29. 11. 2008 Pavel Hrdina

Sparťanská krev vyvrcholí zápasem s Libercem

Zápasy s Bílými Tygry jsou vždycky atraktivní, a nejinak by tomu mělo být i v souboji v rámci 28. kola O2 Extraligy. Nedělní zápas zpestří finále projektu "Sparťanská krev", samotné utkání začíná 30.11. tradičně od 17:00 v TESLA ARENĚ.

O soupeři...

Bílí Tygři se v poločase základní části stále necítí ve své kůži, to nejhorší mají nejspíš za sebou. Ještě nedávno platil spolufavorit za ligového otloukánka stejně jako jejich kolegové z jižních Čech. Na rozdíl od Mountfieldu ale vedení sáhlo k personálním změnám a novému trenérovi Filipovi Pešánovi se podařilo postavit liberecké šelmy na nohy. Svěřenci nejmladšího extraligového kouče se opět derou nahoru, jejich cesta zpět na přední pozice v tabulce se neobejde bez občasných výkyvů, viz kolaps v Plzni ve 22. kole.

Severočeši nicméně začínají kousat tak, jak jsme v posledních letech zvyklí, z posledních dvou zápasů mají šest bodů. 26.11. to byly právě České Budějovice, které sice v liberecké Tipsport Areně sahali po bodu, svojí snahu ovšem nedokázali v závěru zápasu přetavit v branku a jejich bodové naděje se rozplynuly. O dva dny později odneslo vzrůstající formu týmu zpod Ještědu Kladno, Paterova parta podlehla jednoznačně 4:1.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:

Podkonický, Nedvěd
Robert Reichel Jiří Šlégr

Jedním z nejpilnějších sběratelů kanadských bodů v libereckém mužstvu je Andrej Podkonický. Po Peteru Fabušovi z Plzně platí v české extralize za nejproduktivnějšího cizince, přičemž jeho přínos spočívá spíše v přesných nahrávkách. 14 asistencí v letošním ročníku je opravdu slušná porce, stejný počet jich má i např. kapitán Sparty David Výborný.

Sparťanští fanoušci budou jistě zvědaví i na Petra Nedvěda, který ještě minulý rok válel za modro-žluto-červené barvy. Zkušený útočník se vrátil do míst, kde se narodil a klima Jizerských hor mu svědčí. Naposledy se trefil v posledním zápase proti Kladnu, kdy zvyšoval po nahrávce Valdemara Jiruše na 2:0.

Vzájemné zápasy v letošní sezóně:

První letošní zápas sehrála Sparta s Libercem 12. září, hned ve druhém kole O2 extraligy. V úvodním domácím zápase byl k vidění vyrovnaný bojovný zápas, který byl po šedesáti minutách za stavu 1:1 stále nerozhodnutý. V prodloužení branka nepadla, a tak musely rozhodnout nájezdy. Vítěznou trefu si připsal Petr Ton. První gól vstřelil v přesilovce za asistencí Martina Ručinského a Ondřeje Kratěny Michal Broš.

Podruhé se soupeři střetli ve vyprodané Tipsport Areně a spokojenější bylo právě početné domácí publikum. Utkání bylo dlouho vyrovnané, ještě 56. minutě svítilo na kostce nad ledem skóre 2:2. Pak ale zaúřadovali v těsném sledu po sobě Nedvěd a Klimenta a bylo jasné, že tři body zůstanou v Liberci. Překvapené sparťany nakonec ještě dorazil Nedorost, který zvyšoval na konečných 5:2 v poslední vteřině zápasu.

O Spartě:

Pětizápasová série, kdy Sparta dokázala v každém zápase urvat aspoň nějaký bod, je minulostí. O její přerušení se nepostaral nikdo jiný, než celek z bouřlivého Litvínova. Parta kolem Davida Výborného nedokázala na soupeřově ledě odpovědět více jak na jeden gól a za svojí nízkou střeleckou produktivitu byla po zásluze potrestána. „Chyběl důraz, i trošku štěstí. Nějaký náhodný gól nám chybí,“ zmínil se o jednom z rozhodujících faktorů zápasu Jakub Langhammer.

Sparta od začátku sezony nikdy nenastoupila v kompletní sestavě a zdá se, že tento okamžik nenastane ani v nejbližší době. Na marodce stále zůstávají Martin Ručinský, Marek Černošek, Zbyněk Hrdel a Martin Podlešák, jejich rekonvalescence by se měla protáhnout nejméně do půlky prosince.

Ve Spartě nejvíce září:

Výborný, Gulaši
David Výborný Michal Gulaši

David Výborný byl jediným sparťanem, který v posledním zápase dokázal skórovat. I tentokrát se potvrdilo, že jedna branka na vítězství většinou nestačí a Sparta odjížděla z venkovního utkání s prázdnou. Kapitán svým gólem přeskočil v týmové tabulce produktivity Michala Broše, na kontě má celkem 8 přesných zásahů a samozřejmě také 14 gólových přihrávek, které jsme už zmiňovali výše.

Michal Gulaši je jedním z příjemných překvapení v zadních řadách holešovického celku. Dvaadvacetiletý bek má z obránců nejlepší hodnocení +/-, kromě toho nasbíral i pěkných šest kanadských bodů. Jediné, co by se dalo hokejové naději s působištěm na Praze vytknout, jsou častá vyloučení - Gulaši na trestné lavici proseděl už 46 minut.

O zápase:

Zápas 28. kola O2 extraligy se odehraje v holešovické TESLA ARENĚ v neděli 30.11 od 17:00. Spartě můžete držet palce u tradičního online přenosu nebo na internetové televizi na tv.hokej.cz.

Nedělním zápasem také vrcholí druhý ročník charitativní akce „Sparťanská krev“. Na utkání budou mít vstup zdarma všichni, kteří se projektu aktivně zúčastnili. Hráči navíc nastoupí ve speciálních dresech bez reklam, které budou k dispozi na internetové aukci. Výtěžek z dražby pak poputuje na podporu dárcovstí krve. Internetové stránky našeho soupeře najdete na www.hcbilitygri.cz.

Sestavy z minulého kola
Pöpperle - Ptáček, Gulaši, Vinogradov, Hanzlík, Procházka, Jerofejevs - Výborný, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Netík - Melichárek, Koreis, Hromas - Látal, Krätzer, Mrňa – Kafka.
Fikrt - Hunkes, Jiruš, Zíb, Žabka, Modrý, Harant, Kajínek - Pletka, Nedvěd P., Nedorost - Šimánek, Kašpařík, Podkonický - Špaček, Plodek, Klimenta - Šachl, Blatný, Bartovič - Víšek.
Vzájemná bilance zápasů
2002/2003: 4 - 0 - 0 4:3 4:1 4:3p 4:1