29. 1. 2015 Daniel Ryl

Sparta vzdává hold opět proti Energii!

Slavnostní nádech bude mít páteční duel s Karlovými Vary. Tím totiž vyvrcholí šestý ročník akce „Sparta vzdává hold“ a sparťané ho odehrají ve speciálních dresech. Zároveň budou chtít vylepšit svou letošní bilanci s Energií, kterou v tomto ročníku obrali pouze o dva body. Jaroslav Hlinka se navíc poprvé od překonání klubového rekordu v kanadském bodování představí domácím divákům. Slavnostní utkání s Energetiky je na programu v pátek 30. ledna od 18:30 hodin, ale dorazte již na 18:00, kdy startuje slavnostní ceremoniál! Hala bude výjimečně otevřena již od 17:00 hodin.

Sparta vzdává hold, již pošesté!

Zápas s Karlovými Vary je druhým zápasem, který Sparta věnovala příslušníkům armády, hasičům, záchranářům a policistům tisíce vstupenek. Slavnostní ceremoniál před zápasem tak začíná už v 18:00 hodin. Sparťané navíc zápas sehrají ve speciálních svítivě žlutých dresech s reflexními prvky, které půjdou ihned po zápase do dražby. Její výtěžek bude věnován Nadaci policistů a hasičů a Vojenskému fondu solidarity.

K slavnostnímu zápasu patří také speciální celoplošné choreo. Jeho součásti budou všichni diváci, kteří budou sedět na obou tribunách v prvním patře areny. Na svých sedačkách najdou tleskátka, která jsou součástí chorea a fanoušci na západní tribuně z nich během první třetiny vytvoří speciální poděkování. Prvních 8 tisíc návštěvníků navíc při vstupu do Tipsport areny dostane žluté reflexní pásky, které je po nasazení na ruku sjednotí s hráči, a společně tak vzdají hold.

Energii se play off vzdaluje, pomoci by jí měl Bahenský

Hokejisté Karlových Varů rozhodně nepatří mezi kandidáty na titul, ale o postup do play off se prát měli. Na domácím ledě to dokazují a jsou pátí v tabulce domácích zápasů. Venku jsou ale nejhorším celkem soutěže a celkově jim patří třináctá pozice se sedmibodovou ztrátou na desátou Mladou Boleslav.

Pouze jediná výhra a šest porážek v nastavení, to je venkovní bilance Energetiků v této sezoně. Doma ale body sbírají a další si chtěli připsat v západočeském derby s Plzní. Plány ovšem narušil už v první minutě Simon a o jedenáct minut později zvýšil náskok Lev. V prostředním dějství přidal druhý zásah Simon a Plzeň šla za výhrou, na které nic nezměnila ani trefa Petra Koblasy.

Pro Karlovy Vary to byla osmá porážka z posledních devíti zápasů. „Myslím, že jsme zaspali celou první třetinu, hostující tým byl bohužel lepší a zaslouženě vyhrál,“ mrzelo po utkání Davida Hrušku. Energii trápí také koncovka. Více než dvě branky dala naposledy v prosinci právě Spartě. „Bohužel, je to těžké, góly prostě nedáváme, ale zase ani tolik nedostáváme. Na dva góly se ale nedá vyhrávat pořád,“ uznal pro klubový web Hruška.

Jeho tým tak čeká na tři a více branek už dvanáct zápasů a v posledních sedmi zápasech nevyužil ani jednu přesilovku. To by mohl zlepšit Zdeněk Bahenský, který na západ Čech přichází právě ze Sparty. V Karlových Varech bude hostovat do konce sezony a vrátí se do míst, kde odehrál deset zápasů v sezoně 2007.

„Očekáváme od něj, že rychle zapadne do našeho týmu a začne se podílet na střílení branek. Chabá koncovka je náš největší problém,“ uvedl na klubovém webu generální manažer Miroslav Vaněk. Bahenský může nastoupit už v pátek na Spartě.

SPARTA VS. KARLOVY VARY ŘEČÍ STATISTIK

SPARTA VS. KARLOVY VARY
Jaroslav Hlinka 41 (14+27)Nejproduktivnější útočníkRadek Duda 28 (14+14)
Adam Polášek 26 (7+19)Neproduktivnější obránceTomáš Harant 14 (3+11)
Jan Lukáš (79,59 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Vladislav Habal (92,95 %)
Tomáš Závorka (92,56)
5828Průměr diváků na domácích zápasech3458

Páteční slavnostní utkání bude duelem rekordmanů!

Pamatujete? V osmnáctém kole minulého ročníku zavítala do Holešovic Energie, ale pokud by věděla, jak zápas dopadne, nejradši by asi nejezdila. Sparta tehdy dominovala a před šesti tisíci diváky zvítězila 11:0. Vyrovnala tak rekord ve vítězství bez inkasovaného gólu. Ten držela právě Energie, která v roce 2007 zvítězila stejným rozdílem nad Ústím nad Labem.

Hlavním tématem zápasu bude vyjádření úcty ke všem příslušníkům Integrovaného záchranného systému, ale bude také jeden důvod k radosti. Fanoušci Sparty mohou vyjádřit svou úctu Jaroslavu Hlinkovi, který se asistencí v Mladé Boleslavi zapsal do sparťanských dějin zlatým písmem. Svým bodovým ziskem se totiž osamostatnil v čele klubového bodování Sparty a s 585 kanadskými body je nejproduktivnějším sparťanem v historii klubu.

Zatím jsou na tom lépe Vary, napraví si Sparta reputaci?

První vzájemné střetnutí nabídlo čtvrté kolo a odehrálo se na západě Čech. Po bezbrankové první části se ujali domácí vedení zásluhou Davida Hrušky, kterého napodobil Harant. V závěru druhé třetiny sice snížil Barinka, ale Energie dvěma trefami v poslední části rozhodla o vítězství 4:1.

4. kolo: HC Energie Karlovy Vary – HC Sparta Praha 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 21. D. Hruška (Duda, Balán), 28. Harant (Sičák), 44. R. Hruška (Kverka), 50. Duda (Sičák) – 40. Barinka (Ďaloga, Réway). Rozhodčí: Fraňo, Lacina – Pešek, Jelínek. Vyloučení: 8:9. Využití: 4:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3185. Střely na branku: 36:36. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1. Nejlepší hráči utkání: Balán - Barinka.

Vstup do odvety vyšel lépe Energetikům, kteří vedli už po třech minutách a krátce po začátku druhé třetiny o dvě branky. Sparta ovšem čtyřmi zásahy během osmi minut otočila vývoj zápasu a do třetí třetiny šla s dvoubrankovým náskokem. Hostům ale opět vyšel vstup do třetiny a srovnali krok. O vítězství muselo rozhodnout v prodloužení, které rozhodl Jan Buchtele.

17. kolo: HC Sparta Praha – HC Energie Karlovy Vary 5:4p (0:1, 4:1, 0:2 – 1:0)

Branky a nahrávky: 32. Straka (Kumstát), 36. Bahenský (Pech), 39. Kumstát (Pech), 40. Réway (Sabolič, Mikuš), 62. Buchtele (Réway) – 3. V. Tomeček (Šmach), 24. R. Hruška, 42. Heizer (D. Hruška, Redlihs), 44. Harant (Sičák, Koblasa). Rozhodčí: Čech, Souček – Zavřel, Kajínek. Vyloučení: 3:4 plus Réway (SPA) 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 4329. Střely na branku: 33:25. Průběh utkání: 0:2, 4:2, 4:4., 5:4. Nejlepší hráči utkání: Pech - D. Hruška.

Na třetí vzájemný duel nevzpomínají sparťané rádi. Ne proto, že by opět prohrávali po třech minutách, ale proto, že ztratili vedení 3:1, které získali po trefách Buchteleho, Pilaře a Barinky. Sparta sice pokračovala po třetí trefě v přesilové hře, ale hostům ujel David Hruška a ve vlastním oslabení udeřil. Za šest minut Energie vedla a dvě minuty před koncem korunoval výhru Jekabs Redlihs. Hráči Sparty odnesli porážku pokutou a svým fanouškům museli proplatit cestu na západ Čech.

30. kolo: HC Energie Karlovy Vary – HC Sparta Praha 5:3 (1:1, 3:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Balán (Harant, Sičák), 33. Hruška (Vachovec), 37. Balán (TS), 39. Sičák (Balán, Duda), 58. Redlihs (Sičák, Duda) – 19. Buchtele (Eminger, Mikuš), 31. Pilař (Hlinka, Polášek), 32. Barinka (Mikuš, Cingel). Rozhodčí: Šindler, Hejduk - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 10:10. Využití: 3:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 3912. Střely na branku: 27:43. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 5:3. Nejlepší hráči utkání: Balán - Kumstát.

Sestavy z posledního zápasu:

HC Sparta Praha: Novotný (21. až 31. Lukáš) – Piskáček, Polášek, Ďaloga, Mikuš, Hrbas, Barinka, Eminger – Kumstát, Hlinka, Klimek – Sabolič, Reway, Rolinek – Forman, Volek, Dvořáček – Procházka, Bahenský, Chlapík. Trenér: Josef Jandač.

HC Energie Karlovy Vary: Závorka – Sičák, Harant, Redlihs, Deyl, Bičánek, Šmach, Tomeček J. – Duda, Balán, Hruška D. – Vachovec, Skuhravý, Tomeček V. – Micka, Kverka, Koblasa – Gorčík, Heizer, Flek. Trenér: Karel Mlejnek

Děkujeme společnosti ATLETICO s.r.o., výrobci dresů „A“ týmu HC Sparta Praha, za podílení se na přípravách a vývoji dresu „Sparta vzdává hold 2015“. Děkujeme také společnosti ČD české dráhy za podporu akce "Sparta vzdává hold 2015".