1. 4. 2014 Tereza Velikovská

Ton: Co bylo před dvěma lety, to neřeším

V základní části ovládl produktivitu celé extraligy, i v play off pokračuje kanonýr PETR TON v ofenzivním ničení soupeřů. Pěti góly odpravil ve čtvrtfinále Vítkovice, teď už se chystá na Kometu Brno. "Po postupu mezi nejlepší čtyři se mi hodně ulevilo," přiznal čtyřicetiletý útočník, který zažil vyřazení s Brnem před dvěma lety. "Teď ale mají jiný tým, který je výrazně ofenzivnější," říká.

Čtvrtfinále, tedy první krok, který jste si vytyčili, jste zvládli. Byl postup do semifinále po pěti letech velkou úlevou?
Upřímně za sebe říkám, že ano. Každý rok jsme měli ambice a tým na ty nejvyšší příčky, ale ani jednou to nevyšlo, jednou dokonce nevyšla ani základní část a nepostoupili jsme do play off vůbec. V těch dalších nebyla základní část špatná, ale sezona se vždycky hodnotí až podle play off. Takže úleva to byla samozřejmě veliká.

Jak byste za sebe sérii s Vítkovicemi zhodnotil? Bylo to lehčí, nebo naopak těžší, než jste čekali?
Úplně dopodrobna jsme to s klukama nerozebírali. Ale myslím, že by se před začátkem nenašel v týmu nikdo, kdo by si představoval, že ta série bude lehká. Už jenom proto, že víme, jak ošidné je být první či druhý a dostat soupeře z předkola. Stejně jako předloni, i tentokrát jsme hráli s týmem, který vyhrál 3:0. Letos byla ještě olympijská pauza, po ní se odehrálo jen pět kol a zase jsme čekali. Je to nevýhoda, tým pak není v nejlepší kondici, co se týká rozehranosti. I proto si myslím, že to byla těžká série, a o to víc jsem rád, že jsme to zvládli takovým stylem.

V posledních třech čtvrtfinále jste vypadli postupně s Vítkovicemi, Kometou Brno a Třincem. V tomto play off se tedy nabízí taková postupná vendeta, Vítkovice už jste vyřadili, teď jsou na řadě Brňané, poté možná Třinec ve finále…
No, to by bylo dobré. (smích) Ale takhle daleko já ještě nemyslím, soustředíme se na Kometu. Té rozhodně máme co vracet. Už jsem od nich zaregistroval pár frází, jak si věří. Když se podíváme na to, jak s námi hrály v základní části Vítkovice, tak o to víc byly sebevědomé, že na Spartě dvakrát vyhrály. My zase měli tentokrát úplně jiné výsledky s Brnem, než před dvěma lety. Ale v semifinále především žádný lehký soupeř není. Musíme se prostě připravit na jejich tým, styl a prostředí. Teď hlavně řešíme první a případně ještě druhý domácí zápas. Není to tak dlouho, co jsme s nimi doma hráli a to utkání jasně vyhráli. Tak na ně pokud možno musíme vlítnout podobným stylem a ukázat jim, kdo je na Spartě doma.

tolik gólů už PETR TON v této sezoně nastřílel

Zdá se, že Kometa umí zaskočit favority. Ať už před dvěma lety vás, nebo nyní ve čtvrtfinále obhájce titulu z Plzně. Čím to podle vás je?
V play off se dokáže uvolnit a dostane se do toho. Vzhledem k tomu, že jsme hráli všichni ve stejné dny, nemůžu hodnotit jejich sérii. Jestli byli doopravdy o tolik lepší, nebo Plzeň, kterou už konec základní části nezachytil v nejlepším rozpoložení, nebyla tím týmem z loňského play off. Prostě vyhráli 4:2 na zápasy a teď jsou ve velké pohodě. My se prostě musíme snažit hrát svoji hru na hranici sebeobětavosti a soustředit se na první dva zápasy. A uvidíme, co nám napoví. Jestli nás soupeř svou kvalitou předčí, vyrovná se nám, nebo nebude stíhat. Pak se uvidí, jak silný tým doopravdy mají.

PETR TON v sezoně 2013/2014

• v ZČ 67 bodů (35+32) - osobní rekord
  • nejproduktivnější hráč extraligy
  • nejlepší kanonýr extraligy
  • stal se nejlepším kanonýrem a nejproduktivnějším hráčem Sparty všech dob

Co byste před startem série vybral jako nejsilnější zbraně?
Složení týmu se dost mění, ale řekl bych, že mají hodně urputné a defenzivní obránce, jsou to velcí a silní kluci. S trenérem Kýhosem přišla hra více o bruslení a kombinaci, doplnil tým o hráče s tvořivostí. Sílu dopředu má podle mě Kometa nyní o dost větší, než před těma dvěma lety.

Na ledě se poprvé v play off jako soupeři potkáte s Honzou Hanzlíkem, se kterým jste ve Spartě strávil spoustu let. On sám si Spartu jako soupeře moc nepřál, jaké to bude pro vás?
On to má asi o hodně horší, dokážu se vžít do jeho situace a taky bych si to asi úplně nepřál. Ale v tu chvíli jde kamarádství stranou, to se může řešit až po sérii. Teď se asi budeme potkávat na ledě hodně často, budeme na sebe narážet, ale každý už na opačně straně barikády.

Vyřazení s Kometou před dvěma lety zažilo ze současného kádru jen pár hráčů. Je to podle vás spíše výhoda, nebo nevýhoda?
Já bych řekl, že je to výhoda. Nemá cenu řešit, co bylo před dvěma lety. Myslím, že za mnou nikdo nebude chodit a vyptávat se, jak to tehdy bylo. Týmy byly úplně jiné jak na straně Brna, tak na té naší. My hodnotíme ty zápasy, které jsme s nimi odehráli letos, a jak jsme teď odehráli čtvrtfinále. Snažíme se na všechny situace připravit co nejlépe, ale na ledě musíme ukázat svoji sílu. Dostat v sezoně tak málo gólů a tolik dát, vyhrávat na ledech soupeřů a podobně, to jsou věci, které musíme přenést do semifinále. Série na čtyři vítězné zápasy je dlouhá, takže musíme soupeři ukázat, že můžeme prohrát, ale že tolikrát nás nemůžou porazit.

Z individuálního hlediska jste zažil nejlepší sezonu v kariéře, ve které jste překonával své osobní rekordy i sparťanské milníky. Je z osobního hlediska ještě něco, co váš žene, nebo už je jediným cílem ten vysněný titul?
Tyhle věci jsou příjemné, ale od začátku jsem zdůrazňoval, že zdaleka nejvíc je ten titul. Abych si mohl zbilancovat sezonu a užít si to třeba na galavečeru, kde budu přebírat nějaké ceny. Už jsem to zažil několikrát, mě teď žene dopředu to, abychom zvládli semifinále a postoupili do finále. Po týmově úspěšné sezoně se hodnotí i individuální výkony výborně. Teď je před námi semifinále, takže si člověk zatím individuální úspěchy moc neužívá a soustředí se hlavně na týmový úspěch.