29. 6. 2013 Robin Mana

Trenér juniorů Stránský: Kádr máme nabitý

V minulé sezoně získali sparťanští junioři s trenérem Pavlem Geffertem stříbrné medaile. Úspěšný kouč nadále zůstává šéftrenérem mládeže, o obhajobu či překonání druhého místa v extralize, se však sparťanští mladíci budou v nadcházejícím ročníku bít pod vedením nového lodivoda DARKA STRÁNSKÉHO, který v rozhovoru přiblížil detaily probíhající přípravy.

U sparťanské juniorky jste po minulé sezoně vystřídal Pavla Gefferta, mohl byste pro fanoušky, kterým Vaše jméno možná není úplně známé, popsat svojí předcházející trenérskou kariéru?
Profesionálně jsem začal trénovat v roce 2000 ve Vítkovicích, ale již nějakých pět, šest let zpátky jsem se tam staral o trénink malých dětí, včetně těch svých. V Ostravě jsem pak trénoval dorost až do roku 2011. Poslední dva roky jsem působil u mladšího dorostu v Havířově.

Jak došlo k tomu, že Vás kotaktovala Sparta? A plánoval jste odchod z Havířova nebo šlo spíše o bleskové rozhodnutí?
Po sezoně 2012/13 jsem odchod plánoval a sledoval jsem trenérskou situaci u mládežnických výběrů v republice. Shodou okolností jsem se dostal do kontaktu se šéftrenérem mládeže Pavlem Geffertem, který sháněl trenéra na uvolněné místo k juniorce. Kandidátů ale bylo víc, takže jsme společně jednali ještě se sportovním manažerem Patrikem Martincem již od finálového utkání juniorů Sparty ve Vítkovicích. Klub pak porovnal pro a proti všech oslovených a nakonec jsme se dohodli na spolupráci.

Berete angažmá ve Spartě jako svůj dosavadní trenérský vrchol?
Tak nemyslím si, že trénovat ve Vítkovicích je nějaké druhořadé, ale každopádně trénovat juniorku v takovém velkoklubu jakým je Sparta, je pro mě zatím určitě vrchol.

Realizační tým v nové sezoně jinak zůstává stejný?
Ano, nebyl důvod abychom nějak zasahovali do jeho složení. Mým asistentem bude nadále Jiří Zelenka, trenérem brankářů Radek Tóth a vedoucím mužstva Jan Havel.

V jaké fázi se momentálně nachází příprava juniorky a mohl byste říci něco k jejímu dalšímu programu?
Příprava nám začala 12. května, protože kluci byli vlastně až do konce dubna na ledě. Už tehdy jsem měl možnost tady týden být, vidět mužstvo pohromadě a blíže se s ním poznat. Některé tréninky jsem i vedl, ale po dlouhé sezoně byly spíše herní. Od května pak následovalo sedm týdnů přípravy na suchu, které vyvrcholí právě závěrem tohoto měsíce. Následují tři týdny volna, během kterých se ale předpokládá individuální příprava a 22. července jdeme na led.

Měl jste již možnost vypozorovat silné nebo naopak slabé stránky týmu? Na čem je třeba zapracovat?
Do takového hodnocení bych se nerad pouštěl. Nicméně na ledě vypadal tým velice dobře, což nakonec dokládá i loňská úspěšná sezona. Co se týče letní přípravy, nemám k ní žádné připomínky, kluci pracují jak mají, velice dobrá je i morálka a nasazení. Situace je letos trochu jiná díky novému extraligovému pravidlu o mladých hráčích, takže nejkvalitnější hráči ročníku 1994 trénují buď s A-týmem nebo v Litoměřicích. Čtyři z nich by se tam měli uchytit, podle toho jak to dopadne, se pak bude skládat juniorka.

To je právě věc, na kterou jsem se chtěl zeptat. Komplikuje Vám to nové pravidlo nějak přípravu a skládání mužstva?
Nekomplikuje. Ročník 1994 byl dlouhodobě silný a ti kluci měli úspěchy již od kategorií dorostu, 8. tříd, atd. Hráči jako Procházka, Simon, Matějček, Brém, se mohou prosadit v seniorech a tudíž možná nebudeme mít nejsilnější možné složení, ale to podle mého názoru není až tak podstatné. Jejich odchod může naopak pomoci mladším ročníkům. V přípravě máme 25 hráčů včetně kluků, kteří jsou v širší reprezentační nominaci do 18 let, Kadeřábka, Černocha a Mikliše, tým navíc doplní další reprezetant Schwamberger z Písku. Kádr tedy bude i tak dost nabitý. Jeho kvalitu prověří až přípravné zápasy a nikde není psáno, že hráči, kteří se prosadí v A-týmu, nám nemohou třeba na pár zápasů play-off pomoci.

Jak se Vám vůbec obecně zamlouvá to nové pravidlo? Myslíte, že to může pomoci českému hokeji?
Pomoci to může pouze v případě, že ti hráči budou pravidelně hrát. A pravidelně budou hrát pouze, pokuď budou mít výkonnost. Je to takový uzavřený kruh a nevím, jestli s tím nějaké nařízení něco udělá. Dívám se na to trochu s otazníkem.

Tým bude obhajovat stříbrné medaile, takže laťka je nastavena vysoko. Řešili jste s klubem pro nadcházející sezonu, kde je nějaká hranice úspěchu či neúspěchu?
V takové rovině jsme se nebavili. Samozřejmě chceme vítězit a být úspěšní. Ale musíme si uvědomit, že úspěšnost v mládežnických výběrech se neměří jen počtem medailí, prvořadé pro mě a pro klub bude to, kolik kluků se prosadí a podaří se je v budoucnosti zapracovat do A-mužstva.