3. 3. 2005 Lucie Vítková

Sparta vs. Vítkovice - Co rozhodne?

V očích odborníků drží postupové trumfy pražský tým, ale také Ostravané myslí vysoko. Co bude v prvním náročném kroku rozhodovat? Vítkovice si na favorizovanou Spartu věří, postarají se o překvapení?

Aktuální forma

Po reprezentační přestávce se sparťané nadchli k velikým výkonům a své soupeře obdarovávali vysokými příděly branek. Gólovou lavinu z holí sparťanských kanonýrů si odvezli hokejisté Plzně a Jihlavy. Úctyhodný počet tref si Holešovičtí připsali rovněž ve Vsetíně. Poté se sparťanská mašina na dvě kola zastavila, aby se v posledním zápase vrátila znovu na vítěznou vlnu. Na domácím ledě vyprovodila výpraskem třinecké Oceláře.

Ostravě se v závěrečných kolech příliš nedařilo. Tým si sice poradil s Karlovými Vary, ale poté musel sklopit hlavu před hokejovým umem Třince a Znojma. Na domácím ledě před televizními kamerami Vítkovice urvaly cenný bod za remízu s Libercem, který jim definitivně pojistil účast ve vyřazovací části. Následná prohra na Slavii s týmem plným juniorů byla zapomenuta po vítězství v posledním kole nad osmým Litvínovem.

Útok

Sparťanské útočné komando nastřílelo v dlouhodobé části 164 branek, což jej řadí na druhé místo hned za Pardubice. Síla mužstva tkví ve faktu, že v Holešovicích může rozhodnout kterýkoliv útok. V základní části to nejlépe pálilo ostrostřelci Nedvědovi, jenž zamířil do černého dvaadvacetkrát, výrazně přispěli též devatenáctigólový kapitán Chabada či sedmnáctigólový rychlobruslař Ton.

Na severu Moravy se letos rozstřílel juniorský mistr světa Zbyněk Irgl, který rozvlnil síť za soupeřovými gólmany hned jednadvacetkrát z 136 gólů, které v probíhajícím ročníku Vítkovice nastřádaly. Strach půjde také ze slovenského forvarda Štefanky, ten se s patnácti góly řadí na druhé místo klubové statistiky střelců.

Obrana

Druhé místo patří Pražanům také v defensivní činnosti. Stříbrný celek základní části dovolil svým sokům skórovat pouze 106krát. Obdržel o čtyři góly více, než mistrovské Hamé. V obraně Sparty od samého začátku dominuje Karel Pilař, jenž nastřádal úctyhodných osmadvacet bodů a +/- skóre pak zní +17. V této statistice se nejvíce dařilo Richterovi, jenž má na kontě o jeden plusový bod více.

Nejpilnějším zadákem Vítkovic je Radek Philipp, jenž měl na 126 obdržených gólech nejmenší podíl. V sezóně nasbíral třináct kanadských bodů a s +15 body za účast na ledě kraluje ostravskému družstvu. Pozadu nezůstává ani vítkovická ikona a kapitán Vítkovic Pavel Kubina.

Brankáři

Překvapením letošního výjimečného ročníku je dozajista teprve dvacetiletý gólman Tomáš Pöpperle, který zastínil veškeré hvězdy a kraluje všem brankářským statistikám. Čtyřikrát si na jeho kvalitách soupeři vylámali zuby a nedokázali jej překonat. Pöpperleho průměr je mimořádných 1,58 branek na zápas a také s procentuální úspěšností 94.86% je nejlepší v extralize, nechal daleko za sebou i krále minulých sezón Romana Málka a Igora Murína. Hlavní kormidelník Slavomír Lener však drží nominaci gólmanů pro play off v tajnosti, možná ani sám ještě není rozhodnutý. Stále je tu totiž veterán Petr Bříza, jenž byl několik předchozích let pro Spartu v play off nenahraditelnou oporou.

Jistotou mezi tyčemi Vítkovic je maličký Marek Pinc, který překvapivě v úvodu ročníku vytlačil z branky legionáře Martina Pruska a výbornými výkony se vyšplhal na pár týdnů do čela extraligových statistik. Nyní se nachází na čtvrtém místě s průměrem 2,14 gólů na utkání a procentuální úspěšností 93,82%. Stejně jako loňské čtvrtfinále i letos bude odolávat nájezdům Pražanů v roli vítkovické jedničky.

Výhoda domácího prostředí

Díky lepšímu postavení v tabulce začne sérii na domácím ledě Sparta, která by v T-Mobile Areně pak sehrála i případný sedmý rozhodující zápas. Pražané letos na domácím kluzišti Vítkovicím nepodlehli a se stejnou touhou vkročí také do úvodních zápasů čtvrtfinále. V základní části byla Sparta doma nejlepším týmem, ze 26 zápasů prohrála jen čtyřikrát.

Vítkovičtí zavítají do Prahy získat alespoň jedno vítězství a splnit si tak "tajné" přání. Ostravané si na Spartu věří a své sebevědomí budou chtít přetavit ve výhry především v domácí ČEZ Areně. Venku ale v sezóně zvítězili pouze devětkrát z šestadvaceti pokusů.