28. 9. 2010 Lucie Štěrbová

Sparťanský vstup do sezony optikou statistik

P r a h a - Sparta má za sebou pět úvodních ligových kol a před sebou až páteční duel s brněnskou Kometou. Pojďme se proto v této pauze podívat na to, jak Spartě vyšel vstup do sezony optikou extraligových statistik a porovnat ho i s předchozími léty.

Sparta po pěti odehraných utkání figuruje se sedmi body na osmém místě extraligového pelotonu. Se skórem 17:18 je sice třetím nejproduktivnějším celkem, na druhou stranu ale patří ke špičce i co se týče branek, které dostala. Inkasované branky ji zbytečně připravují o další body. Vědom si toho je i trenér Holaň, který po derby poznamenal: „Každý si musí uvědomit, že je v mužstvu potřebný, má v něm svoji opodstatněnou roli a každý si musí plnit i své obranné povinnosti.“

Produktivní obránci

Letošních prozatím 18 obdržených branek je o šest více než za stejnou dobu loni. Na druhou stranu podobnou bilanci měla Sparta i na začátku sezóny 2006/2007, kterou zakončila ziskem titulu. Tehdy jich dostala v pěti úvodních zápasech jen o jednu méně.

MICHAL BROŠ
Nejproduktivnější sparťanský hráč Michal Broš

Co může naopak sparťany těšit je produktivita obránců, kteří prozatím zařídili šest branek. „Jsme jedna parta, a když to zrovna nestřílí útočníkům, tak je podpoří obránci. Jestli chceme něco ukázat, tak nemůžeme koukat na to, kdo právě góly dává. Musíme bojovat jako tým,“ komentoval zvýšenou produktivitu obránců po derby Radek Smoleňák, který se trefil přesně třikrát. Nejvíce z obránců je zatím vidět Doug O´Brien s osobní bilancí 2+2, který je tak spolu s Michalem Brošem (3+1) na čele klubového bodování.

Komu se zatím naopak příliš nedaří je Petr Ton. Sparťanský útočník v loňské i předloňské sezoně byl na začátku ligy nejproduktivnějším hráčem týmu, letos má po pěti kolech na svém střeleckém účtu jen jednu asistenci. „ Samozřejmě, že se musím hodnotit negativně. Není to určitě ono, ale nepanikařím. Chybí mi zatím ta rozehranost a navíc na začátku mají všichni ještě plno sil. Věk taky člověk nezastaví, rozjíždím se pomalu, zatím mi chybí šmrnc,“ nedělá zatím z malé produktivity velký problém.

Přesilovky versus oslabení

Při hodnocení vstupu do sezony narazil Petr Ton i na sparťanská vyloučení. „V tom, že jsme nedisciplinovaní, vidím největší chybu na začátku sezony. V těch prvních pěti zápasech máme spoustu vyloučených,“ komentuje pět odehraných kol. Sparta v nich v oslabení hrála celkem třiatřicetkrát a dostala 4 branky. Což je poměrně slušné číslo – zhruba devět z deseti přesilovek v pohodě ubrání. „Stojí nás to hodně sil, soupeř pak některé z přesilovek využije. Ale navíc jsou někteří hráči unavení, když chodí na oslabení, a z toho pak občas pramení ty drobné chybičky a z nich pak třeba i další góly. Tam bych viděl náš největší problém – časté vylučování,“ vysvětluje i na první pohled neviditelný dopad vyloučení.

Na druhou stranu může sparťanské hráče i fanoušky těšit příjemná produktivita v přesilovkách. Těch soupeři Spartě nabídli celkem 27 a Sparta šestkrát početní výhodu využila. Hřát ji tak může přesilovková úspěšnost pohybující se nad hranicí 22 %. Ta je mimochodem oproti předchozím sezonám o dost vyšší – loni sparťanští hráči v prvních pěti kolech využili jen zhruba každou desátou a předloni jen každou devatenáctou přesilovou hru, když z 48 přesilových her vytěžili jen 3 přesné trefy.

Samozřejmě, že prvních pět kol nedělá celou sezonu. Stejně jako v předchozích letech nemá Sparta, podle mnohých jeden z hlavních aspirantů na titul, po prvních pěti kolech víc než osm bodů. „Ještě to není úplně ono, je pořád začátek sezony, musíme se sehrát,“ říkal Smoleňák po derby a v podobném duchu mluvil dnes i Petr Ton: „Kolikrát rozhodnou velké maličkosti, je to na začátku sezony hodně vyrovnané.“