29. 8. 2014 Robin Mana

Spartu čeká příprava proti Pardubicím

Sparťané mají za sebou již čtyři přípravná utkání a dva severské duely v rámci Champions Hockey League a stále zůstávají neporaženi. Utkání s extraligovými Pardubicemi sice nebude soutěžní, přesto by sparťané jistě rádi tuto skvělou bilanci prodloužili. K poslední přípravnému utkání před novou sezonou vyjedou sparťané do Chrudimi a start zápasu je naplánován na pátek 29. srpna v 17 hodin.

Pardubice v létě zažily přestupy odchovanců

Jako ve většině extraligových týmů, i v Pardubicích došlo během letní přestávky k několika zajímavým pohybům v kádru. Asi nejvíc se změny dotkly východočeského brankoviště. Stálice na českých extraligových kluzištích, Dušan Salfický, se rozhodl ukončit kariéru a přesunul se na místo sportovního manažera. Dosavadní jednička, Július Hudáček, který přišel do Pardubic teprve v průběhu minulé sezony, pro změnu odešel zkusit štěstí do švédského Örebro. Pardubičtí se tak museli porozhlédnout po adekvátní náhradě a zalovili přitom u našich východních sousedů, odkud přivedli slovinského reprezentačního gólmana a účastníka letošních olympijských her v Soči, Roberta Kristana.

Východočeši pak budou muset v útoku v nové sezoně oželet odchovance Jiřího Vašíčka, který se rozhodl trochu rozdmýchat oheň regionální klubové rivality a v květnu vyměnil pardubický dres za ten hradecký, když podepsal v týmu Mountfieldu dvouletý kontrakt.

Kromě již zmiňovaného Roberta Kristana však patrně nic neudělalo pardubickým fanouškům větší radost, než návrat dalšího odchovance, mistra světa a věrného reprezentanta, Petra Čáslavy. Ten se do svého mateřského týmu vrátil po čtyřech sezonách strávených v KHL. "Domluvili jsme se na spolupráci od nové sezony. Vrátím se do známého prostředí, na svůj návrat se velmi těším," uvedl sám hráč ke svému přestupu pro klubový web Pardubic.

LETNÍ PŘESTUPY V TÝMU PARDUBIC

PŘÍCHODY ODCHODY
Petr ČÁSLAVA (Severstal Čerepovec) Július HUDÁČEK (Örebro)
Tomáš HALÁSZ (Olomouc) Dušan SALFICKÝ (konec kariéry)
Robert KRISTAN (Nitra) Jiří VAŠÍČEK (Mountfield HK)
Libor PIVKO (Kometa Brno) Marek DRTINA (Znojmo)
Ladislav HAVLÍK (GKS Tychy/Pol.) Valentin PJANOV (Omsk)
Jan ŠČOTKA (Vsetín) Jevgenij MOZER (Omsk)
Tomáš MARCINKO (Košice) Radek ČÍP (Znojmo)
Tomáš NOSEK (Grand Rapids/AHL)
Lukáš ENDÁL (Južnij Ural Orsk/VHL)
Petr MOCEK (Južnij Ural Orsk/VHL)

Zajímavost utkání

Speciální bude toto přátelské utkání zejména pro sparťanského obránce Marka Ďalogu, jenž se vůbec poprvé postaví svému bývalému klubu, ve kterém v minulých dvou sezonách působil. Právě odtud pak zamířil do Lva Praha, ale po jeho konci v KHL se přesunul do kádru Sparty. Tady má zatím bilanci jedné branky a jedné asistence.

Jak se dařilo v posledních zápasech: Pardubice bez bodu...

Pardubičtí se, stejně jako Sparta, účastní prvního ročníku Champions Hockey League. A podobně jako Pražané zamířili v úvodních dvou kolech na sever Evropy, kde ovšem narozdíl od Sparty absolvovali zápasy ve Finsku a Švédsku v obráceném pořadí. Jenže zatímco sparťané ztratili ve dvou zápasech jediný bod, Pardubice se vrátily domů s prázdnou.

V rámci skupiny F se nejprve utkali se švédským Linkopingem, kterému i přes Tyborovo snížení podlehli 1:2. Stejný výsledek se pak zrodil i v souboji s finským TPS Turku. V něm gólem Semoráda Východočeši dlouhou dobu vedli, ale nakonec soupeř dokázal ve třetí třetině dvěma góly převrátit skóre na svoji stranu. O vítězství Finů přitom rozhodl Čech Radek Smoleňák.

TPS Turku - Pardubice 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 44. Lasch (Nakládal), 58. Smoleňák (Seigo, Gysbergs) – 12. Semorád (Kolář, Korím). Rozhodčí: Hakkarainen (FIN), Sjöberg (SWE) – Kiilunen, Neva (oba FIN). Vyloučení: (1:1, 1:6, 3:3). Využití: 1:0. Diváci: 3389. Střely na branku: 37:22 (9:9, 17:5, 11:8). Průběh utkání: 0:1, 2:1.

Turku: Lassila – Nakládal, Nummelin, Lehtonen, Gysbers, Friman, Seigo, Lamsa, Karhu – Tukonen, Lucenius, Pikkarainen – Smoleňák, Koskiranta, Lasch – Sointu, Kumeliauskas, Virtala – Kulmala, Vahatalo, Karvinen.

Pardubice: Kristan – Benák, Havlík, Píša, Čáslava, Gregorc, Korím, Škvor, Zdráhal – Radil, Marcinko, Tybor – Půhoný, Zohorna, Nahodil – Kolář, Cetkovský, Semorád – Moučka, Kaut, Poulíček.

...to Sparta jich má hned pět

Sparta udělala svým fanouškům v této nové evropské soutěži zatím více radosti. Ve Finsku proti týmu KalPa Kuopio dokázali Holešovičtí pokaždé stáhnout nepříznivé skóre a nakonec ovládnout utkání v nájezdech 5:4. Proti Växjö, kam si za svým týmem udělala výjezd i početná skupina sparťanských fanoušků, pak sparťané předvedli ještě lepší výkon a vyhráli jednoznačně 5:2.

Växjö Lakers - Sparta Praha 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 12. Strömwall (Welch), 44. Johansson (Kallio, Rakhshani) – 5. Rolinek (Kumstát, Pech), 24. Kumstát (Piskáček, Barinka), 29. Pech (Kumstát), 47. Pech (Rolinek, Kumstát), 60. Barinka (Piskáček, Pech). Rozhodčí: Smetana (AUT), Linde (SWE) – Lindgren (SWE), Haster (SWE). Vyloučení: 7:7. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3446. Střely na branku: 26:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:5.

Växjö: Nihlstorp – Lundgren, Murphy, Varakas, Erixon, Welch, Larsson, Laakso – Kallio, Rakhshani, A. Johansson – Rosén, Lundh, Johnson – Reddox, Josefsson, Kiiskinen – M. Johansson, Åslin, Rydahl – Strömwall.

Sparta Praha: Staňa – Pilař, Ďaloga, Barinka, Piskáček, Hrbas, Polášek, Mikuš, Švrček – Cingel, Hlinka, Sabolič – Kumstát, Pech, Rolinek – Réway, Buchtele, Přibyl – Volek, Bahenský, Klimek.

foto: hcpce.cz

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila