19. 12. 2007 David Pavlíček

Spraví si sparťané chuť v Pardubicích?

Sparťané utržili ve středečním derby tvrdý direkt. Porážka od Slavie jen podtrhla slabší formu Sparty v domácím prostředí. Chuť si můžou Holešovičtí spravit hned ve čtvrtek. V ČEZ Aréně je přivítají hráči Pardubic, kteří v minulém kole přejeli v Třinci místní HC Werk. Budou se však muset obejít bez obránce Aleše Píši, který dal přednost zahraničnímu angažmá.
O soupeři ...

Na začátku letošní sezóny neprožívali Východočeši zrovna příznivou dobu. Od smrtelné autonehody obránce Martina Čecha, přes přestavbu domácí arény, která pardubické vyhnala na dvanáctizápasovou šňůru venkovních utkání, až k sérii špatných výsledků, které tato šnůra přinesla. Až po měsíci vyhnanství se Moeller mohl konečně vrátit do útrob ČEZ Arény a dobrých výsledků začalo přibývat, ovšem ne natolik, aby si trenéři udrželi svá místa. Body sbírali Pardubičtí především v domácích utkáních, kdy porazili i energií nabité Karlovy Vary. Ve středečním souboji v poklidu přehráli Třinec a mají tak na Spartu řádně našlápnuto.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
V Pardubicích mají jednu jistotu, jmenuje se Petr Sýkora. Kanonýr, pro kterého není žádný brankář nepřekonatelný, stačil vsítit již devatenáct branek a je nejlepším střelcem celé soutěže. Bezpečně ovládl i klubové statistiky, druhý Rolinek na něj v kanadském bodování ztrácí propastných osm bodů. Rychlonohý forvard zásahy do černého opravdu nešetří a většinou se nespokojí s jedinou úspěšnou střelou, což dokazuje fakt, že ve třech zápasech překonal gólmana soupeře dvakrát, proti Třinci a Znojmu si dokonce připsal hattrick. Miroslav Hlinka je správným kapitánem. Své kvality ukázal v utkání s Karlovými Vary, které bylo pro jeho Pardubice opravdu klíčové, vzal zodpovědnost na sebe a protivníka potopil třemi góly. Navíc má tři plusové body ve statistice, která hodnotí účast na ledě. Reputaci si zarputilý válečník trochu pokazil vyloučením na pět minut a do konce zápasu v duelu s Třincem.
Vzájemné zápasy v letošní sezoně:
V prvním vzájemném zápase letošní sezóny nedala Sparta na ledě T-Mobile Arény svému protivníkovi žádnou šanci. Především dvě branky Petra Nedvěda a famózní výkon Tomáše Duby znamenaly vítězství 4:0 pro domácí. Gólman Lašák, obvyklá jednička Pardubic, nemohl do utkání zasáhnout, jelikož ještě nedoléčil své zranění a v brankovišti ho tak musel nahradit Hylák.

V druhém střetnutí, tentokráte v Pardubicích, se radovali domácí. ČEZ Aréna shlédla napínavý, vyrovnaný souboj. Gólový účet utkání otevřel v samém úvodu Somík. Na jeho trefu dokázal odpovědět ještě v první desetiminutovce Jakub Langhammer. V druhé třetině se trefil pouze pardubický Pivko a do kabin se šlo za stavu 2:1. V dějství třetím vyrovnal Petr Ton, ale vedení na stranu domácích strhl deset minut před koncem utkání Petr Sýkora. Přes drtivý tlak Sparty však dokázali Pardubičtí vítězství 3:2 uhájit.

O Spartě:
Možnost vzpamatovat se z nepříjemného direktu mají Holešovičtí hned den nato. Nálada není nejlepší, vždyť ztráta z derby se Slavií jen potvrdila matnou formu sparťanů v domácích zápasech – z posledních sedmi utkání v Holešovicích odešli šestkrát poraženi. Pro venkovní zápasy je bilance takřka opačná, ze šesti utkáních na hřištích soupeřů se Sparta radovala pětkrát.
Ve Spartě nejvíce září:
Jakub Langhammer se pomalu ale jistě stává jedním z klíčových mužů holešovické ofenzivy. V úterním derby otevřel dorážkou skóre a připsal si už svůj dvanáctý letošní bod, za osm branek a čtyři asistence.
Baron Becker si proti Slavii odbyl svůj extraligový debut. A nebyl to debut špatný. Svou aktivní, důraznou hrou a typickou zámořskou agresivitou si Becker vysloužil pozitivní hodnocení. Do paměti diváků středečního utkání se vryl zejména povedeným průnikem ve třiatřicáté minutě, kdy puk naservíroval Petru Nedvědovi a zaznamenal tím svůj první extraligový bod za asistenci. Becker je v holešovickém týmu pouze na měsíční zkušební dobu. Zápas v Pardubicích pro něj bude další možností, jak sparťanským trenérům ukázat, co v něm vězí, avšak stále není jisté, zda nastoupí.
O zápase:
Utkání 31. kola extraligy začíná v pardubické ČEZ Aréně ve čtvrtek v 18:00 hodin. Ti, kteří na východ Čech nepocestují, budou mít možnost sledovat průběh zápasu v podrobné online reportáži na našich webových stránkách.
Sestavy z minulého kola:
Altrichter - Ptáček, Stehlík, Černošek, Jerofejevs, Jan Hanzlík, Tabaček, J. Nedvěd - Becker, P. Nedvěd, Vaic - Ton, Langhammer, Štrba - Netík, Sivek, Melichárek - Zelenka, Vondráček, Dragoun - Hromas.
Lašák – Snopek, Šeda, Posmyk, Havíř, Koma, Nikolov, Kolář, Linhart – Rolinek, Hlinka, Pivko – Ondřej, Blažek, Tvrdík – Somík, Pucher, Cetkovský – Starý, Zohorna, Koukal.
Vzájemná bilance zápasů
1999/2000: 7 - 0 - 0 5:2 7:0 4:3 4:3 3:1 2:1 5:1