20. 10. 2007 Lucie Vítková

Startuje druhá čtvrtina, do Holešovic míří Zlín

V neděli 21. října se česká nejvyšší hokejová soutěž přehoupne do druhé čtvrtiny. Hokejisté Sparty na svém ledě přivítají tradičního soupeře, celek RI Okna Zlín. V prvním vzájemném duelu byli šťastnější Moravané, nyní jsou na řadě obhájci mistrovského titulu. Prohloubí sparťané nepodařený vstup Zlína do soutěže? Přijďte se podívat, v neděli od 17:00 a zapojte se do losování, jehož vítězi umyje Jiří Zelenka okna!

O soupeři ...
Hokejisté Zlína zažívají chmurné období. Celek v létě změnil hlavního sponzora a ten jakoby sebou odnesl také úspěšná léta. Namísto HC Hamé se na dresech a v názvu klubu objevila firma RI Okna Zlín a v nových oděvech klopýtají Bokrošovi svěřenci na jedenácté příčce v tabulce. Nejvíce je tlačí bota v defenzívě, dříve pýše žlutomodrých. Zlín totiž inkasoval již padesát branek, nejvíce z celé extraligy společně s Kladnem.

Před výletem na čtyřdenní turné do Česka prohráli hráči Zlína šestkrát v řadě. Nezdary prolomili až v utkání na ledě pardubického Moelleru, ale záhy nestačili na Liberec. Přitom vsup do soutěže měli Zlínští povedený, z prvních třech zápasů vždy dokázali vydolovat body.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
K tradičním oporám Zlína patří subtilní útočník Petr Leška, jenž dobře zná také prostředí v pražských Holešovicích. Ikona zlínského hokeje letos nastoupila ke třinácti zápasům a nasbírala deset bodů za dvě branky a osm asistencí. Leškovi ve Zlíně patří post prvního centra, důvěru dostává rovněž na přesilové hry. Publikum Sparty si znepřátelil loňskou mediální přestřelkou s Petrem Tonem. Dlouholetým parťákem a dvorním kanonýrem Petra Lešky je Jaroslav Balaštík. Navrátilec se zahraničního angažmá se znovu vrátil do svého hnízda a po dvou letech střílí branky za mateřský klub. Letos nachytal gólmany již pětkrát, dvakrát připravil radost pro spoluhráče. Přesto reprezentační útočník nemá ideální formu.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Hokejisté Sparty v úvodním kole extraligy dlouho sahali po zisku všech bodů, ovšem nakonec se ze Zlína vraceli s těsnou porážkou. Pražany poslal do vedení kapitán Ptáček a hráči z hlavního města drželi hubený náskok až do začátku třetího dějství. Poté však domácí během sedmi minut stav otočili a dokráčeli k vítězství 2:1.
O Spartě:
Sparta se trápí v zakončení. Hokejky začarovala smůla, nepřeje ani potřebný kus hokejového štěstí. V posledních třech zápasech nastříleli sparťané pouhé tři branky. V Třinci se netrefili vůbec, na domácím ledě s Plzní uspěli pouze jednou. Ostřílení mazáci na všechno sami nestačí, mladí se naopak ne a ne prosadit. Ovšem není důvod k panice, sebevědomí Pražané neztrácejí. Protrhnout střelecké prokletí hodlají již v neděli, chybět budou pouze obránce Tabaček a útočník Švagrovský.
Ve Spartě nejvíce září:
Spolehnutí v ofenzívě je tradičně na kanonýra Petra Tona. Rychlík na bruslích disponuje bez mála bodem na zápas, když zamířil přesně sedmkrát a na konto si připsal rovněž čtyři asistence. Naposledy Ton překonal spolehlivého Romana Málka, bohužel zůstal osamocen. S plzeňským brankářem svedl souboj následně ještě třikrát, poté už vždy ale vyhrál muž pod maskou. Přesto je Petr Ton společně s Nedvědem kanonýrem mužstva. Aktivitou hýřil v zápase proti Lasselsbergeru forvard Tomáš Netík. Bruslil, bojoval, střílel, ale nic naplat. Štěstí na hokejce zkrátka neměl. Spartě vybojoval čtyři přesilové hry, Pražané však dokázali gólově zúročit pouze jednu. Na soupeře platí svou chytrostí a mrštností, v zakončení ale postrádá potřebný klid a přesnost.
O zápase:
Úvodní bule nedělního utkání bude vhozena mezi hokejky prvních centrů obou mužstev přesně v 17:00. Přijďte Spartu podpořit v hojném počtu, protože hráči udělají vše proto, aby vás svým výkonem co nejvíce potěšili. Pro ty, kteří nebudou mít možnost nasát atmosféru utkání přímo v hale, bude na našich webových stránkách podrobný připraven online přenos.
Sestavy z minulého kola:
Duba - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Jan Hanzlík, J. Nedvěd, Černošek - Netík, P. Nedvěd, Sivek - Ton, Vaic, Štrba - Dragoun, Langhammer, Melichárek - Hromas, M. Havel, Podlešák - Zelenka.
Murín (21. J. Čech) - Hamrlík, Zubíček, Ďurák, Nosek, Galvas, Vosátko, Lučka - M. Čech, Mokrejš, Okál - Balaštík, Leška, Záhorovský - Andrašovský, Balán, Kubiš - F. Čech, M. Pšurný, R. Pšurný.
Vzájemná bilance zápasů
1999/2000: 3 - 0 - 1 2:4 4:2 2:0 4:1