28. 3. 2007 Radim Trusina (MF Dnes), Lukáš Rejmon

Sparta hraje fair play

Představte si, že hrajete hokej a dostanete gól, který rozhodčí nevidí. Vy ho upozorníte na omyl a zápas kvůli tomu prohrajete. Ne, není to vtip. I takové věci se dějí v českém sportu. Na Spartě roste generace poctivých hokejistů. Posuďte sami, co se stalo loni v utkání miniligy žáků třetích tříd.
První Sparta proti druhé Třemošné. Šlo o hodně. Malí sparťané vedli ve druhé třetině 2:1, když hráč soupeře prudce vystřelil.

Puk se odrazil od břevna do branky a zpět do hřiště. Hosté zvedali ruce, ale rozhodčí rozpažil na znamení, že kotouč neviděl za brankovou čarou.

Vtom se ozval trenér Sparty Jan Zlatohlávek a sudího na chybu upozornil. "Neváhal jsem ani chvíli," ujišťoval Zlatohlávek. "Viděl jsem tu situaci lépe než rozhodčí, který na to místo neviděl přes našeho brankáře. Byl to jasný gól, tak jsem poslal kapitána, ať to řekne rozhodčímu."

V tu chvíli všichni přítomní diváci začali tleskat. Byli udivení. Na něco podobného totiž nejsou z českých sportovišť zvyklí.

"Trenéru Zlatohlávkovi moc děkuji a smekám před ním. S tímhle jsem se ještě na hokeji nesetkal," řekl Petr Jonák, kouč Třemošné.

Ta se díky tomuto momentu vzchopila. Do té doby byla horším mužstvem. Jenže po vyrovnání jeho svěřenci ožili a utkání jasně vyhráli 7:3. Třemošná díky výhře stáhla náskok soupeře v čele tabulky na dva body.

"Byl to určitě zlomový gól. O to víc si toho činu cením," uvedl trenér soupeřů Jonák. Nikdo z mladých sparťanů proti zásahu trenéra neprotestoval.

"Kluci jsou takhle vychovávaní. Jsme sparťané, tak přece nebudeme lhát," vysvětluje Zlatohlávek a dodává: "Myslím, že to vlastně není ani nic mimořádného. Vyhrát díky tomu, že by rozhodčí soupeři neuznal regulérní gól, to by nás netěšilo. Tohle jsme museli přiznat, jinak by to nebylo fér. A my fér hrajeme."

A co kdyby se podobná situace stala na druhé straně? "Myslím, že při zápasech ve vypjatých chvílích takhle málokdo reaguje, ale já bych to udělal taky. Pro Spartu stoprocentně," ujišťuje Jonák.

"Doufám, že takhle smýšlí víc lidí. Že by totéž udělal i soupeř," věří Zlatohlávek. "Jde přece jen o sport, a navíc jsou to malé děti. Nemůžeme je přece učit lhát a podvádět."

Předsednictvo Českého klubu fair play, které obdrželo návrh od redakce sportu MF Dnes, rozhodlo, že týmu udělí Hlavní cenu za sportovní čin roku 2006. Toto ocenění si přebral osobně trenér Jan Zlatohlávek společně se dvěma svými svěřenci na slavnostním zasedání Českého klubu fair-play, které se uskutečnilo 27. března 2007 v Praze.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila