1. 6. 2013 Tereza Velikovská

Soupeři Sparty v European Trophy 2013

Už počtvrté obstará zápasovou přípravu Sparty na nový extraligový ročník mezinárodní turnaj European Trophy. Od začátku srpna do začátku záři sehrají sparťané osm utkání v rámci Jižní divize, v případě umístění na prvních dvou místech by si zahráli ještě na finálovém Red Bulls Salute v prosinci v Berlíně. S kým se Holešovičtí v letošním čtvrtém ročníku turnaje utkají? Na jejich soupeře se nyní podíváme podrobněji.

Jižní divize: Piráti Chomutov (CZE), HC Slovan Bratislava (SVK), HC Sparta Praha (CZE), HV 71 (SWE), JYP Jyväskylä (FIN), KalPa Kuopio (FIN), Linköpings HC (SWE), Vienna Capitals (AUT).

Odplata? Hned dvakrát proti Pirátům Chomutov

Do turnaje Sparta vstoupí 6. srpna na ledě loňského extraligového nováčka z Chomutova. Ten je zároveň jediným týmem divize, se kterým se utká hned dvakrát. Přesně o měsíc později, 6. září, se s ním střetne na domácím ledě v posledním zápase skupiny. A sparťané mají Pirátům co oplácet. Dvakrát s nimi totiž hráli i v loňském ročníku a dvakrát prohráli, celkové skóre těchto zápasů vyznělo 10:1 (0:7 a 1:3) ve prospěch Chomutova. Následně v lize s ním prohráli i potřetí v řadě, ale v následujících třech vzájemných utkání během extraligové sezony už nezaváhali, a vyrovnali tak celkové skóre na 3:3. V premiérovém extraligovém ročníku nakonec Piráti v širší baráži uhájili svou extraligovou příslušnost i pro tuto sezonu.

Trip po metropolích sousedů: Do Bratislavy a Vídně

Následně se Holešovičtí vydají na Slovensko, se Slovanem Bratislava si totiž prohodili pořadatelství a střetnou se s ním 13. srpna na jeho vlastním ledě. S týmem hrajícím Kontinentální hokejovou ligu se potkali i v loňském ročníku European Trophy a zvítězili na ledě Slovanu 5:3, hned dvakrát se trefil Petr Ton. Ve své premiérové sezoně v KHL obsadil Slovan šesté místo v Západní konferenci a v osmifinále narazil na pozdějšího mistra Dynamo Moskva, se kterým prohrál 0:4 na zápasy.

O dva dny později, ve čtvrtek 15. srpna, čekají sparťany vídeňští Capitals. Loni s nimi prohráli po divoké přestřelce v Litoměřicích 6:7. Přes prohru na tento zápas dobře vzpomíná nyní devatenáctiletý útočník Martin Procházka, který si připsal hattrick. V EBEL lize došli Capitals až do finále, kde ale nestačili na Klagenfurt. Na tyto dva zápasy se chystají vyrazit i sparťanští fanoušci, více o dvojvýjezdu najedete na facebookové stránce události.

Švédský dvojboj: Po roce znovu proti HV 71 a Linköpingu

Od 23. do 24. srpna čekají spartu dva duely ve Švédsku. Nejprve se v Jönköpingu střetnou s HV 71, o den později je čeká Linköpings HC. S oběma týmy se Sparta potkala i loni a byla napůl úspěšná. S HV 71 prohrála v Litoměřicích vysoko 2:7, následně si ale vylepšila reputaci výhrou 5:2 nad Linköpingem. Oba týmy hrající Elitserien došly v lize do play-off, kde na sebe narazily hned ve čtvrtfinále. Po výhře 4:1 na zápasy postoupil mezi nejlepší čtyři Linköping, ale v semifinále nestačil na Skellefteå AIK, pozdějšího mistra.

Finský dvojboj: Do Holešovic míří Jyväskylä a KalPa Kuopio

V pátek 30. srpna a v neděli 1. září čekají Spartu pro změnu dva týmy z finské SM-liigy. V loňském ročníku European Trophy se s oběma střetla ve Finsku, tentokrát se oba souboje odehrají v Praze. A doufejme, že budou pro sparťanské barvy stejně úspěšné jako před rokem. Tehdy si totiž Holešovičtí s oběma soupeři poradili. KalPu porazili vysoko 5:1 i zásluhou dvou tref Daniela Přibyla, Jyväskyla poté 5:4 po prodloužení, ve kterém rozhodl Dominik Pacovský. Proti týmu, ve kterém strávil tři sezony, si zahrál i kanonýr Petr Ton, bodově se ale tentokrát neprosadil. KalPa, pátý tým základní části, se nedostal za hranice čtvrtfinále, kde podlehl pozdějšímu mistrovi Ässätu Pori. Ten vyřadil v semifinále i JYP.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila