31. 1. 2013 Lucie Štěrbová, Pavel Hrdina

Spartě začíná těžký los, vyráží do Třince

V lednu Sparta ani jednou neprohrála, nyní ji ovšem čeká velká výzva. V posledních dvou kolech před reprezentační pauzou změří síly s týmy, které se nacházejí na samém vrcholu extraligové tabulky. Už v pátek 1. února hrají Holešovičtí od 17:00 na třineckém ledě, kde chtějí Ocelářům oplatit vysokou porážku z loňského listopadu. Server www.onlajny.com vám z něho jako tradičně přinese textový on-line přenos.

Třinecký tým od začátku sezony ukazuje stabilní formu, na rozdíl od Sparty nezažil žádné propastné výpadky ani dlouhé série výher. A právě díky absenci výkyvů se Severomoravané drží dlouhodobě na špici tabulky. Víc než pro ostatní týmy platí pro Oceláře přísloví můj dům – můj hrad. Třinec je doma vůbec nejsilnějším týmem ligy. Z 22 zápasů tu prohrál jen pětkrát, a pokaždé jen těsně.

Naposledy se tak stalo 25. ledna, kdy Werk Arena hostila severomoravské derby domácích s Vítkovicemi. Hosté vedli po první třetině 4:1, Oceláři ovšem postupně náskok soupeře smazali a prohráli až gólem Rudolfa Huny, který se trefil pět vteřin před koncem základní hrací doby. Potvrdilo se tak rčení o tom, že je potřeba hrát celých 60 minut.

Marek Hovorka proti Třinci

Stejně jako v předloňské titulové sezoně, i letos táhne Třinec bodově extraligový fenomén Martin Růžička, který po svých nepřesvědčivých výkonech v reprezentaci chybí na soupisce národního týmu, který už za pár dní odletí reprezentovat na Oddset Hockey Games do Švédska. Oceláři ale i tak budou mít v Malmö svého zástupce, neboť Alois Hadamczik nominoval Martina Adamského.

I díky nim má tým HC Oceláři Třinec vůbec nejsilnější útok z ligy (Sparta je druhá). V 43 odehraných duelech nastříleli 164 gólů a v první dvacítce kanadského bodování soutěže mají hned čtyři zástupce. Ani to jim ale nepomohlo naposledy v Chomutově, kde trápícím se Pirátům podlehli v prodloužení. Jak už ale bylo řečeno, ve Werk Areně je domácí tým letos téměř neporazitelný.

Letošní vzájemné zápasy

6. kolo, 27. 9. 2012: SPARTA - Třinec  3:4
19. kolo,  4. 11.2012: Třinec - SPARTA  6:1
32. kolo,  22. 12.2012: SPARTA - Třinec  4:2

Sparta našla na Třinec recept až na třetí pokus. První dvě utkání nezvládla a nevybojovala z nich ani bod. V tom prvním prohrála 3:4 a prohra s Třincem byla jen další ze série porážek v úvodu sezony.

Ve druhém utkání sice sparťané nezačali zle, ale doplatili na spoustu vyloučených – v utkání jich měli deset a dvě početní výhody Třinec využil.Ve chvíli, kdy se k tomu přidala i jasná střelecká převaha na straně třineckého týmu, bylo o výsledku rozhodnuto – Sparta z Třince odjížděla se šestibrankovým přídělem a prohrou 1:6.

Prvních čtyřicet minut třetího střetnutí měla Sparta pevně ve svých rukou. Pak ale přišla „černá tři čtvrtě minuta“ a z celkem jasného utkání bylo zase drama. Třinec totiž dokázal během 44 vteřin snížit na rozdíl jediné branky. Jistotu výhry tak Spartě dal až v 57. minutě Zdeněk Bahenský, který zvyšoval na konečných 4:2.

Statistické okénko:

Takhle se po Třinci slavilo

Bilance Třince před domácím publikem je úctyhodná. Oceláři odehráli v této sezoně ve Werk Areně 22 zápasů. 15 z nich vyhráli za plný počet bodů a jen čtyřikrát nebodovali. Průměr 4,36 vstřelených gólů svědčí o tom, že soupeři bývají na třineckém ledě často biti – ve dvanácti případech napadalo do soupeřovy branky více než pět gólů.

Musel by se stát zázrak, aby Martin Růžička nezískal korunu pro krále střelců a nejproduktivnějšího hráče extraligy. Sedmadvacetiletý bomber je smrtící především v přesilovkách. V letošním ročníku jich využil už 15 a jako bonus přidává i dvě trefy v oslabení.

Sparta přetrhala všechny rekordy šňůr výher v základní části soutěže. Desítka na kontě je unikátní počin, díky kterému tým vedený Josefem Jandačem za celý leden nezažil ani jednou hořkost porážky. Za tento zápis do kroniky vděčí možná i extraligovému losu, který Spartě přisoudil papírově nejsilnější soupeře až na únor. To ovšem neznamená, že by se ještě nemohla natáhnout.

Sestavy z minulého kola:

HC Sparta Praha: Pinc - Pilař, Sičák, Milam, Krstev, Philipp, Hanzlík, Kočí - Ton, Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Jaroslav Svoboda - Treille, Přibyl, Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman - od 25. navíc Pacovský. Trenéři: Jandač a Votruba.

HC Oceláři Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Ovčačík, Roth, Klouček, Lojek, Kania, Bezuška - Růžička, Peterek, Varaďa - Adamský, Polanský, Klimenta - Rákos, Květoň, Orsava - Hrňa, Zagrapan, Matuš. Trenéři: Turek a Janků.

Nové výzvy na obzoru

Sparta v posledních zápasech na domácím ledě několikrát potvrdila svou dominanci, dařilo se ale i venku. Od listopadové rychty 6:1 právě od Třince Pražané vždy buď zvítězili, nebo prohráli těsně a se ctí. Marcel Melicherčík v Karlových Varech vychytal první letošní venkovní nulu, zápas v Kladně byl zase rekordní z hlediska počtu nastřílených gólů ve venkovním utkání.

V kádru dlouhodobě září první velezkušený útok Ton, Hlinka, Tenkrát, prosazují se ale i další osobnosti. Naposledy to byl třeba bojovný Sacha Treille, který orámoval dvěma góly zápas s Mountfieldem, nebo Daniel Přibyl, který krásnou trefou rozhodl zápas proti Kometě. Z mladíků se prosadil v posledním zápase i dvaadvacetiletý Miroslav Forman.

S odchodem Michala Neuvirtha se vedení klubu rozhodlo vyrovnat doplněním kádru o Marcela Melicherčíka a zkušeného Marka Pince. Brankářská sestava v posledních utkáních ani jednou nezklamala a vypadá to, že tandem zkušeného a nadějného gólmana může být dobrým základem pro blížící se play-off.

Zajímavosti pátečního utkání:

Třinec na jeho ledě v této sezoně porazilo pouze 5 týmů, z toho každý jen jednou. Zatímco loni urvala Sparta ve Werk Areně šest bodů, letos by chtěla alespoň odčinit debakl z 19. kola. Za Spartu tehdy zaznamenal čestný úspěch Jaroslav Hlinka, který snižoval v 32. minutě na 1:2, porážce 6:1 ale nakonec zabránit nedokázal.

Nejúspěšnějším sparťanským střelcem proti Třinci je Dominik Pacovský, který se nedávno vrátil do kádru po zranění. Do sítě Ocelářů se trefil rovnou třikrát a všechny fanoušky by určitě potěšilo, kdyby pomohl svému týmu stát se teprve šestým týmem, jenž dokázal v tomto extraligovém ročníku uspět na ledě Werk Areny.