2. 7. 2012 Tomáš Zatloukal

Sparťané si zpestřili přípravu mentálním koučingem

HC Sparta Praha začala spolupracovat se společností Psychosport v oblasti mentálního koučingu hráčů. Hokejisté tak nepůjdou do nové sezóny dobře připraveni jen fyzicky, ale také po psychické stránce. Podrobnosti projektu přiblížili jeden z trenérů Patrik Martinec a psycholožka Mgr. Kamila Jetmarová.

„Připravit hráče po fyzické stránce dneska dokáží všechny kluby. Všichni investují hodně peněz do kondičních trenérů. Samozřejmě jde o správný trend, příprava musí být důkladná. V tomto ohledu ale těžko získáte před ostatními náskok. Zato psychika je často přehlížená, v této oblasti jsou podle mě velké rezervy, a proto jsme se rozhodli na ní zapracovat," vysvětluje Martinec motivaci Sparty.

S mentálním koučingem se Martinec setkal už jako hráč. „Ještě když jsem hrál, tak občas za námi někdo přijel. Ale rozhodně to nebylo na stejné úrovni jako dnes. Příprava pro psychické stránce byla dlouhá léta v ústraní, podceňovaná, nyní se ji kluby začínají hodně věnovat," tvrdí zkušený kouč. Jak moc je psychika u hráčů důležitá?

Říká se, že tvoří až sedmdesát procent hokejistova výkonu,známé tvrzení je ale podle Martince spíše otřepaným klišé než věrným odrazem reality.„Já bych to rozhodně na čísla nepřepočítával. Každý hráč je jiný, takže se i vliv psychiky liší případ od případu. Je to hodně individuální," myslí si čtyřicetiletý sportovní manažer Sparty.

Užitečné zpestření pro hráče

Jak takový mentální koučing probíhá? Hráči nejprve vyplní dotazníky a testy, později dochází k jejich interpretaci a v případě potřeby se s hráči domluví individuální program. V plánu jsou také společná sezení pro celý tým během sezony. „Pro jednotlivé hráče pak budeme zřejmě jednou týdně na Spartě k dispozici," říká Jetmarová.

„Kdy? To zatím nevíme, "ordinační hodiny" jsme si ještě nestanovili," usmála se. Pro fanoušky Sparty poté přiblížila, o jaké testy se přesně jedná. „Hráči vyplňují mimo jiných dotazníků Eysenckův test temperamentu a také TKP (test koncentrace pozornosti). Vše poté vyhodnocujeme a snažíme se hráčům pomoct zapracovat na problémových oblastech."

Jak vnímají mentální koučing samotní hráči Sparty? Sacha Treille si psychickou přípravu pochvaluje: „Věřím, že nám to může pomoct během sezóny, abychom hráli lépe a dostali ze sebe maximum.” A dodává: „Zrovna jdu z jejich kanceláře. Vyplňovali jsme nějaké dotazníky v angličtině a absolvovali krátký pohovor, je to pro mě zajímavé zpestření.”