4. 10. 2007 Vojtěch Gibiš

Sparta má nejlepší obranu v lize, Duba první nulu

Úterní duel s jarním finalistou z Pardubic potvrdil, že sparťanská obrana v čele s Tomášem Dubou hraje ve velké pohodě. Šestadvacetiletý gólman nedovolil soupeři skórovat a připsal si první nulu v sezoně. I díky tomu se počet inkasovaných branek v sezoně zastavil na čísle dvanáct, což je nejméně ze všech týmů.
Sparťanský odchovanec měl blízkou k prvnímu shutoutu už v utkání s Vítkovicemi, ale sedm minut před koncem jej překonal z dorážky obránce Trnka. Kladnu povolil Duba také jen jediný gól, když jej ve dvojnásobné přesilovce přelstil Petr Tenkrát. Pardubicím v čele se snajprem Sýkorou však už Duba nedovolil nic. "K nule mi pomohli hlavně spoluhráči. Hrají fantasticky, a i přesto, že je začátek sezony, tak skáčou do střel, obětavě je blokují. To v základní části není moc normální... Třeba Jirka Vykoukal schytá v každém zápase několik střel," děkoval svým kamarádům pražský rodák.

Dohrávka pátého kola svedla proti sobě finalisty loňského ročníku. Jenže tentokrát přijely Pardubice na Spartu jako předposlední tým soutěže. "Bylo na nich vidět, že si nevěří. Jindy jich je plný led, jsou nepříjemní, věří si v zakončení. V úterý tomu však tak nebylo, čemuž odpovídal i počet střel," narážel Duba na chabých šestnáct střeleckých pokusů soupeře. Pardubicím momentálně zařizuje většinu branek první útok v čele s kanonýrem Sýkorou. Ten se prosadil i v neděli na Slavii, kde dal dvě branky. V T-Mobile Areně jej však domácí "vymazali" z ledu. "Vypálil na mě jen jednu tvrdou střelu. Je to dáno tím, že kluci hráli moc dobře ve středním pásmu a na mě procházely jen střely z dálky," liboval si Duba.

Spartě úvod sezony vyšel, po porážce ve Zlíně pokaždé bodovala. V tabulce je čtvrtá, jen o skóre za Slavií. Velkou měrou se na tom podepsala výborná defenzivní činnost týmu. Duba inkasoval dvanáct gólů, což je nejméně v extralize. "Je to hezké, ale je to jen po sedmi zápasech. Příjemný pocit to je, z pozice brankáře jsem rád, že nám to klape směrem dozadu. Hlavní však je, že dáme i nějaké branky a díky tomu vyhráváme," hodnotil strážce sparťanské branky.

Daří se i samotnému Dubovi, pomalu šplhá tabulkou extraligových gólmanů směrem nahoru. S percentuální úspěšností zákroků 93,44 se nyní řadí na čtvrté místo. "Občas na statistiky kouknu, momentálně to je příjemný pohled. Nejsem však maniak, který by je studoval denně," smál se hráč, který si mimo Sparty v extralize zachytal i v Plzni a Znojmě. Duba se do branky postavil teprve před pěti týdny, celé léto doléčoval operované rameno. Přesto necítí nějaké větší problémy. "Zpočátku mi chyběla fyzička, hodně mi odcházela v průběhu zápasu. Teď už je to v pohodě. Možná bylo naopak lepší, že jsem měl dlouhou pauzu, aspoň jsem si odpočinul," vtipkoval usměvavý gólman.