21. 8. 2015 Tomáš Zetek

Střelec Netík: V Norsku to nebylo lehké...

Připsal si gól a asistenci a výraznou měrou, tak pomohl Spartě k výhře 3:2 na ledě Storhamaru v úvodním utkání Champions Hockey League 2015/2016. Útočník TOMÁŠ NETÍK se po drobném zranění vrátil do sestavy a rovnou byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. „Byl to hned na začátku sezony hodně důležitý zápas a jsme rádi, že jsme ho zvládli. Nebylo to lehké utkání,“ přiznává sparťanský forvard.

Sparťani ještě před startem Ligy mistrů absolvovali turnaj v Dolomitech, kde se střetli s posledními dvěma mistry německé nejvyšší soutěže. Do duelů s Ingolstadtem a Mannheimem však Tomáš Netík nezasáhnul. „Cítil jsem trochu bolest v koleni, ale nezdálo se to být nic vážného. Víc se to ozvalo až během rozbruslení prvního utkání, do kterého jsem nakonec nezasáhl a vynechal radši i další zápas turnaje,“ popisuje Netík.

Dolomiten Cup byl brán především jako kvalitní příprava před důležitými bitvami Champions Hockey League. „I proto jsem se rozhodl nic neriskovat a raději být fit na zápasy v Norsku a Švýcarsku,“ upřesňuje sparťanský útočník. „Brali jsme ten turnaj velmi prestižně a chtěli uspět, ale v mém případě nemělo cenu riskovat delší absenci. Zranění nebylo nijak vážné, takže v Hamaru už jsem mohl nastoupit a hrát na sto procent,“ pochvaluje si.

Ani jsem pořádně nevěděl, že jsem při tom prvním gólu tečoval Bariho střelu.
- Netík o svém gólu

A že jeho stoprocentní nasazení přišlo Spartě k duhu, o tom není třeba pochybovat. Ve 4. minutě založil na ledě Storhamaru gólovou listinu a v minutě 48. asistoval u vítězné trefy parťáka Čajkovského. „Ani jsem pořádně nevěděl, že jsem při tom prvním gólu tečoval Bariho střelu,“ přiznává Netík. „A při třetí brance jsem jen přihrával Čajkymu na modrou a byl gól. Žádnou vědu bych z toho nedělal,“ vypráví skromně sparťanský odchovanec.

Vítězství v Hamaru se nerodilo lehce, ale Sparta dokázala v závěru zlomit vyrovnanou bitvu na svou stranu a vedení si udržet až do vypršení šedesáté minuty. „Nebylo to vůbec lehké utkání,“ má jasno Netík. „Ale věděli jsme, co nás čeká. Moc informací o samotné hře soupeře jsme sice neměli, ale když hráli loni finále ligy, které se rozhodlo až v sedmém zápase, bylo jasné, že nás čeká vyrovnaný zápas. Což se také potvrdilo.“

Norský klubový hokej je na vzestupu, což dokumentuje například i výhra Stavangeru v Třinci v rámci předchozího ročníku CHL. Ti samí soupeři se opět setkali i ve čtvrtek a Oceláři na ledě norského mistra prohráli 1:4. „Když jsem se podíval v autobuse cestou na hotel na výsledky ostatních zápasů, zaregistroval jsem to. O to větší váhu dávám našemu vítězství. Někdo třeba může říct, že to je povinná výhra, ale to je omyl. Byla to náročný zápas se silným soupeřem,“ vypráví navrátilec do sparťanské sestavy.

4
Tolik střel vyslal během čtvrtečního utkání na branku Storhamaru. Ujala se teč Barinkovy střely ze začátku duelu.

Pražany čeká už v sobotu další duel evropských klání na ledě Servette Ženeva. Semifinalista švýcarské nejvyšší soutěže z posledního ročníku bude ještě náročnější prověrkou nežli sebevědomý norský sok. „Určitě nás čeká ještě těžší zápas. Ženeva patří k nejlepším týmům v Evropě, mají velice silné mužstvo s řadou hráčů, kteří působili v NHL,“ upozorňuje Netík. „Navíc jejich trenér je Kanaďan a bude proti nám hodně zámořských hráčů, takže očekávám agresivní a útočný hokej.“

Sparťanská výprava se v pátek brzy ráno přesouvá autobusem z Hamaru do Osla, odkud odletí do Curychu. Následovat bude ještě krátký přelet do Ženevy, kde je naplánován odpolední trénink. V sobotu pak rozbruslení a večerní zápas. „Cestování je sice náročné, ale není to nic, co by nešlo přežít. K podobným zápasům to patří a třeba já osobně jsem zvyklý z KHL na daleko horší štreky. Důležité bude se během dvou tréninků, které v Ženevě máme, dobře připravit na soupeře a předvést maximální výkon. Věřím v náš bodový zisk.“