4. 9. 2007 Vojtěch Gibiš

Tonova klička nezklamala, střela už ano

Osm gólů a dvě přihrávky v sedmi zápasech. Taková je bilance sparťanského kanonýra Petra Tona v přípravě. Osmou trefu přidal Ton proti Eisbärenu Berlín, když využil trestné střílení, které rozhodčí nařídil po zákroku právě na unikajícího Tona. Pak měl třiatřicetiletý forvard ještě jednu obrovskou šanci, když uháněl ve druhé třetině na berlínského gólmana osamocen, ale jeho střela skončila jen na Zeppových betonech.
Sparta prohrála i druhý zápas s Eisbärenem Berlín. Proč?
V porovnání s německými kluby nepropadla jen Sparta, ale i další české kluby, včetně nároďáku. Dnes jsme viděli, o čem je moderní hokej. Hrát přímočaře, jednoduše, takříkajíc nedrbat puk. Myslím si, že jsme technicky lépe vybavení, ale oni nás stejně přehráli svou jednoduchostí, kterou se dostávali do šancí.

V minulosti české týmy neměly s těmi německými problémy. Letošní jaro a léto však ukázalo opak. Kde myslíte, že se vzala ta změna?
Hodně německých týmů má v kádru naturalizované kanaďany a američany. Ti přinesli do německé ligy kvalitu. Už říkám několik let, že je německá liga u nás neprávem podceňovaná. Mnohokrát jsem se na DEL koukal a viděl jsem výborné zápasy, které měly svojí úroveň. Každý u nás si však myslí, že do Německa chodí jen špatní zámořští hráči, ale tak tomu není. Kanadský styl hokeje tomu českému moc nevyhovuje a to se začíná ukazovat i v zápasech s Německem či německými kluby. Beru však tyhle prohry pozitivně, je důležité se konfrontovat s jiným stylem hokeje.

Z tribuny to ¨také vypadalo, že jste hodně unavení…
Přesně tak, v první třetině se zdálo, že jsme pětihodinovou cestu absolvovali my a ne oni. Těžko říct, proč tomu tak bylo. V pondělí jsme měli dva tréninky po padesáti minutách, což není málo. Ale nejhorší pro nás asi bylo, že odpadl nedělní trénink, protože v malé hale byl nějaký únik čpavku. Náš pohyb po dvou dnech volna nebyl díky tomu nic moc, ale na to se nemůžeme vymlouvat.

V kádru Eisbärenu je spousta hráčů ze zámoří. Jak moc tenhle zápas bolel?
Nijak tvrdé to nebylo. Jen v závěru byl jeden nezaviněný střet. Myslím si, že to bylo férovější než hrát proti Pardubicím či Liberci. Berlín hrál tvrdě, ale férově. Pro naše mladší hráče bylo jen dobře, že si vyzkoušeli i takovýhle styl hokeje.

Po minulém zápase říkal Tomáš Duba, že za porážkami Sparty v přípravě stojí hlavně spousta promarněných šancí. Proti Eisbärenu jste také mnoho příležitostí zahodili…
Dnes to bylo takové zajímavé. V první třetině jsme byli jednoznačně horší a vyhráli jsme ji 2:1. Ve druhé třetině jsme měli převahu, spoustu šancí a prohráli jí 0:1. V moderním hokeji platí, že ten, kdo nevyužívá šance a přesilovky, nemůže vyhrát. Je to však pořád jen příprava. Aspoň víme, na co se ještě máme v těch zbývajících deseti dnech zaměřit.

Skóre utkání jste načal z trestného střílení svojí oblíbenou kličkou do bekhendu. Není to už nuda?
Tenhle gólman mě ještě neznal. (smích) Faul to byl, ten jejich hráč mě rozhodil, utekl mi puk. Ale nečekal jsem, že to tak posoudí i rozhodčí. Mohu jen litovat druhého úniku, když jsem ve čtyřiadvacáté minutě vystřelil střelu k tyčce pod beton. Nevím co mě to napadlo, nikdy takhle nezakončuji. Blafák jsem však udělat nemohl, gólman zůstal zalezlý v brance. Je to škoda, mohli jsme jít do dvoubrankového vedení, beru tuhle chybu na sebe.

Po dravém německo – zámořském hokeji vás ve čtvrtek čeká dravý mládežnický hokej. Jaký myslíte, že bude zápas s českou dvacítkou?
Nemyslím si, že by to byl nějaký hokej podobný tomu dnešnímu. Spíše půjde o takový ten juniorský styl hokeje – plno nahazovaných puků, střetů… Pokud dáme v první polovině zápasu nějaké góly, tak bychom to měli zvládnout. Každopádně budeme asi hrát proti dalšímu týmu, na jehož styl nejsme zvyklí. Musím se přiznat, že neznám ani současnou soupisku dvacítky. Vím jen, že teď hráli na nějakém turnaji.

Co říkáte tomu, že trenéři teď přerušili vaší spolupráci s Martinem Štrbou? Poslední dvě utkání jste s Petrem Nedvědem hráli s Lubo Vaicem…
Z mého pohledu mě to mrzí, ale vím, že trenéři chtějí pro tým to nejlepší. Máme spoustu alternativ, v jaké sestavě můžeme hrát.