29. 7. 2005 Lucie Vítková

Souhra Štrby s Markem ozdobou zápasu

Šikovný technik, hračička a výborný bruslař Jan Marek po boku s dříčem a vrchním nahrávačem Martinem Štrbou rozhodli pěti body zápas na Kladně. Sehrané duo doplnil Marek Dubec, který útoku přispěl jednou brankou. První formace překypovala nápady a krásnými kombinacemi rozebírala obranu domácích.
Sparťané i přes nepříznivé počasí vyrukovali na pátečního soupeře rychlým a agresivním hokejem, který na kladenské hráče platil. Po zápase mohli být maximálně spokojeni, přestože na dveře klepal víkend, hokejisté k přípravnému utkání přistoupili zodpovědně. Ze šatny se sotva soukali, z čela otírali pot a před šlahouny paprsků se ukrývali ve stínu. „Tohle vedro nemá se sportem nic společného,“ ulevil si forvard Martin Štrba.

Právě on společně s Markem byl hlavním hrdinou druhého přípravného utkání Sparty v letním období. Ve čtvrté minutě jeho střela otevřela účet zápasu a nastartovala Pražany k druhému vítězství v jednom týdnu. „Branka byla vyloženě zásluha Honzy, který tam odvedl výbornou práci a já prakticky střílel do prázdné branky,“ skládal poklonu spoluhráči českobudějovický rodák. Štrba vedle technického hráče odehrál druhé utkání, zatímco v zápase proti mateřskému celku se neprosadil, na ledě kladenského Rabatu zářil. „Minulé utkání jsme spolu hráli poprvé a mírně jsme se hledali, dneska nám to naopak sedlo. Honza je výborný hokejista, dnes jsme na sebe lépe koukali, umí podržet puk ve vhodnou chvíli a také mi to dobře dát. Myslím, že zápas od zápasu bude naše spolupráce lepší. Zatím to vypadá, že bych měl nastupovat právě s Honzou a Petrem Tonem,“ pochvaluje si defensivní křídlo.

Pokud se Spartě dá něco vytknout, rozhodně to není produktivita. Po dvou zápasech mají Holešovičtí na kontě třináct vstřelených branek, to je úctyhodná vizitka svěřenců Jaromíra Šindela. „Je příjemné, že dokážeme proměnit šance, které si vytvoříme. Je teprve příprava, útoky se často střídají, každý hraje na sto procent, protože jen tak si může vybojovat extraligu. Nezáleží na tom, kdo branky střílí, ale že hrajeme dobře jako mužstvo,“ říká hráč, jenž v loňském ročníku vypomáhal také Liberci.

Utkání s Kladnem bývají vždycky výborná podívaná. Léta tyto zápasy patřily mezi středočeské derby a ještě dnes jsou brány velice prestižně. Přestože jde jen o přípravné sklouznutí, nikdo nic nevypustil, hokejisté se nešetřili. „Utkání bylo velmi tvrdý, ostatně jako vždycky proti Kladnu. Důležité bylo, že jsme rychle nastříleli branky a vedení bez problémů celé utkání udrželi. Rozhodl náš lepší pohyb a důrazná hra dopředu,“ skládá střípky úspěchu devětadvacetiletý Štrba.

Na jeho slova navazuje kolega z útoku Jan Marek, nejlepší hráč utkání. „V každém týmu jsou hráči, kteří mají za úkol hrát nepříjemnou hru. V dnešní době se hokej ubírá k tvrdšímu, agresivnějšímu stylu. Musíme na mužstva hrát stejnou mincí a půjde to,“ je přesvědčen subtilní hráč.

Sparťanský tábor se přes léto učí jinému stylu. Šindel své hráče nabádá k neústupné hře s důrazem, k silovému hokeji u mantinelů a útočníky posílá do ohně, tedy přesněji řečeno do brankoviště na případné teče a dorážky. Všechny tyto aspekty tým v zápase bohatě prodal. Mužstvo se hodně omladilo, je dravé, bojovné do všeho jde zdravě po hlavě. Jsme tady dvě pětky zkušenějších hráčů středního věku a zbytek jsou mladí kluci. Je to jedině dobře, nikdo nemá nic jistého a všichni musíme dřít, bojovat a hlavně jako tým vítězit, to se daří,“ usmívá se rodák z Jindřichova Hradce.

Právě centr první pětky poslal ve čtrnácté minutě Spartu do dvoubrankového vedení. O deset minut předtím vybídl ke skórování Štrbu a naopak tři minuty po své brance donutil přihrávkou rozvlnit síť Dubce. „Štrba mě dobře našel, nerozmýšlel jsem se a poslal puk přímo k tyči, brankář už nestihl zareagovat,“ vrací se ke své brance sparťanská patnáctka. „Myslím, že s Martinem a Petrem vytvoříme dobrý útok,“ dodává.

Jen necelých dvacet minut odehrál Richard Stehlík. Letní posila Sparty, téměř dvoumetrový hráč se musel předčasně odporoučet do sprchy, když dokonči svůj pěstní souboj s kladenským kapitánem. „Zajíc po odpískání jel a zezadu zákeřně krosčekoval Kasíka. Jel jsem si to s ním vyříkat, trochu ho poškádlit, ale on mě podkopnul. Nečekal jsem to, myslel jsem, že bude férovější,“ svěřoval se po zápase obrovitý zadák.

Po utkání rozdával úsměvy, první prohřešek mu na náladě neubral. „Začínám se dostávat do tempa,“ žertoval na oko. Poté zvážněl… „Hrajeme dobře, začátek přípravy nám vyšel. Nejdůležitější bude, abychom si dokázali pohodu z těchto zápasu přenést také do extraligy. Jen ty horka by mohla malinko opadnout, je nekvalitní led, boří se pod nohama,“ přeje si slovenský hokejista, jenž nastupuje v obranné dvojici se svým krajanem Tabačkem.