26. 10. 2001 MiG

Útočník Zelenka měl obrovskou chuť zahrát si hokej

Ne s nadšením, ale s obavami vstupoval útočník Jiří Zelenka po půl roce na led Paegas Areny do extraligového zápasu. "Měl jsem strach, abych nevyhořel," říká po dvouměsíční zkušenosti z finského klubu Espoo Blues a trenérem Timmo Tuomim.
"To, co tam s námi dělali, jsem nezažil." "Trenér mužstva z nás měl trhací kalendář. V prvním zápase jsem vstřelil rozhodující gól a na příští utkání jsem byl ve čtvrtém útoku. V každém zápase jsem hrál jinde. Střídal jsem řady, pokaždé jiní spoluhráči, pak jsem šel třeba na tribunu," vzpomíná s hořkostí útočník Sparty.

"Podepsal jsem smlouvu s předchozím manažerem, který v létě musel ze zdravotních důvodů odejít. K problémům s koučem se tak přidaly po příchodu manažera Christiana Ruutu, který nemá rád Čechy, další potíže – tehdy se to protrhlo. Už jsem nevěděl, co dělat, tak jsem si před třemi týdny nechal obarvit hlavu."

Zelenka cítil, že v klub nemá zájem o něj ani jeho české spoluhráče a nakonec mu v Espoo byla ukončena smlouva. "Měl jsem dnes obrovskou chuť si konečně zahrát hokej. Ale bál jsem se, nechtěl jsem znovu vyhořet," přiznává devětadvacetiletý střelec třetího gólu Sparty, který nastoupil v prvním útoku po boky Žemličky a Hlinky. "Jsou to skvělí hráči, fungovalo nám to."

Na dresu měl nezvyklou třiadvacítku. "Je to jen dočasně, nestihl se zatím udělat dres s mým číslem," vysvětluje proč mu chyběla dvanáctka, na kterou jsou diváci v Praze zvyklí už deset let. Těch dnes přišlo přes pět tisíc a "Zelí" v porovnání se severem nešetřil komplimenty. "Je to tu lepší. Lidí sice nechodí tolik, ale alespoň fandí. Ve Finsku jen sedí a koukají. Zatleskají sotva kdy, snad jen při hezké akci nebo nějakém nárazu na mantinel," říká navrátilec a doufá, že se návštěvy v Paegas Areně zvednou.