29. 9. 2008 Vojtěch Gibiš

Sparta jede na led extraligového nováčka

PRAHA Napravit nedělní porážku z Českých Budějovic. To je jasný cíl pražské Sparty před úterním zápasem na ledě extraligového nováčka Mladé Boleslavi. Středočeši se po pěti porážkách v řadě zvedli a díky dvěma výhrám se odpoutali z posledního místa tabulky. Zlepšující se výkony Mladé Boleslavi ale přerušily Pardubice, které je v neděli smetly výsledkem 5:0.
O soupeři
Mladá Boleslav se v minulém ročníku první ligy stala, pro někoho možná překvapivě, nejlepším týmem. Ještě větší překvapení ale předvedli Středočeši v baráži o extraligu. Tu začalo Ústí nad Labem pohodovým vítězstvím 4:0, ale to bylo ze strany loňského extraligového nováčka vše. Mladá Boleslav pak svého soupeře zaskočila výsledky 3:0, 4:0, 4:3 v prodloužení a 7:1. Úspěšný kádr však dlouho pohromadě nezůstal. Vedení Boleslavi získalo totiž řadu posil včetně Martina Štrby, který ještě na jaře hrál za Spartu.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Ofenzivním statistikám Bruslařského klubu momentálně vládnou bývalí hráči třineckých Ocelářů. Králem produktivity je prozatím Roman Tomas. Osmadvacetiletý forvard načal v Třinci svou extraligovou kariéru, loni už však sbíral zkušenosti v Litvínově. V létě neodolal vábení nováčka, kterému nyní důvěru splácí i s úroky. V devíti zápasech vstřelil čtyři branky a na další nahrál. Třinecká ikona. I tak býval označován útočník Richard Král. Pardubický rodák přestoupil do severomoravského klubu v létě 1996. V Třinci vydržel dlouhých devět sezon, místní jej dokonce zvolili do městského zastupitelstva. Král si poté ještě vyzkoušel dresy Zlína a Plzně, od jara 2007 však už působí v Mladé Boleslavi. V právě probíhajícím ročníku soutěže si osmatřicetiletý hráč připsal čtyři body za dva góly a stejný počet asistencí.
O Spartě:
Po slušném rozjezdu sparťanů do sezony a čtyřech výhrách v řadě přišlo lehké zbrždění. Pražané nezvládli nedělní duel v Českých Budějovicích, kde místnímu Mountfieldu podlehli 1:4. Vliv na to měla zejména druhá třetina, kterou domácí ovládli poměrem 3:0. "Z našeho pohledu patřil zápas k těm horším, inkasovali jsme po hrubých chybách. Soupeř si šel za svým od prvního střídání, my jsme k tomu především ve druhé třetině přistoupili trochu lehkovážně," kritizoval po zápase asistent trenéra Marian Jelínek. Jemu, i hlavnímu kouči Františku Výbornému však vrásky přidělává i marodka. Do sezony ještě vůbec nezasáhli obránci Jiří Vykoukal a Aleksandrs Jerofejevs, několik týdnů se na led nepodívají útočníci Jakub Koreis ä Martin Látal.
Ve Spartě nejvíce září:
Jedna z největších letních posil - útočník Martin Ručinský čekal na svůj první gól v rudém dresu až do šestého kola. Znojmo však v sedmatřicetiletém forvardovi nastartovalo brankostroj. Ručinský od té doby skóroval v každém zápase a drží momentálně sérii čtyř gólů v řadě. I díky tomu je mostecký rodák na prvním místě kandského bodování Sparty s osmi body. Sparta v létě chtěla vyztužit obranné řady ofenzivnějšími hráči a proto se rozhodla z Vítkovic přivést madého beka Michala Gulašiho. Ten útočné pojetí nezapře, rád a často střílí. V devíti zápasech si dvaadvacetiletý zadák připsal tři přihrávky a pět plusových bodů v tabulce účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech.
O zápase:
tkání začne na mladoboleslavském ledě ledě v úterý 30. září 2008 v 17:30. Pro ty, kteří se do nedalekého města nevydají Spartu podpořit, bude na našich webových stránkách připraven podrobný online přenos.
Sestavy z minulého kola:
Pöpperle (41. Duba) - Černošek, Gulaši, L. Procházka, Jan Hanzlík, Ptáček, Cunik, Bolf - Hrdel, D. Výborný, Ručinský - Netík, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Podlešák - Mrňa, Dragoun, Hromas. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Chábera - Marušák, Kočí, Mocek, Bauer, Posmyk, Brňák, Holub, Schnabel - Nouza, Král, Handlovský - Kubeš, Benda, Tomas - P. Barinka, Boháč, M. Čech - Štrba, Sýkora, Eiselt. Trenéři: Šejba a Gudas.

Internet: www.bkboleslav.cz