30. 1. 2012 Tomáš Zatloukal

Uspěje Sparta proti Vítkovicím i počtvrté?

Pražané míří do Ostravy, kde se pokusí porazit domácí Vítkovice. Proti svěřencům Mojmíra Trličíka se Spartě v letošní sezóně daří, ze třech zápasů brala všech devět bodů. Dokáže vyhrát nad Vítkovicemi i počtvrté? Zápas začíná v úterý 31. ledna od 18:10 na ledě ČEZ Arény.

O Vítkovicích:

Tomu se říká skvěle načasovaná forma, osm kol před play-off začalo mužstvo vedené kapitánem Jiřím Burgerem pravidelně vyhrát a upevňuje si dobrou výchozí pozici pro vyřazovací boje. Momentálně patří Ostravanům šestá příčka s těsným, jednobodovým odstupem od pátých Bílých Tygrů. Vítkovice vyhráli pět z posledních sedmi zápasů, naposledy zkřížili hole s kladenskými Rytíři a nevyzpytatelného soupeře zdolali po samostatných nájezdech. K cenným výhrám patří tříbodová loupež na ledě Litvínova, kde se body hostům získávají zpravidla hodně těžko, a také triumf nad přímým konkurentem z Liberce.

Ve Vítkovicích se daří:

BURGER,UJČÍK
Jiří Burger Viktor Ujčík

Mluvit o Vítkovicích a nezmínit Jiřího Burgera by bylo skoro hříchem. Nejproduktivnější hráč loňského vicemistra se drží v elitní desítce kanadského bodování celé soutěže, patří mu dokonce skvělá čtvrtá příčka za trojicí Petr Ton, Radek Duda a Petr Nedvěd. Burger neubral ze svého tempa ani v lednu, od zápasu s Třincem nakupil během sedmi duelů hned jedenáct bodů (7+4).Poslední dobou je nejspolehlivějším kanonýrem Vítkovic.

I přestože v květnu oslaví již čtyřicáté narozeniny,zůstává Viktor Ujčík dál velkou oporou Ostravanů. K mužstvu se vrátil začátkem ledna a okamžitě začal přispívat k důležitým výhrám kanadskými body - aktuálně si drží sedmizápasovou sérii s alespoň jedním získaným bodem. Čtyřikrát skóroval, přidal šest asistencí. Ujčík je třetí v klubové tabulce produktivity, lépe si vedou jen jeho spoluhráči z elitní formace - Jiří Burger a Jan Káňa.

Vzájemné zápasy v letošní sezóně:

Poprvé se Sparta potkala s Vítkovicemi na svém ledě v dohrávce 6. kola. Domácí tým ovládl první třetinu a po brankách Lapšanského a Pacovského se ujal vedení. Na rozdíl jediného gólu snížil v druhé části Burger, ale Holešovičtí brankou Tona Vítkovicím opět odskočili. Hosté se nevzdali a těsně před koncem prostřední části se ve vlastním oslabení opět prosadil Burger. Ve třetí třetině se trefil Yorick Treille a upravil tak skóre na konečných 4:2 pro Spartu.

Ke druhému vzájemnému utkání odcestovala Sparta do Vítkovic, kde naposledy zvítězila 17. března 2010. Úvod utkání ale nenasvědčoval tomu, že by se tato skutečnost měla měnit. Vedení se po Szturcově střele ujaly Vítkovice. Sparta po několika minutách srovnala zásluhou Broše a v úvodu druhé části dostal hosty do vedení Ton. Burger ještě dokázal srovnat skóre, ale poté začala úřadovat Sparta. Nejprve se prosadil Tenkrát, a poté dvěma góly rozhodl utkání americký útočník Alex Foster. V posledních minutách hry přidaly oba týmy po gólu, kdy se prosadili vítkovický Rehák a sparťanský Ivan Rachůnek. Sparta si z Vítkovic odvezla vítězství 6:3.

I třetí partie skončila vítězstvím Sparty. Dlouho se přitom zdálo, že Holešovičtí tentokrát ztroskotají na výborné obraně hostí,navíc od páté minuty prohrávali, skóroval Hůževka. Zvrat přišel ve druhé třetině, kdy Jandačova družina dvakrát skórovala zásluhou Pacovského a Tenkráta. Vítkovický vzdor ovšem vyústil v Klimkovu trefu na 2:2, o vítězi napínavého střetnutí tak rozhodla až třetí třetina a třikrát rozsvícené červené světlo za gólmanem Málkem. Dvakrát se prosadil kapitán Broš.Vítězství 5:2 korunoval přesným zásahem Milam.

Porážka od Brna ukončila osmizápasovu vítěznou sérii Holešovických. Pražané se nicméně nedali nadarmo, Jiřího Trvaje překonali hned čtyřikrát a brali alespoň bod za remízu po základní hrací době. Sparta je suverénním lídrem Tipsport extraligy, druhá Plzeň ztrácí šest bodů. Za lednovou senzaci se dá označit působení staršího dorostence Jana Košťálka, mladý zadák pravidelně hraje ve sparťanském základu a sbírá zkušenosti se seniorským hokejem. Pro holešovický klub je Košťálek velkým příslibem,zatím se mu daří vyvarovat se větším hrubkám a úspěšně se vyhýbá trestné lavici. Odseděl si zatím jen jediný dvouminutový trest. Sparťané i díky němu stále disponují nejlepší obranu v lize.

Ve Spartě se daří:

TENKRÁT, PACOVSKÝ
Tomáš Pöpperle Dominik Pacovský

Čtrnáct zápasů. Tak dlouhá je momentálně bodová série Petra Tenkráta. Zkušený forvard patří k nejnebezpečnějším ofenzivním zbraním Sparty,zvláště jeho souhra s Petrem Tonem je pro obranu soupeře smrtelná. Ve skvělém světle se ukazuje také centr druhé formace Mário Bližňák. Tenkrátova série momentálně čítá dvacet kanadských bodů, hned devětkrát se kladenský odchovanec radoval z gólu. Ten poslední byl opravdu výstavní - po Tonově přihrávce Tenkrát překonal brněnského Trvaje.

Pět bodů za tři zápasy? Inu, solidní bilance jednadvacetiletého pravého křídla elitní řady Sparty. Dominik Pacovský se prezentuje jako skvělý střelec, dvakrát dopravil puk do sítě Liberce, dva góly dal i Brnu. Hokejový drzoun s šestašedesátkou na zádech, po vzoru kanadské legendy Maria Lemieuxe, roste v oporu pražského celku, v letošním ročníku už nakupil dvaadvacet bodů.Možná trochu překvapivě tak zastínil jiného útočníka, jenž se rád prohání podél pravého mantinelu. Peter Jánský si v Holešovicích stále zvyká.

Utkání 45. kola Tipsport extraligy začíná v ČEZ Aréně v úterý 31. ledna v 18:10. Pokud se nechystáte vyrazit do Ostravy osobně, můžete průběh zápasů sledovat díky tradičnímu on-line přenosu www.onlajny.cz.

Sestavy z minulého zápasu
HC Sparta Praha: Falter - Košťálek, Broš, Treille, Sersen, Rachůnek, Husák, Forman, Ton, Přibyl, Foster, Kučný, Kočí, Rachůnek, Milam, Philipp, Bližňák, Tenkrát, Pacovský, Lapšanský, Jánský. Trenéři: Jandač - Žemlička a Martinec.
HC Vítkovice Steel: Málek - Malík, Kudělka, Voráček, Ovčačík, Trnka, Punčochář, Kasík, Koma - T. Káňa, Húževka, Štefanka - J. Káňa, Burger, Ujčík - Szturc, Strapáč, Šedivý - Klimek, Hruška, Pohl. Trenéři: Trličík a Moták.
1999/2000: 4 - 0 - 0 4:1 3:2 6:2 7:1
2000/2001: 5 - 1 - 1 0:2 2:2 4:2 4:2 4:2 3:1 3:2
2001/2002: 4 - 2 - 2 2:2 8:1 1:1 1:3 2:3 3:2 7:0 4:1
2002/2003: 2 - 1 - 1 5:1 3:3 4:3p 2:3p
2003/2004: 7 - 0 - 3 1:0 5:0 3:6 4:1 3:2p 3:0 0:5 2:6 6:1 4:1
2004/2005: 3 - 1 - 4 4:3 2:2p 3:4 2:1 1:5 5:4 1:3 2:3 4:6