprezentace s cílem vybojovat účast na zimní paralympijských hrách v ruské Soči. K tomu potřeboval tým se dvěma sparťany na soupisce skončit minimálně na pátém místě. „Hlavním cílem byla samozřejmě kvalifikace a také udržení se v A skupině mistrovství světa. V rámci toho, jak se turnaj vyvíjel, jsme chtěli zabojovat i o medaile, ale bohužel to dopadlo, jak to dopadlo,“ říká Zdeněk Krupička, jeden ze základních stavebních kamenů národního mančaftu.

Zdeněk Krupička

Cesta k úspěchu vedla přes dva severské soupeře, Norsko a Švédsko. Oba tyto týmy Češi dokázali přetlačit. „Porazit Norsko na začátku bylo asi nejdůležitější. Podařilo se nám ale zvládnout i zápas proti Švédům, kteří byli na turnaji asi nejslabší, zato ovšem dobře bránili a z naší strany byla v zápase hodně cítit nervozita,“ popisuje sparťanský střelec klíčová utkání, která českému národnímu týmu v konečném součtu zajistila vstupenku na paralympijský turnaj.

O vítězství v základní skupině bojovali Češi se silným americkým výběrem, jenž si z MS nakonec odvezl stříbro. Podle Krupičky umí český tým proti takovým soupeřům občas překvapit, není v jeho silách je ale porážet pravidelně: „Američany už jsme kdysi jednou porazili, to nám ovšem hrálo do karet štěstíčko. Abychom takové zápasy mohli zvládnout pravidelně, musíme víc zapracovat na psychice a naučit se udržet nervy na uzdě.“

Svěřenci hlavního trenéra Jiřího Břízy nestačili v následném play–off na Kanadu a v přímém souboji o bronz podlehli Rusku 3:0 „Získat medaili je při troše štěstí v našich silách a příležitost k tomu se nám naskytla už dvakrát, nejsme ale asi ještě tak vyhraní a nedokážeme zvládat závěrečné zápasy, kde hrají hlavní roli nervy a zkušenosti. To nám zatím chybí nejvíc, a proto musíme dál trénovat a časem to přijde,“ věří Krupička v brzké ukončení dlouhého čekání na historicky první cenný kov.

Možná se medaile dočkáme už za necelý rok v Soči. „Český sledge hokej jde určitě nahoru. Naše liga se hodně vyrovnává, což je dobře i pro reprezentaci. V národním výběru musíme zapracovat na tom, abychom se lépe sehráli a také na přihrávkách a rychlosti, jinak špičkovým týmům nebudeme stačit. Ve finále bude rozhodovat i naše psychika,“ upozorňuje sparťanský forvard, který holešovickým týmem v uplynulém ročníku vybojoval druhé místo a spolu s brankářem Michalem Vápenkou byl vybrán do all star týmu české sledge hokejové ligy.