8. 4. 2014 Robin Mana

Souboj elitních beků: Piskáček v. Hanzlík

V brněnských semifinálových odvetách jsme se tentokrát v rámci hráčského souboje zaměřili na posily v obranných řadách obou klubů. Na straně Sparty je to její nejproduktivnější obránce v play off JAN PISKÁČEK, brněnskou Kometu zastupuje zkušený bek a bývalá dlouholetá opora zadních řad Pražanů JAN HANZLÍK.

#75 Jan Piskáček

Piskáček, čtyřiadvacetiletá posila z Kladna, se v sestavě Pražanů zabydlel a jeho spolehlivé výkony mu vynesly místo v první obranné dvojici. Komplikace mu během jeho první sezony ve sparťanském dresu způsobilo zranění, kvůli kterému zasáhl pouze do 29 zápasů základní části. I přesto však během ní dokázal nasbírat 12 asistencí, což je vůbec nejvyšší číslo v jeho kariéře. V základní části neskóroval, v play off už se však trefil třikrát a s 6 body (3+3) je nejproduktivnějším obráncem týmu.

71
Tolikrát naskočil obránce Jan Piskáček na led během třetího a čtvrtého semifinálového zápasu

Naposledy skóroval v prvním duelu na ledě Brna, jeho trefa z druhé třetiny nedělního zápasu však nakonec na výhru nestačila, když soupeř dokázal třemi brankami skóre otočit. Vůbec poprvé v sezoně tak Sparta v duelu kdy Piskáček skóroval prohrála. Hodně vytížen byl zejména v nedělním duelu, kdy na ledě strávil bez necelých dvou minut téměř půl hodinu. Takovou bilancí se nemůže pochlubit žádný z jeho kolegů v obraně. Dva góly v sérii s Kometou navíc podpořil čistou hrou. Během semifinále ještě nebyl ani jednou vyloučen.

Momenty Jana Piskáčka ve třetím utkání:

20:29 - Sparťané vstoupili do druhé třetiny aktivně, Piskáček hned po 29 vteřinách pálil od modré čáry, ale Čiliak si s jeho střelou poradil a dokázal puk vyrazit.

22:07 - O chvíli později už to ale sparťanské 75 vyšlo. Při vyloučení Kováčika se dostal Piskáček na modré čáře k puku, měl dostatek času, sjel si na úroveň kruhů a ranou pod víko nedal Čiliakovi šanci. Sparta vedla 2:0.

36:32 - Byl na ledě u vyrovnávací branky Brna. Zaváhání Sičáka při obranném zákroku využil Jakub Svoboda a střelou k levé tyči zařídil bleskové brněnské vyrovnání na 2:2.

41:34 - A další aktivní vstup Pražanů do třetiny. Piskáček opět pálil z kruhů, ale převážit skóre na stranu Sparty se mu nepodařilo. Brněnský gólman byl opět pozorný.

74:58 - Druhý mínusový Piskáčkův bod u rozhodující branky Komety. Odražený puk nedokázali sparťanští obránci pokrýt, ten se dostal k Janu Káňovi, který do odkryté klece rozhodl o výhře domácích.

Momenty Jana Piskáčka ve čtvrtém utkání:

46:30 - V přesilové hře Sparty Piskáček chyboval na modré čáře a málem pustil do úniku domácího Koreise. Vzápětí však svoji chybu napravil, když přidal na rychlosti a brněnského útočníka od puku odstavil.

46:50 - Další Piskáčkova rána od modré, kterou brněnský gólman pokryl.

58:15 - První Piskáčkův plusový moment v Brně. Obránce Sparty byl na ledě ve chvíli, kdy Lukáš Pech zakončil do prázdné branky perfektně provedený signál po vítězném buly Jana Buchteleho.

59:20 - Za stavu 5:3 Kometa ještě zkoušela dorážet na Pöpperleho, Piskáček za brankou zlomil v jednom ze soubojů hokejku. Ztrátu puku však nedopustil, když jej duchapřítomně odehrál podél mantinelu nohou, a zmírnil tak tlak domácích na branku.

#38 Jan Hanzlík

Zkušený brněnský obránce strávil celý svůj dosavadní hokejový život právě v dresu sparťanského týmu, a tak je pro něj tato série hodně pikantní. Před semifinálovou sérií se Hanzlík vyjádřil v tom smyslu, že se Spartou se Kometa nemůže snažit hrát hokej, a v začátku série se jí to i dařilo. O tom, jak důležitým článkem Hanzlík v týmu Brňanů je, svědčí jeho zápasové vytížení z prvního duelu, kdy dostal na ledě až o šest minut více, než jeho spoluhráči z obrany.

25
Tolik trestných minut Jan Hanzlík nasbíral v obou duelech v Brně. Jde přitom o jediný trest po faulu na Lukáše Pecha.

Příliš bodů ovšem Hanzlík v průběhu sezony nesbírá. Osmatřicítka v dresu Komety, která nechyběla v jediném zápase základní části, má na svém kontě v dosavadním průběhu soutěže 10 bodů. Z toho ve dvou kolech play off zatím bodoval pouze jednou, a to asistencí u rozhodujícího gólu Komety ve třetím semifinálovém klání.

Momenty Jana Hanzlíka ve třetím utkání:

05:49 - Nepřímo se podílel na inkasované brance. Střelu od modré čáry totiž tečoval do protipohybu gólmana, tím Čiliaka rozhodil, puku se zmocnil Jan Buchtele, obkroužil branku a zasunul puk k tyči.

18:02 - Dvě minuty před koncem třetiny byla Kometa v náporu, Hanzlík obral zkušeně o puk Formana a udržel svůj tým v útočném pásmu.

31:13 - V oslabení přenechával Hanzlík do tandemu Zohornovi, který jedovatou střelou ohrozil gólmana Pöpperleho.

44:05 - V souboji jeden na jednoho zamezil hostujícímu Kumstátovi v postupu na branku. Sparťanský útočník by jinak jel sám na Čiliaka.

54:40 - Po kombinaci s Tomášem Svobodou se Hanzlík dostal do zakončení, jeho střelecký pokus však skončil jen na boční síti Pöpperleho branky.

74:58 - Stál na začátku vítězné akce Komety. Puk putoval po ose Hanzlík, Němec až ke zcela volnému Káňovi, který zařídil vedení Komety v sérii.

Momenty Jana Hanzlíka ve čtvrtém utkání:

09:44 - Hanzlík si i hned po vystřídání připsal plusový bod, když byl na ledě ve chvíli, kdy Vondráček nahodil puk před branku a jeho pokus nadvakrát za Pöpperleho záda dorazil Jakub Koreis.

28:11 - Hanzlík u brněnské branky udeřil Lukáše Pecha do obličeje, a čtvrtý semifinálový zápas pro něj předčasně skončil. Od rozhodčích inkasoval trest pět minut a do konce utkání.