Sparťané pohledem pokročilých statistik

Od začátku sezony 2017/2018 spustila Tipsport extraliga rozšířené statistiky po vzoru NHL, které umožňují analyzovat výkony hokejistů mnohem hlouběji, než jsme byli dříve zvyklí. Nové údaje mohou poodkrýt skrytý přínos jednotlivých hráčů, nebo naopak ukázat jejich nedostatky. Pojďme se podívat, jak si vedou sparťané v těchto číslech.

Podrobné statistiky sparťanských hráčů:

Produktivita – všechny herní situace

Nejlepší střelec Sparty Andrej Kudrna dá za každých 60 minut svého času na ledě v průměru 1,54 gólu. V této statistice patří k nejlepším napříč celou extraligou. Když vezmeme v úvahu hráče, kteří odehráli aspoň 10 zápasů, je za plzeňskou dvojicí Kubalík – Mertl a zlínským Honejskem na čtvrtém místě! Sparta ho přitom využívá na 12:17 za zápas.

1,92 (313 minut, 10 bodů)

Co se týče bodů získaných za 60 minut pobytu na ledě, je na tom ve Spartě nejlépe další hráč, který je využíván spíše sporadicky. Vinny Saponari je s průměrem 2,76 nejefektivnějším sparťanem. V celoextraligovém měřítku, pokud počítáme jen hráče, kteří mají aspoň 10 utkání, patří do nejlepší desítky!

Vinny Saponari dokáže nejlépe zužitkovat svůj čas na ledě. Za 131 odehraných minut získal 6 bodů.

Střely na branku – všechny herní situace

Pokud započítáváme přesilové hry a oslabení, nejčastěji branku trefoval v průměru na svých 60 minut na ledě Petr Zámorský. Sparťané v četnosti střelby na branku nevynikají – nejlepší útočník Robert Říčka má průměr 12,14. V celé extralize je první Dominik Kubalík s průměrem 18,21.

13,33 % (30 střel, 4 góly)

Tady mají sparťané zástupce poměrně vysoko. Jiří Smejkal vypálil 17krát, z čehož dal čtyři branky. V celé extralize je pouze sedm lepších hráčů, kteří odehráli alespoň deset zápasů. Extralize vládne s 35,9% úspěšností Tomáš Mertl, který dal z 39 střel 14 gólů.

Když vypálí Jiří Smejkal, pravděpodobnost gólu je nejvyšší ze všech sparťanů.

Produkce týmu s hráčem na ledě – rovnovážný stav

Při rovnovážném poměru sil na ledě se Sparta k nejvíce střelám na soupeřova brankáře dostane za přítomnosti Tomáše Dvořáka na ledě. V extraligovém měřítku je zástupce Sparty osmý. Mezi forvardy je rovněž osmý Miroslav Forman. Statistika je ovlivněna časem stráveným na ledě u jednotlivých hráčů.

52,26 % (139/127)

V poměru mezi střelami na branku soupeře a proti brance Sparty za přítomnosti hráče na ledě vede Juraj Mikuš. V kontextu celé extraligy však jeho výsledek není nijak oslnivý. Nejlepší z pravidelně hrajících hráčů je brněnský Lukáš Nahodil s 61,5% podílem střel na branku pro svůj tým.

Tato statistika udává rozdíl mezi procentuálním podílem střel na branku pro tým ze všech střel na branku (hráčova týmu i soupeře), které byly zaznamenány, když byl hráč na ledě, oproti podílu střel na branku pro tým ze všech střel na branku (hráčova týmu i soupeře), které byly zaznamenány, když hráč na ledě nebyl.

4,1 %

V rovnovážném stavu má Sparta s Jurajem Mikušem na ledě více střel na branku, než kolik míří na její vlastní klec

4,25 (281 minut, 20 šancí)

Šancí je míněn součet všech střeleckých pokusů, které byly za pobytu hráče na ledě zaznamenány v prostoru před brankou. Z tzv. „slotu“ v průměru na 60 odehraných minut nejčastěji pálí Robert Říčka. V extraligovém měřítku jeho číslo zapadne – plzeňský Kubalík má průměr 8,68.

Nejvíce šancí má Sparta, pokud je na ledě Tomáš Dvořák. V celoextraligovém pohledu patří mezi dvanáct nejlepších hráčů, a to i díky vysokému času strávenému na ledě. Nejlepší je Milan Doudera z Třince s 90 šancemi za jeho přítomnosti na ledě.

3,8 %

Pokud se hraje v rovnovážném stavu, nejvíce šancí (střel ze slotu) si v přepočtu na 60 minut vytvoří Robert Říčka

11,01

Corsi je součet všech střeleckých pokusů (na branku, mimo, zblokovaných), které se staly za přítomnosti hráče na ledě. Nejvíce takových šancí si za 60 minut svého pobytu na ledě vytvoří Andrej Kudrna. Z pravidelně hrajících borců se v celé extralize vejde mezi dvacet nejlepších. První je třinecký Martin Adamský s průměrem 23,28.

Sparta si s Tomášem Dvořákem na ledě vytvořila 285 střeleckých pokusů, což je nejvíce ze všech sparťanů. V celé extralize to stačí na 14. místo a vůbec nejlepším ligovým hráčem je v tomto ohledu Martin Růžička z Třince s cifrou 345. V porovnání se střeleckými pokusy na branku Sparty je z Pražanů nejlepší Juraj Mikuš.

3,6 %

V průměru na 60 minut hry má nejvíce střeleckých pokusů za rovnovážného stavu Andrej Kudrna

53 % (10/9)

Sparta dala nejvíce gólů, když byl na ledě Tomáš Pavelka, naopak při nejvíce inkasovaných byl přítomen Miroslav Forman. Z porovnání mezi počtem gólů vstřelených a inkasovaných za přítomnosti hráče na ledě vychází nejlépe Lukáš Rousek, který patří k pěti hráčům extraligy, kteří odehráli osm zápasů a přitom nebyli u jediné obdržené branky.

Nejmladší člen týmu Lukáš Rousek jako jediný zatím nebyl na ledě u inkasovaného gólu Sparty

Čas na ledě

Ve dvou zápasech dokázal Zbyněk Michálek, že na něj bude kouč Výborný hodně sázet. Průměrný čas na ledě 22:09 ho řadí na deváté místo v extralize. V lize je nejvytěžovanější brněnský Jakub Krejčík (24:05). Ze sparťanských útočníků dostává největší prostor Miroslav Forman (18:50).