18. 9. 2008 Vojtěch Gibiš

Sparta si chce spravit chuť v ”ocelovém” městě

PRAHA Hokejisté Sparty se v posledních dvou zápasech trápili, když prohráli v Plzni a na Slavii. V pátek by chtěli na dvě prohry zapomenout a znovu si připsat tři body. K těm ale vede dlouhá cesta, Pražané se vydali až do vzdáleného Třince. Tam se v pátek od 17 hodin střetnou s místními Oceláři.
O soupeři ...

Třinec přes léto dlouho řešil brankářskou otázku. Loni totiž disponoval nejlepším brankářem extraligy Martinem Vojtkem a olympjiským šampionem Romanem Čechmánkem. Nakonec se Oceláři rozhodli si oba ponechat a tak disponují jednou z nejsilněch gólmanských dvojic v extralize. Třinec zatím střídá dobré zápasy s horšími. Jednou vysoce vyhrál, jednou vysoce prohrál a z dalších dvou zápasů si připsal jeden bod za prohru v prodloužení a porážku o gól s Libercem. Momentálně patří Třinci v tabulce desátá pozice.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
I v šestatřiceti letech je hlavním ofenzivním tahounem Ocelářů Jan Peterek. Havířovský rodák si v české extralize zahrál jen ve třech severomoravských týmech - Havířově, Vítkovicích a Třinci. Zkušenosti však také sbíral ve finském Ässätu Pori a ruské Jaroslavli. Během sezony 2004/2005 zamířil vysoký útočník z Vítkovic do Třince, kde tradičně patří k nejútočnějším hráčům. V této sezoně je Peterek zatím třetím nejproduktivnějším Ocelářem, vstřelil dvě branky, na jednu nahrál. Martin Vojtek se stal loni podle statistik nejlepším gólman ročníku. Třiatřicetiletý brankář se dosud objevil ve všech 4 zápasech, v kterých inkasoval devět branek.
Vzájemné zápasy v minulé sezóně:
Jako mávnutím kouzelného proutku byl zapomenut loňský zápas Sparty v Třinci, v kterém Pražané nasázeli devět branek. V třinecké brance se totiž tentokrát představil skvěle chytající Vojtek. Skóre zápasu načal v desáté minutě Martynek, který tečoval Semanovu střelu od modré. Pak dlouho dominovali oba brankáři, Duba inkasoval podruhé až v osmapadesáté minutě, kdy Sekeráš vystřelil prudkou ránu, která našla skulinku mezi betony sparťanského brankáře. Mistr prohrál v Třinci 0:2.

To druhé střetnutí, které se hrálo opět na třineckém ledě, nabídlo více hokejovosti. V 8. minutě vsítil úvodní branku Langhammer a od té doby už nedovedli domácí stav vyrovnat. Maximálně snížit na rozdíl jedině branky. Ten nastal na konci první třetiny po trefě Peterka na 1:2, a poté až v poslední dvacetiminutovce, když Třinečtí téměř úspěšně doháněli třígólovou ztrátu. Sparťanské vítězství tak definitivně potvrdil až sekundu před koncem Petr Nedvěd.

Třetí duel načal gólově Hanzlík v šesté minutě. Pak diváci čekali na branky až do druhé třetiny. Dvacet minut po Hanzlíkovi se prosadil Štrba, na Martynkovo snížení brzy odpověděl Netík. V rozmezí jedné minuty ve třetím dějství pak výhru Pražanů potvrdil Mrňa s Podlešákem. Štefanka pak už jen kosmeticky upravil skóre na 2:5 z pohledu Ocelářů.

Čtvrté klání obou týmů se odehrálo v půlce února v Praze. Sparťané duel tehdy nezvládli, když totálně vyhořeli v ofenzivě. Brankář Třince Martin Vojtek si dokráčel pohodlně k nule, za Oceláře se prosadili Korhoň, Polanský a Martynek. Sparta tak prohrála 0:3.

Holešovičtí po slibném rozjezdu do sezony lehce "přibrzdili". V neděli je v Plzni přestřílel domácí Lasselsberger, v úterý zas Slavia dokázala otočit pražské derby během dvaadvaceti sekund. Sparťané nehráli v O2 Areně špatně, ale doplatili na špatnou koncovku. "Ty dvě prohry se nám opravdu nelíbí. Nebereme to jako tragédii, ale nikdy se nesejde něco jen tak bez příčin. Herně to nebylo špatné, ale byla tam i trošku smůla na hokejkách," řekl agentuře ČTK asistent kouče Marian Jelínek. Sparťanští trenéři budou nadále postrádat zraněné obránce Jiřího Vykoukala, Alexandra Jerofejevse a Libora Procházku.
Ve Spartě nejvíce září:
Sparťanské akcie držel v úterním pražském derby dlouho nad vodou brankář Tomáš Pöpperle. Tomu se moc nepovedl nedělní zápas v Plzni, kde šestkrát inkasoval. Z toho se však rychle oklepal a zastavil jednatřicet z třiatřiceti střel Slavie. Pöpperle tak dává zapomenout na své zdravotní problémy s kolenem, kvůli kterým vynechal polovinu minulé sezony, kterou strávil v zámoří. Jediným střelcem v derby byl David Výborný. Třiatřicetiletý útočník se do Sparty v létě vrátil po osmi letech, které strávil v kanadskoamerické NHL. Syn sparťanského kouče hraje momentálně na postu centra prvního útoku, na kterém si připsal dva body.
Utkání 5. kola O2 extraligy mezi třineckými Oceláři a Spartou uvidí Werk Arena v pátek 19. září od 17:00. Pro ty, kteří se na do Třince nechystají, bude na našich stránkách připraven tradiční online přenos.