21. 11. 2002 Redakce

Tvrdost v extralize? To může být problém

Fanoušci Sparty volají po důrazu a agresivitě. Všichni se shodují, že tvrdé, zároveň však čisté hry výrazně ubylo. Problém protřepávají příznivci mezi sebou, ptají se vedení klubu i samotných hokejistů. Je téměř jisté, že při kontaktu hráč fanoušek na téma dojde. Lidé hledají odpověď na otázku, proč ubylo tvrdosti.
Extraliga se hraje ve vysokém tempu, dvaapadesát zápasů základní části, k tomu play off na čtyři vítězství nakumulovaly tři utkání do jednoho týdne. Velké vytížené hráčů však může být jen tím menším důvodem, proč se v extralize hraje s menším důrazem. Především ve Spartě byli fanoušci v letech minulých zvyklí na krev. Mnohdy vlažně hrající Sparta předvedla v úterý proti Znojmu bojovný výkon. Ofenzívě Orlů se rozhodla čelit enormním nasazením, agresivitou. Snad všichni hráči byli zapáleni pro hru a šli po soupeři. Na maximum museli zapnout hlavně ve třetí části, kdy bez respektu hrající soupeř vstřelil kontaktní gól. Utkání se v těchto momentech muselo divákům líbit.

Ale! Ve zbytku zápasu museli sparťané hned třikrát pykat za nedovolené zákroky. Dostali dva dvouminutové tresty, v poslední minutě obdržel Broš dokonce trest pět minut a do konce zápasu. Po siréně navíc ohodnotil Břízovy protesty sudí desítkou. Diváci se rozžhavili, Sparta se však musela do poslední sekundy strachovat o výsledek.

<>"Ve třetí třetině jsme se dopustili tří zbytečných faulů za brankovou čárou v útočném pásmu. To by se nemělo za takové situace stávat," kritizoval fauly asistent trenéra Pavel Hynek. Zapálení sparťané soupeře atakovali všude. Stojí za to riskovat? "Do jisté míry ano," míní obránce Pavel Šrek, který na sebe v posledních zápasech upozorňuje nezvykle i v útočných liniích. "Ale musíte do toho jít s čistou hlavou a ne s krvavýma očima. Podle zkušeného sparťanského zadáka je těžké vejít se s důrazem do metru sudích. Každý chce, abychom hráli agresivně a tvrdě, ale potom se kolikrát stane, že rozhodčí pískají hru tělem jako nedovolené bránění."

Sám je názoru, že tvrdě je třeba hrát a nemělo by se krasobruslit. <>"Trenéři se nás snaží hnát k extrémnímu nasazení, z toho pak vyplývají fauly, hledal vysvětlení trestů ze třetí části. Někdy to rozhodčí pískne, ale myslím že takové nasazení má být. Hrát bez napadání, to je špatné," má jasno. Snad tedy dobrá zpráva pro diváky, kteří doufají, že bojovnost z úterního duelu bude mít své pokračování.