31. 8. 2011 Tomáš Zatloukal

Světoběžník Richie Regehr míří do Prahy

Kanaďan Richie Regehr se již za dva dny představí na ledě TESLA ARENY. Ne, nejedná se o novou posilu sparťanské defenzívy, ale o jednu z největších hvězd Eisbärenu Berlín, příštího soupeře Sparty. Poslední vítěz European Trophy  spoléhá na služby produktivního obránce již třetím rokem. Regehr zvídavého fanouška nezaujme pouze skvělou hrou, ale také místem narozením nebo povoláním rodičů.

V jeho pasu totiž nenajdete žádné americké či kanadské město, jak by napovídalo jméno osmadvacetiletého beka berlínského celku, ale Bandung,  třetí největší město Indonésie. Regehr se narodil v exotické zemi díky povolání svých rodičů. Ti sloužili na jihovýchodě Asie jako misionáři, po ostrově se snažili rozšířit mennonitské učení,  které vychází z křesťanské víry a stojí po boku dalších větví tohoto náboženství: katolicismu, pravoslaví a protestantství. S dvouletým Richiem se poté vrátili do Kanady.

Regehr vyrostl v saskatchewanském městečku Rosthern po boku svých sourozenců: dvou bratrů a sestry. „Bráchové se narodili v Brazílii, kde měli naši pracovní povinnosti. Pak se vrátili do Rosthenu, načež museli znovu odjet, tentokrát do Indonésie. A tam jsem se narodil já," vysvětloval Richard před pěti lety v interview pro hockeysfuture.com. Jeden z Richieho bratrů, Robyn, je rovněž profesionálním hokejistou. A o poznání slavnějším. Momentálně hraje za Buffalo Sabres, kam přestoupil po letošní sezóně z Calgary.

Barvy Flames přitom hájil dlouhých jedenáct sezón, roky patřil k hlavním pilířům obrany Plamenů. Jediného týmu NHL, za který kdy nastoupili dva Regehrové. Jak k tomu došlo? V létě 2004 se rozhodl tehdejší calgarský generální manažer Darryl Sutter angažovat všemi přehlíženého Richieho, o tři roky mladšího bratra Robyna, jenž už pátým rokem ničil ofenzivní nájezdy směrem k brance Flames. Jednadvacetiletý talent ovšem rozhodně nemohl počítat s místem v prvním mužstvu, začal tedy na farmě v American Hockey League.

Neuběhly ani tři měsíce od začátku sezóny 2005-2006 a Richie se dočkal povolání do A-týmu. 29. prosince debutoval v calgarském dresu na ledě Minnesoty Wild, blýskl se dvěma kladnými body a také asistencí na vítězné trefě Stevena Reinprechta. Z výhry se radoval společně s Robynem, příznivci Flames rychle našli své nové favority. Rodinná idyla ovšem Regehrům nevydržela příliš dlouho. Richieho o rok později zastavil otřes mozku. Přišel o více než polovinu sezóny a zároveň o šanci vybojovat si nový kontrakt.

Nebylo divu, když mu začátkem léta 2007 na stole nepřistála jediná nabídka smlouvy. Žádný ze zámořských generálních manažerů nechtěl riskovat a přivést do týmu hráče po tak nevyzpytatelném zranění. Richie se tedy rozhodl pro odchod do Evropy, dohodl se na angažmá s Frankfurtem. Německým divákům se vryl do paměti 31.října 2007, tehdy nasázel v jediném zápase pět branek, čímž vytvořil nový rekord DEL. Z Frankfurtu přestoupil před třemi lety do Eisbärenu. Dvakrát se radoval z mistrovského titulu Deutsche Eishockey Ligy, k jejich zisku přispěl sedmnácti kanadskými body.

Do Prahy přijede Richie Regehr v dobré pohodě, přesnou trefou rozhodl poslední zápas Eisbärenu proti finské Tappaře. Prosadí se i tentokrát?