30. 3. 2014 Tereza Velikovská

Sparťanská mládež nejúspěšnější v zemi

Sparta v právě vrcholící sezoně ukázala, že má kvalitní mládežnickou líheň. Všechny její týmy od 8. třídy až po juniory prošly minimálně do druhého kola vyřazovacích bojů, což se nepovedlo žádnému dalšímu klubu se statutem Akademie ČSLH, ani žádnému jinému celku v České republice. Zásluhou osmáků slaví Holešovičtí dokonce jeden mistrovský titul.

Díky úspěšné sezoně mládežnických týmů bude Sparta jedním z favoritů při vyhlašování nejúspěšnějších celků se statutem Akademie ČSLH, které se odehraje v květnu. "Hodnotí se podle pěti kritérií. Těmi jsou dosažené výsledky, ve kterých jsme nejúspěšnější, dále počet mládežnických reprezentantů, školní výsledky, počet mladých hráčů v seniorských soutěžích a metodická přednášková činnost. Věřím, že jestli nebudeme první, tak se v součtu všech pěti započítávaných kritérií umístíme minimálně mezi prvními třemi," doufá šéftrenér sparťanské mládeže a hlavní kouč staršího dorostu Pavel Geffert.

Junioři po roce opět sahali po finále, nakonec podlehli Pirátům

Sparťanská juniorka potvrdila, že patří k nejlepším týmům juniorské extraligy. Po loňské prohře ve finále s Vítkovicemi sahala i tentokrát po účasti mezi nejlepší dvojicí, ale nakonec v semifinále nestačila na Piráty Chomutov. Ještě v únoru přitom svěřenci kouče Darka Stránského neměli jistotu postupu, ale poté zakončili kvalifikační skupinu šesti výhrami v řadě. Vítězná šňůra pokračovala i ve čtvrtfinále, kde sparťané v sérii hrané na tři vítězné zápasy narazili na Liberec.

První dva zápasy na ledě Bílých Tygrů vyhráli, poté sice doma klopýtli, ale ve čtvrtém zápase už slavili postup mezi čtyři nejlepší. V semifinále je čekal další soupeř ze severu Čech, tentokrát už se hrálo pouze na dvě vítězství. To první urvali díky obratu ve třetí třetině domácí Piráti, sparťané zvládli srovnat stav domácí výhrou 2:0. V rozhodujícím třetím duelu ale opět ve třetí třetině ztratili náskok, a semifinále se tak pro ně stalo konečnou.

"Zápas se pro nás vyvíjel dobře. Přestože jsme byli často pod tlakem Chomutova, tak jsme po dvou třetinách vedli 2:1, což bylo pro nás v tu dobu velice nadějné. Bohužel se opakoval stejný scénář, jako v prvním zápase v Chomutově. Dostali jsme dva góly ve třetí třetině a v oslabení. Předtím jsme ubránili přesilovky domácích jen tak tak. Chomutov má přesilovky silné. Podařilo se jim z nich vstřelit dva góly, a to celou sérii to rozhodlo," našel Stránský lehce příčiny semifinálové prohry.

Starší dorost nezvládl derby se Slavií a skončil ve čtvrtfinále

"Těší náš především konečný výsledek 8. třídy a mladšího dorostu. A samozřejmě také účast v semifinále juniorské extraligy. Pro mě osobně je trošku zklamáním až sedmé místo starších dorostenců, tam jsem čekal více. Kvalita týmu byla taková, abychom došli alespoň o kolo dál než jen do čtvrtfinále."
- šéftrenér sparťanské mládeže PAVEL GEFFERT

Starší dorostenci pod vedením Pavla Gefferta prošli po slabší druhé polovině základní části do osmifinále z devátého místa. To jim v prvním kole vyřazovacích bojů přisoudilo osmé Kladno. To sparťané v prvních dvou osmifinálových duelech porazili shodně 5:2, poté sice třetí duel prohráli, ale v tom čtvrtém si zajistili výhru 3:1 v sérii a postup mezi nejlepších osm celků RAKO extraligy staršího dorostu.

Ve čtvrtfinále, které se už hrálo pouze na dva vítězné duely, narazili sparťané na pražského rivala ze Slavie. A stejně jako v základní části, ani tentokrát na něj nenašli recept. V prvním utkání na ledě soupeře prohráli v prodloužení, v tom druhém doma už v základní hrací době, což pro ně znamenalo konečné sedmé místo. Oproti loňsku, kdy skončili již v osmifinále, si však polepšili.

Mladší dorostenci brali stříbro na finálovém turnaji ve Zlíně

Mladší dorost celou základní část jasně kraloval západní části ELIOD extraligy. S pětibodovým náskokem na druhý Chomutov ovládl konečnou tabulku, z 36 zápasů dokázal zvítězit ve 31 případech, prohrál pouze pětkrát. V semifinále si svěřenci kouče Jaroslava Nedvěda jasně 3:0 na zápasy poradili s Kladnem, a zajistili si tak postup na závěrečný turnaj ve Zlíně. Tam ale na úvod těsně podlehli Hradci Králové a Třinci. Přestože si poté připsali vysoké výhry nad Jihlavou a Zlínem, ztrátu na první místo už nedohnali. V závěrečném zápase si to s Plzní rozdali o stříbrnou příčku, kterou po těsné výhře 5:4 nakonec obsadili.

"Měli jsme výbornou sezonu, vyhráli jsme v základní části naši skupinu. Do Zlína jsme jeli společně s Hradcem a Třincem jako favorité, kteří vyhráli svoji skupinu. Věděli jsme, že tady se vše na jednom místě odehraje a vyjde z toho nejlépe ten, kdo prostě bude nejlepší. To byl Hradec a musím říct, že hráli nejdisciplinovaněji. To asi rozhodlo, protože kvalita prvních tří mužstev je téměř vyrovnaná. My jsme v přímém souboji s Plzní urvali druhé místo a jsme spokojeni," zhodnotil kouč mladšího dorostu Jaroslav Nedvěd. "Kluci začali dobře, ale pak se vrátila nedisciplinovanost, která nás stála zápas s Třincem, a dostali jsme se do velkých problémů. Ale naše mužstvo má ofenzivní sílu a kvalitního gólmana, takže jsme Plzeň přetlačili," ohlédl se za duelem, který rozhodl o stříbru pro sparťany.

Suverénní osmáci se ve Zlíně radovali z celkového triumfu

Na závěrečný turnaj ve Zlíně postoupila také sparťanská osmá třída, kterou vede Jiří Kročák. mezi šesti nejlepšími celky celé republiky se sparťané neztratili, ba právě naopak. Celý turnaj totiž bez ztráty jediného bodu vyhráli, a stali se tak mistry republiky! Postupně si poradili se Slavií, domácím Zlínem, Českými Budějovicemi, ostravskou Porubou i Přerovem.

Foto: Jan Beneš, Ronald Hansel a Karel Málek / Juniorský hokej