5. 5. 2014 Tereza Velikovská

Úspěšné týmy SHP na medailových pozicích

Hokejová sekce Sportovního holdingu Praha zažila veleúspěšnou sezonu. Extraligová Sparta opanovala základní část a v play off došla do semifinále, kde nestačila na Kometu Brno. Získala tak kromě Prezidentského poháru i bronzové medaile. Lev Praha prošel ve své teprve druhé sezoně v Kontinentální hokejové lize až do finále, kde srdnatě bojoval o zisk Gagarinova poháru proti Metallurgu Magnitogorsk. V rozhodujícím sedmém zápase na ledě soupeře sice prohrál, ale obsadil skvělou stříbrnou pozici.

Extraligová Sparta, která v sezoně slavila výročí 110 let od založení klubu, dokonce základní část české nejvyšší soutěže ovládla, a to s patnáctibodovým náskokem před druhým Třincem. Se ziskem 110 bodů tak překonala svůj rekord z ročníku 2011/2012 a slavila zisk Prezidentského poháru. Ve čtvrtfinále ji čekaly Vítkovice, které porazila jasně 4:1 na zápasy. V semifinále však nestačila na Kometu Brno, které podlehla 3:4 na zápasy. Po pěti letech tak získala medaili, tentokrát bronzovou.

Lev pod vedením finského kouče Kariho Jalonena, který k týmu přišel v říjnu, obsadil se ziskem 99 bodů v 54 zápasech třetí příčku v Západní konferenci KHL za favorizovanými Dynamem Moskva a SKA Petrohrad. V osmifinále se střetl s chorvatským Medveščakem Záhřeb a poradil si s ním ve čtyřech zápasech. S dalším soupeřem, ukrajinským Donbassem Doněck, už sehrál vyrovnanější partii, kterou vyhrál 4:2 za zápasy. Ve druhém vzájemném duelu hráli tito soupeři historicky nejdelší duel KHL, který skončil vítězstvím Doněcku 4:3 až ve 127. minutě.

Ve finále konference čekal Lva Lokomotiv Jaroslavl. Tomu Pražané dovolili jen jediné vítězství a postoupili do finále ligy proti vítězi Východní konference, Metallurgu Magnitogorsk. Na ledě O2 areny, kde hrál už sérii s Jaroslavlí, pražský celek hned dvakrát posunul svůj vlastní rekord v návštěvnosti zápasu KHL, který se zastavil na 17 073 divácích. Dramatický souboj s ruským soupeřem nakonec prohrál až v rozhodujícím sedmém duelu v Magnitogorsku a získal stříbro.

Řadu úspěchů a cenných kovů může rozšířit také český suverén ČEZ Basketball Nymburk, který právě hraje semifinále Mattoni NBL proti BK Opava. Pokud play off zvládne, získá už jedenáctý titul v řadě. Lize Nymburk kraluje od ročníku 2003/2004.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila