24. 10. 2004 Vojtěch Gibiš

Sparta udržela domácí neporazitelnost i po derby

Sedmadvacetiletý útočník Sparty Martin Chabada byl dnes jedním z nejaktivnějších hráčů, a svůj výkon korunoval gólem a asistencí. Ve 38. minutě rozjásal většinu z diváků asistencí na gól Tomáše Netíka.
„Petr Ton mi výborně přihrál, já jsem viděl, že bych už neobjel obránce, a proto jsem hledal přihrávkou Tomáše Netíka. Tomáš tam byl dobře najetý a trefil se výborně do víka.“ Sám se gólově prosadil v 45. minutě. „Při té druhé akci střílel od modré čáry Libor Procházka, jejich bek to tečoval. A já jsem jenom dloubnul do puku a přehodil ležícího Fraňka.“ Sparta dostala dva góly během třinácti minut a nevypadalo to s ní vůbec dobře. „My jsme trochu zaspali v první třetině, kdy jsme dostali dva hloupé góly z dorážek. Ve druhé třetině jsme se zvedli a od té doby jsme kontrolovali hru.“ Probuzení Sparty přišlo po první brance. „Hodně nás nastartoval ten první gól. Chvilku po něm jsme měli další velké šance. Petr Nedvěd a Honza Hlaváč měli velké šance v přesilovce a tam už to zavánělo gólem.“

Kapitán pražské Sparty hrál dnes v útoku s Michalem Brošem na centru, jež zaskočil za nemocného Marka. „Je jedno kdo s námi hraje. Oba dva to jsou dobří hráči, kvalitní centři.“ Sparta tak udržela domácí neporazitelnost i v devátém zápase. „Nám se daří i venku, máme čtyři prakticky vyrovnané řady. Máme široký kádr a přes to, že máme nějaké hráče zraněné, dokážeme ty ostatní mužstva během tří třetin udolat.“ Martin Chabada nosí v této sezóně na hrudi kapitánské céčko. „Já v tom nevidím moc velký rozdíl oproti loňským sezónám, kdy jsem hrál bez něj. Největší rozdíl je v tom, že jsem o rok starší a mám více zkušeností."

Sparta vstřelila během druhé třetiny gól, jež nebyl uznán pro posunutí branky. „Franěk tam posunul bránu, což udělal už v průběhu první třetiny dvakrát či třikrát. Asi by si na to měl dávat větší pozor, ale možná byla ta brána špatně přidělaná. Pokud je gólman šikovný, posune bránu tak, že za to ani není vyloučen,“ konstatuje Martin Chabada.

Obránce Robert Schnábel hrával kdysi za konkurenční Slavii, a proto mohl vnímat zápas trochu odlišně. „Ani jsem to odlišně nevnímal, hrál jsem ve Slavii před sedmi lety pět zápasů, takže to nebylo takové jako kdybych tam hrál loni či celou kariéru. Ale byl to pro mě prestižní zápas jako pro každého kdo hraje proti svému klubu.“ Derby bývá vždy plné emocí, a nejinak tomu bylo i dnes. „Bylo to vyhecované utkání, ale všichni hráči hráli disciplinovaně. Všichni se snažili hrát tvrdě, ale zároveň chytře, aby neoslabili tým.“

Pětadvacetiletý obránce si moc dobře uvědomuje, že Sparta doma ještě neprohrála. „Celý tým je složen z kvalitních hráčů, máme kvalitního brankáře. Zatím se nám herně i výsledkově daří, takže prostě hrajeme dobře,“ dodává se smíchem vysoký bek. Schnábel je jedním z mnoho jež kvůli přetlaku v týmu nenaskakují pravidelně. „Většinou hraji jako sedmý obránce, občas se vejdu mezi prvních šest. Každý hráč by chtěl hrát co nejvíc, ale rozhodují o tom trenéři a já to musím respektovat. I když se mi to moc nelíbí a mám bohužel na zádech “černého petra“, ale doufám že se ho během sezóny zbavím,“ věří Robert Schnábel.