13. 4. 2014 Tereza Velikovská, Jiří Liebreich

Souboj brankářů: Pöpperle v. Čiliak a Trvaj

V šestém utkání semifinálové série jsme v souboji hráčů podrobně sledovali gólmany obou týmů. Tedy sparťana TOMÁŠE PÖPPERLEHO a brankáře Komety MARKA ČILIAKA. Ten však v brance Brna vydržel pouze necelých třináct minut, během kterých inkasoval čtyři branky, poté ho vystřídal JIŘÍ TRVAJ.

#42 Tomáš Pöpperle

Po smolné prohře v pátém semifinálovém duelu, kdy rozhodl o vítězství Komety šťastný nájezd Jozefa Kováčika, musel sparťanský gólman bezpodmínečně vychytat vítězství. To se mu v sobotu povedlo, pokryl 28 z celkových 30 střel Brňanů. Zejména v úvodní třetině se však v brance poměrně nudil, domácí na něj vyslali pouze pět střel a veškeré zajímavé dění se odehrávalo na druhé straně hřiště.

92,79 %
taková je zatím úspěšnost TOMÁŠE PÖPPERLEHO v play off

Ve druhé části už musel devětadvacetiletý gólman dávat větší pozor, ani jeden z deseti pokusů mířících mezi tři tyče za svá záda nepustil. Inkasoval až v závěrečném dějství, a to hned dvakrát z 15 střel domácích hráčů. Hned v úvodu třetiny se prosadil obránce Michal Kempný, jehož pokus zapadl do horního růžku branky. O osm minut později ho napodobil Tomáš Svoboda, který se prosadil přesně mířenou střelou ve vlastním oslabení. Další branku a zdramatizování zápasu už sparťané v čele s Pöpperlem nepřipustili.

Momenty Tomáše Pöpperleho v šestém semifinále:

16:06 - Největší šanci Komety v první třetině měl na holi Hynek Zohorna, který nedokázal z bezprostřední blízkosti dorazit Pöpperlem vyražený puk.

25:36 – Těžkou práci měl gólman Sparty v úvodu druhé třetiny. Nejprve vyrážel projektil Petra Kuboše od modré, následně si bravurně poradil s velmi nebezpečnou dorážkou Libora Pivka k pravé tyči.

26:10 – Netrvalo dlouho a Pöpperle připsal další důležitý zákrok. Nepříjemnou teč Tomáše Vondráčka zastavil betonem.

40:31 – Po 31 sekundách hry ve třetí třetině Pöpperle poprvé inkasuje. V signalizované výhodě se prosadil nahozením od modré čáry Michal Kempný, puk skončil u pravé tyče. Klíčové pro celou situaci bylo, že do té doby bezchybný brankář Sparty na kotouč neviděl.

48:41 – Když to nešlo při klasickém rozložení sil, tak se Brňané prosadili ve vlastním oslabení. Druhý kotouč za záda Pöpperleho dopravil Tomáš Svoboda, který se prosadil střelou tahem z mezikruží.

52:20 – V přesilové hře Komety mohl snížit Leoš Čermák, jeho volej z mezikruží ale pokryl Pöpperle.

#1 Marek Čiliak

Doposud odchytal čtyřiadvacetiletý rodák ze slovenského Zvolena kompletní čtvrtfinálovou sérii proti mistrovské Plzni a také pět prvních semifinálových duelů se Spartou. V tom šestém ale vydržel v brance jen 12 minut a 20 sekund, než byl poprvé ve vyřazovacích bojích střídán svým kolegou Jiřím Trvajem. Inkasoval totiž v krátkém sledu hned čtyřikrát z jedenácti sparťanských střel, a to dvakrát z dorážky do odkryté části branky a dvakrát mezi betony. Zbytek zápasu, který jeho tým prohrál, tak strávil pouze na střídačce.

Momenty Marka Čiliaka v šestém semifinále:

5:18 – Od úvodního buly uplynulo jen 318 sekund a sparťané šli rychle do vedení. Holešovičtí využili vytvořeného tlaku, během kterého Čiliak vyrazil střelu obránce Poláška. O dorážku k pravé tyči se postaral Tomáš Divíšek.

710
tolik minut k kuse odchytal MAREK ČILIAK v play off, než ho sparťané vyhnali z branky

7:02 – Po rychlém vpádu sparťanů do útočného pásma se k zakončení dostal Daniel Přibyl, puk skončil na levé tyči.

7:10 - Vstup Sparty do utkání ještě vylepšil Miroslav Forman, který zvýšil v 7. minutě na 2:0. Střela Poláška z levé strany se od pravé tyče odrazila k té levé, kde do výrazně odkryté brány dorazil puk opět o tyčku Miroslav Forman.

8:26 - Po špatné brněnské rozehrávce obránce Žižky zachytil puk Petr Ton, který nabil do předbrankového prostoru svému centrovi. Jaroslav Hlinka si bleskově srovnal puk na forhend a poslal jej mezi betony brankáře Brna.

12:20 – Tragický vstup Komety do zápasu dokonal v přesilové hře znovu Jaroslav Hlinka. Jeho pokus z pravého kruhu ztečoval mezi betony Čiliaka obránce Kuboš. To už bylo na Čiliaka příliš a přepustil své místo Trvajovi.

#35 Jiří Trvaj

Velezkušený čtyřicetiletý gólman odchytal v základní části sezony od úvodního buly jen 17 zápasů, ve vyřazovací části ho Marek Čiliak do branky nepustil dosud vůbec. Přesto Trvaj svou úlohu zvládl a inkasoval pouze jedinkrát, když ho v závěru prostřední dvacetiminutovky, ve které měl plné ruce práce, překonal Daniel Přibyl. Ve třetí třetině už moc práce neměl, sparťané se už pouze bránili a kontrolovali náskok, takže na něj mířily pouze tři střely.

Momenty Jiřího Trvaje v šestém semifinále:

17:41 – První větší nebezpečí pro Trvaje přichystal Miroslav Forman, který z velké blízkosti tečoval puk směrem k levé tyči. Gólman Komety byl ale připravený a pokus úspěšně zlikvidoval.

27:37 – Lapačku Trvaje ve druhé třetině zahřála jedovka Petra Tona, to když sparťanský kanonýr pálil z mezikruží. Zkušený brankář si připsal jistý zákrok a puk raději podržel.

31:04 – Další nebezpečí pro brněnskou Kometu nastalo v polovině utkání. Z levého kruhu se do tvrdého voleje opřel kapitán Sparty Tomáš Rolinek, jeho střelu křižmo k levé tyči ale vykryl Trvaj pohotovou lapačkou.

35:38 – Další nepříjemný moment, který Trvaj ustál, se odehrál před koncem druhé periody. Lukáš Pech s Tomášem Rolinkem byli sami poblíž domácí branky, puk držel první jmenovaný. Rolinek však najel do gólmana Komety, branka byla následně posunuta mimo svou pozici, hra byla přerušena.

36:23 – Dvojice Miroslav Forman – Daniel Přibyl vyprodukovala závar před brankou Komety, kotouč se dostal k druhému jmenovanému. Přibyl však dorážel z velkého úhlu, jeho zakončení proto nebylo ideální. Nicméně i tak si Trvaj připsal velmi povedený zákrok, když přikryl puk na brankové čáře.

38:30 – Před koncem druhé třetiny Trvaj poprvé a naposledy v zápase inkasoval. Radost z páté branky fanouškům Sparty dopřál Daniel Přibyl, který prostřelil Trvaje střelou z mezikruží. Puk skončil u levé tyče.